Parázol vagy lazázól? – Vizsgaidőszak és diáktípusok
A mázlista, akinek minden összejön, a példakép, aki a többség agyára megy, vagy a nyugodt buddha? Sokéves saját tapasztalatot, illetve több egyetem, főiskola diákbeszámolóit vettük alapul, és összehasonlítottuk egy vizsgázó tipológiát. Íme, a tipikus vizsgázók.
Szerencsés
Neki aztán minden mindegy. Talán burokban született, vagy egyszerűen valaki irányítja a sorsát felülről. Ha egy tételt tud, azt az egyet fogja kihúzni, vagy ha nem azt, akkor arra tereli a mondandóját. Ha rosszabb a helyzet, akkor kevés tanulással percek alatt összehozza ez elégségest, de akkor a legbosszantóbb, hogy ugyanerre a szigorlatra mások napokat, heteket készülnek.
Idegroncs
Az egész vizsgaidőszakot végigpárázza, ez idő alatt még aludni is képtelen. A ingertől az energiaitalig mindenféle pótszerrel igyekszik serkenteni magát, miközben óránként, rosszabb esetben félóránként tör ki belőle a sírás. Ha időben elkezd tanulni, még csak istenes, de ha keveredik a halogató típussal, akkor az már a vég, neki legalábbis ideggyengeség, csiszre megúszott vizsgák jellemzik vizsgaidőszakát, no persze nem feltétlenül a tudás hiánya miatt. Szerencsétlen.
Halogató
A vizsgákat még decemberben ügyesen elosztja január végéig, elvileg még a karácsonyt is úgy tervezi, hogy nem magol a fa alatt. Aztán az első ominózus megmérettetés előtt 24 órával bejelentkezik az ETR-be / Neptumba, és gyorsan későbbre teszi azt. Ezzel gyakorlatilag minden borul, és szép lassan eljut oda, hogy a jó szándékkal („így többet tudok rá készülni” stb.) halogatott vizsgák az utolsó vizsganapig is kitolódnak, sőt. A végzet ismerjük a sztoriknak.
Minimál
A vizsga előtti este ír néhány kurzusmélt, esetleg körbetelefonálja a haverokat, hogy kinek van beszkennelt órai jegyzete, esetleg 5-ös betűméretre kicsinyített, kész a puskája. A vizsga előtti éjjelén tanulgat egy keveset, aztán lesz, ami lesz alapon, reggel korábban bemegy, hogy szedjen meg magára némi tanulást a várakozó diákok között. És a taktikája kegyetlen ügyesen bejön, ha ötvöződik a szerencsés típussal.
Stréber
Félév folyamán kidolgozza a tételsort, amit felsőbb évesektől szerzett meg a nyári szünet utolsó hetében. Patent vizsgaidőszaki menetrendje van, amibe nem csúszhat hiba. Az UV fogalmát keveri a káros napsugárzással, miután fogalma sincsen arról, milyen az, ha nem sikerül valami elsőre. A legnagyobb bosszúsága ilyentájt abból fakad leginkább, hogy a kölcsönadott jegyzeteit nem kapja vissza időben. Alapjáratban is idegesíti diáktársait, de ha minden vizsga előtt „úgyis megbukom” kilátással indít, majd ötössel jön ki, nos, akkor biztos nem hívják a megmérettetés utáni gyógysörözésre. |