Trtnet
Dnci 2007.08.11. 20:36
Kicsit rdekes ez szerintem a cimbl is kiderl, de szerintem nagyon j pofa!
Farkas Istvn:
Hogyan vllaljunk kzssget egy vaddisznval?
Milyen is egy vaddiszn?
Latin neve: sus scrofa. Htkznapi, emberi szemmel nzve egy randa gusztustalan, koszos llat, melynek a szaga ppen a hasonl tkezsi szoksok miatt ppoly elviselhetetlenl bds, mint az ember. Formja formtlan, leginkbb egy szrs stelzsira emlkeztet, tlk orra, nagy szrs flei s kacskarings, bojtos, a testhez viszonytva nevetsgesen kis farka pedig brhonnan is nzi az ember, mosolyra fakasztja. Ez a mosoly persze azonnal rfagy az ember brzatra, amint eltnik kettjk kzl a vastag drtkerts. A vaddiszn bkeszeret, mint minden llat. Az embereken kvl mr nincsenek ellensgei, legfeljebb mg az ember nevelte ebeket nem szvleli. Csaldszeret. Kifejezett elnyben rszesti a nagycsaldokat. A csaldok egytt lnek, vagy srn ltogatjk egymst. A hatalmas malacsereg nagy csapatokban egytt jtszik a kock biztonsgos gyrjben, vagy azon kvl is. A csaldi letbl kiveszik a rszket az apk, a kanok is, br idsebb korukra szeretnek egyedl, gyerekzajok nlkl lni. Tpllkhoz tartozik minden ehet a fk gykertl, a szarvasgombn t a madrfikig, de legkedveltebb csemegje az emberek ltal teleptett kukorica. Emiatt aztn van is elg sszetzse velk. Ruhzatuk ltalban a vastag, sr, stt szrzet, melynek sznt azonban egyesek cserlgetik a csupasz rzsaszn brtl, a vilgos, foltos op-arton keresztl a hfehrig s a sznfeketig. Fegyvere az agyar, legfontosabb rzkszerve s egyben szerszma az orra, mozgsszerve a ngy ers, zmk lba.
Hol l a vaddiszn?
A vaddiszn mindentt megl, ahol egy kis helyet hagynak neki az emberek. gy jformn a fld minden pontjn megtallhat valamelyik rokona. A nagyvrosokat s a sarkkrket kivve. Kedvenc tartzkodsi helyei a sr tlgyesek, de a ligetes mezk s a nagytbls kukoricsok sem maradnak el tlk. Csaldot brmely jl vdett bokor aljn hajland alaptani, ahol a malacait kpes a szlets utn egy idre elrejteni. Mivel jszakai letet l, szabadon mozog azokon a terleteken is, ahol napkzben sok az ember - orszgutakon, faluszlen, elvrosokban.
Mit csinl a vaddiszn?
Az emberrel ellenttben a vaddisznnak nem kell dolgoznia. Vadszva, halszva, csipegetve, fldet trva li lett, mint azt tettk az ember sei. Este felkerekedik a csaldjval, megkeresi a legkzelebbi kzfrdt, dagonyt s a toilette utn alapos masszzs kvetkezik egy feny, vagy tlgy trzsnl. Imgyen felfrisslve nyakba veszi az erdt, mezt s bekap mindent, ami az tjba kerl. Csapatos csmcsogsuktl visszhangzik az erd, vagy a kukorics. Hajnal fel szp komtosan visszabjik a sr bokros boztba, vagy a meredek hegyoldalba kotort fszkbe. Elltja a malacokat, majd nappali lomba szenderl.
Mire j a vaddiszn?
A vaddiszn nem j semmire, csak vaddisznnak. Az emberek persze hasznljk a krmt, az agyart, a brt, a szrt, a hst s mg a beleit is, de akkor az mr nem vaddiszn. Hziastott vlfajt is eme clokra hasznljk. Vaddisznknt azonban semmi haszna sincs.
Milyen az ember?
Latin neve: homo sapiens.
Htkznapi vaddiszn szemmel nzve egy ronda, gusztustalan, csupasz s bds llat, amelyik mindenfle mg bdsebb n. illatostval keni be magt, hogy ne lehessen sszetveszteni a vaddisznval. Formja ormtlan, leginkbb egy nagy bunksbotra emlkeztet, olyanra amilyet a disznpsztorok hordanak magukkal. Nagy, kerek feje a vkony nyakn igen srlkenny teszi. Melk, hossz kezei nem rnek le a fldig, gy llandan a hts lbn knytelen jrni. Brhonnan is nzi egy vaddiszn, rfghetnkje tmad. Az ember ltszlag bkeszeret. Ellensge csak nmaga s a tbbi ember. Mivel srn, egyms hegyn htn l, sok az sszetzs, a verekeds, a hbor kztk. Az ember csaldszeret, de csak a sajt csaldjt szereti. Ha nagy ritkn sszejnnek csaldok, azok is veszekedni, verekedni kezdenek. Ezt mr gyerekkorban is, jtkos formkban gyakoroljk. Az embernek kis csaldja van. Az apk gy is rendszeresen kerlik a csaldjukat, nem ritkn az anyk is. Tpllkukhoz minden ehet hozz tartozik a nvnyi gykerektl a gombkon t a vaddisznkig. A kukoricrt lland hborsgban vannak a vaddisznkkal. Ruhzatnak anyaga a sajt brkn fell minden f, fa, virg s llat. Ruhzatt naponta vltoztatja s a legklnflbb sznekben dszeleg. Fegyvere rengeteg van a parittytl az atombombig. Legfontosabb rzkszerve a szeme, gy tjkozdsa, tlkpessge, bersge messze alatta marad a vaddisznnak. Szerszmainak se szeri, se szma, s mint a hangyk mindent talakt, pt, rombol sajt cljainak megfelelen. Mozgsszerve, mint emltettem a lba, de szerszmai segtsgvel fldn, vzen s levegben is kpes kzlekedni.
Hol l az ember?
Az ember mindentt megl. Mg a nagyvrosokban is - melyeket maga pt - s a sarkkrk kzelben is, br mindkt helyen igen mostohk az letkrlmnyek. Kedvenc tartzkodsi helye a foly- s a tengerpartok, de megtallhat a sr erdkben, mocsarakban fves ligetes rteken is. Csaldot brmelyik jl, vagy kevsb jl vdett bokor aljn hajland alaptani. Gyerekeit igen sokig polgatja, mg olyan formtlanok s letkptelenek lesznek mint szlei. Mivel az ember nappali letet l, szabadon mozog azokon a helyeken is, ahol a vaddisznk lnek.
Mit csinl egy ember?
Az ember dolgozik. Reggeltl estig. Este bevsrol, megeszi az telt, majd lefekszik aludni, hogy msnap kpes legyen ismt dolgozni. vente egyszer, nyron, egy idben, milli szmra felkerekedik a csaldjval, felkeres egy tengert, folyt, vagy tavat, ledoblja sszes ruhjt s kifekszik a napra. Egy hnap utn hazamegy s kezdi ellrl a munkt. Nyilvnvalan igen szegnyes az lete a vaddisznhoz kpest.
Mire j egy ember?
Az ember brmire j, csak embernek nem. J munksnak, szolglnak, papnak, tantnak, politikusnak, j zensznek, favgnak, vadsznak s mg szmtalan clra, de embernek hasznlhatatlan. Br srn emlegeti ember mivoltt: kiltvnyokat szerkeszt, vlasztsokat szervez, szerzdseket fogalmaz, szvetsgeket kt, de ettl nem lesz ember, mert ezek mind csak paprok. Ember lenne, ha szeretn a vaddisznt lni hagyni, ha szeretn a msik embert lni hagyni, ha szeretn az letet lni hagyni. Ember lehetne, ha segten a msik embert emberr vlni, ha segten a pusztult megtartani, ha segten a virgzt kibomlani. Ember lehetne, ha bern azzal, amivel a vaddiszn beri, azaz hogy vaddiszn maradjon. A szksgessel. De ez nem megy neki. Nem is akarja. Valamikor tudta, de elfelejtette.
Van-e a vaddisznnak s az embernek kzs vonsa, tallkozsi pontja?
Alig. Egy kis kukoricafld, nmi frd-ivvz, a leveg s a napfny. A tisztlkodsi s egszsggyi szoksaik. Kis erdei tiszts, vadmlna, szarvasgomba. A tbbi pont ellenttes. Az ember megeszi, hasznostja a vaddisznt, a vaddiszn kerli az embert s csak ritkn eszik belle.
Kell-e egytt lni a vaddisznval?
A vaddiszn szerint nem. Az ember szerint sem, csak addig, amg a vaddiszn hasznos, j valamire, de egyre kevsb az, mr csak jtknak j. Clbalvsre, mint a vidmparkban a hurkaplcika. Ajndkknt. Virtusbl.
Akkor miben llhat a kzssgvllals?
lni-hagysban, bkn-hagysban. Abban, hogy leszokik az ember lassan a gyerekes jtkairl - br azok nagyon kedvesek szmra: A clbalvldzsrl, a diszntorrl, az enym-a-nagyobb-trferl. Nem kell sszekltzni a vaddisznval! Ezt a vaddiszn sem kvnn. A kzssgvllals, a sorskzssg vllalsa: legyen tlem s ltalam minl vaddisznbb a vaddiszn. Az ellensgei megtartsval is, a kukoricaldozattal is, a kzs szarvasgomba vadszattal is. s ettl emberebb lesz az ember is.
s hogyan vllaljunk kzssget a msik emberrel?
Ilyen tekintetben semmi lnyeges klnbsget nem ltok egy vaddiszn s egy ember kztt.
|