"Boldog akarsz lenni? Akkor három dolgot tegyél: légy azokkal, akik megmosolyogtatnak, nevess annyiszor,ahányszor csak levegőt veszel, és szeress addig, amíg csak élsz."
Hol is kezdhetném?! Kezdhetném ott, h mi a fogalma. De, talán aki tanult irodalmat az tudja. Akinek esetleg mégsem ugrana be, és úgy gondolja, hogy ő már rég tanulta. A regénynagy terjedelmű, prózai elbeszélés, sok szereplővel.
Nem akarok túl sokat írni a műfaj történetéről de, azért egy-két dolgot megemlítenék:
-az ókorban antik pásztorregényeknek hívták.
-A polgárság hatalomra jutásával alakul ki.
-18. sz. realista regények (külső világ eseményeit ábrázolják, cselekmény van a fő hangsúly).
-Kritikai realista regények (19. sz. első fele, a kor társadalmának teljes képét rajzolja meg, ítéletet mond.)
A regényeknek is vannak típusai és itt most nem ezekre gondoltam: fantasy, krimi, kalandregények, szerelmes regények, ifjúsági… de majd később ezeket is részletezem.
Karandregény: mielőtt valaki arra gondolna ez nem az, amikor a főszereplő az esőredőben vagy valahol a sivatagban kincs után kutat pl.: Tarzan vagy Indiana Jons.
De amire én gondoltam azok ezek:
-A fő szereplő(k) sok eseményen megy keresztül pl.: Harry Potterben maga Harry és a barátai, Laurában a Laura.
-Az olvasót meglepetések fordulatok érik. Itt is lehetne sok könyvet felsorolni, ahol már azt hiszi az olvasó, hogy a jó legyőzte a rosszat, és minden jóra fordul, de kiderül, hogy mégsem mert a rosszfiú újraéled, föltámad. De ezt lehet szemléltetni egy ifjúsági regényben ahol már kicsit csúnyácska fiúcskába, beleszeret a gyönyörű lány vagy fordítva, és amikor már minden oké lenne, akkor jön egy olyan „tragédia” a lánynak vagy a fiúnak el kell költöznie másik városban vagy országban valami ok miatt s a szerelemes pár a távolság gondjait, próbálja leküzdeni.
-Nincsen jellemformáló hatása.
Jellemlegény:
-Időben a 18. sz. vége, 19. sz. eleje
-Az események nem öncélúak, a hős lelki fejlődése, jellemének átalakulása a cél ilyen az életrajz, vagyis az író igazából a szereplőnek az életét mutassa be.
-A kalandok száma, aránya a jellem alakulásától függ.
A következő pont a regényelemek:
-Regénytér: Valós földrajzi táj, vagy jelképes tér. Ilyen tér a Romeó és Juliában a Fő tér ahol zajlik Romeó és Tibald harca. Földrajzi táj pedig lehet a Herry Potter-ben a tó és környéke ahol Hermione szeretett lenni. Vagy az Alkonyatban az erdő ahova elvitte Edward elvitte Bellát.
- Regényidő: Valóságos idő. Ez alatt azt lehet érteni mennyi idő alatt, játszódik a mű. Ha a Herry Potter-nek szeretnék megmondani hány nap alatt, játszódik a mű?Nem derül ki napra pontosan a műből, hogy hány nap telik el. De azért meg lehet saccolni, hogy úgy kb. egy év, lehet. Ugyanez elmondható az Alkonyatra is ott sem lehet tudni pontosan mennyi idő telik el. De ha meg akarjuk tippelni úgy 2-3 hónap. Persze azért vannak olyan művek, amiből kiderül pontosan mennyi idő telik el.
- Regényhős: lehet egy állat, mint pl.: Lessi-ben maga Lessi. Vagy a Tappancsban maga Tappancs a kutya. (Igaz nem olvastam még a könyvet, de ha már a címe is az, hogy Tappancs és egy kutyáról szól akkor vsz. ő a regényhős). De lehet ember is regényhős. Pl.: Egy igazi amerikai lány-ban Samantha a hős, mert ő, aki megmeni az elnök életét kockára téve a sajátját. Vagy csak hogy megint az Alkonyatból idézzek. Amikor Edward megmeni Bellát (nem is egyszer) hogy a jeges úton magcsúszó autó majdnem elgázolja de, Edwad az utolsó pillanatban ellöki a lányt az autó elől. És még lehetne sorolni különféle regényhősöket. De tisztázzuk ki is az a regényhős és lehet, hogy ezzel kellet volna kezdenem J. A regényhős az a élőlény ( ember vagy állat) aki hősi tetteket visz végbe. Megmenti a barátját, barátnőjét, egy idegen embert vagy egy iskolát (Herry Potter csak, hogy ő sem maradjon ki :D) vagy a világot, vagy egy másik bolygót ( Laura-ban Aventerra nevű bolygót) az élete árán is.
Most jöjjenek a regénytípusok. De két féle csoportosításban. Az egyik csoport: történelmi regények, társadalmi regények, polgári regények. A másik csoport: fantasy regények, ifjúsági és krimi.
Történelmi regények: a múlt valamely korszakában játszódik. Ilyen pl: az Egri csillagok. Biztos mindenik ismeri, és sokak olvasták is. Most igazából nem jut eszembe több történelmi regény.
Társadalmi regények: az író a saját korát ábrázolja, írja le. Erre meg végéképp nem tudok példát írni. Mert szerintem már ilyen nem nagyon van.Vagy csak én nem találkoztam ezzel a regény típussal.
Polgári regények: Erről sem tudok nagyon sok mindent írni. De ezért néhány gondoltat. Az események menete térben és időben egyenes vonalú. Ez szerintem, azt jelentheti, hogy térben, vagyis a hely (ország, város, utca, ház, iskola… stb.) ahol játszódik a történet az csak egy helyszín. Nem ugrál, hogy most pl.: Amerikában egy családot mutat be utána meg Németországban.
Fantasy: A fantasy is sokrétű lehet. Vámpírok, vérfarkasok, tündérek, képzeletbeli teremtmények, egyszarvúak és miegymás. Bár lehetne a felsorolt misztikus lényekről írni, de majd talán majd máskor.A fantasy műfaj rokon egy másik, régebbi stílusirányzattal, melyet mágikus realizmusnak neveztek. Képviselői közé tartozik többek között Gabriel Garcia Márquez, E. T. Hoffmann, Magyarországon pedig Kodolányi János(utóbbi Tolkiennel nagyjából egy időben alkotott az övéhez hasonló, az ókori mítoszvilágban játszódó regényeket). a Star Wars sorozat, fénykardjaival, űrhajóival és Varázsló-Pap-Harcos Jedi-lovagjaival sikeresen ötvözi a két rokon műfaj egyes elemeit (ezért nem is tekinthető valódi, hamisítatlan science-fictionnak). A fantasyhoz igen közel áll továbbá a mese műfaja, hiszen a fantasy-művek a mítoszok mellett a népmesék világából is sokat merítenek. A két műfajt leginkább a célközönség különbözteti meg: a mesék elsősorban gyerekeknek készülnek, ezzel szemben a fantasy felnőtt olvasókhoz szól. A két műfaj határáról megemlíthetjük J. K. RowlingHarry Potter sorozatát, vagy Michael EndeVégtelen Történetét. Az utóbit még nem volt szerencsém olvasni.
Én nagyon szeretem s szerintem egy nagyon jó műfaj, legyen könyvbe vagy filmbe. A könyvek nagy része, amit olvasok, vagy olvastam azok fantasy. De persze más könyveket is olvasok, mint pl.: az ifjúsági regények. Akkor legyen ez a következő.
Ifjúsági regények: Ezek lehetnek: kalandregények, szerelmes történetek, de szólhatnak komoly dolgokról. Kalandregényről néhány gondolat: gondolom már mindenki olvasott kalandregényt, de aki nem akkor annak itt az ideje. :) A nevében is benne van, hogy kaland, vagyis ebből már ki lehet találni, hogy van egy főszereplő vagy több, akik kincsek után kutatnak. Ilyen pl.: Indiana Jons. Szerelmes történetek: aki nem is olvasott már ilyen könyvet, regényt, (de ennek azért kicsi az esélye) de már biztos valaki mesélt neki szerelmes történetet. Úgyhogy el tudjátok képzelni milyen, lehet. Ez a másik regény stílus, amit szeretek olvasni. Néhány ilyen könyvcím: Gréti szerelmes, Le a csajokkal, avagy kinek kell a szerelem, Bad Girl sorozat stb…
Amit még meglehetne említeni, mint regény típus az a Krimi. Ez a műfaj igazából nem áll hozzám közel s nem is tudok olyan sok dolgot írni lóra. Szerintem a krimi titka az, hogy mindig a mű végében derül csak ki a gyilkos személye. S van, akit úgy gondolsz, h tuti ő a gyilkos, de kiderül a végén, hogy köze sincsen a gyilkossághoz. Vagy van, hogy olyanra gondolsz, aki tuti nem követhette el, de még is ő volt. Azért néhány példát tudok hozni: Agatha Christie írásaiért vagy, Perry védőügyvéd eseteit.
Röviden ennyit a regény típusokról. Persze több oldalt is lehetne írni ezekről, mert ezét, sok érdekességet lehet találni róluk a neten meg egyéb helyeket. De aki több dolgot szeretne megtudni, az várjon türelmesen, mert hamarosan ezzel a témával egy új blokk fog részletesebben foglalkozni az oldalon.
"Nem az a fontos,hogy meddig élünk,Hogy meddig lobog vérünk,Hogy csókot meddig kérünk és adunk,Hanem az, hogy volt egy napunk,Amiért érdemes volt élni..."