Álom
Én nem igazán hiszek az álmokban. Vagyis abban a részében nem hiszek, hogy különböző álmoknak jelentésük vannak. De akkor most mégis miért foglalkozok vele? Mert vannak olyan emberek, akiket viszont érdekel. Nah de tisztázzuk mi is lehet az álom: A kutatásokból annyit biztosan tudunk, hogy az álmodás egy természetes folyamat, mely minden egészséges embernél alvás közben létre jön. Egy átlagos alvásnál, ami pl.: 8 óra, ötször, hétszer álmodik az ember – ezt jó tudni, mert én nem is tudtam. Azt a személyt, akit ilyenkor (álmodás közben) felébresztenek, minden esetben emlékszik az álmára. Ez azért tényleg érdekes, mert van, amikor azt gondolná az ember, hogy nem keltik föl (ágyból kirángatás, óra vagy telefoncsörgés) hanem szimplán valamilyen más zajra kell föl. És az a legfurább legalábbis nálam, hogy ez a külső zaj (macskanyávogás, kutya ugatás…) amikor az álmodnak a legjobb részénél (épp azt a lányt készülöd megcsókolni, aki tetszik, szeretsz) vagy a legrosszabb (épp le akarsz ugrani valahonnan). Ez szerintem tök érdekes! Ez arra enged következtetni, hogy mindenki álmodik, csak nem mindenki emlékszik vissza az álmaira.
Most nézzük meg mik lehetnek azok a ténytők amik befolyásolhatják az álmot:
Az álom függ egyrészt az adott környezettől, ahol éppen alszunk, (nem mindegy, hogy otthon a megszokott ágyunkban alszunk biztonságban, nyugodtan vagy pl.: egy mentőállomáson ahol azzal a tudattal alszik el az egyén, hogy bármelyik pillanatban megszólalhat a riasztást jelző csengő, melynek a megszólalása után minél hamarabb a mentőautóban kell lenni és indulni a megadott helyre) a környezeti hatásoktól, a hangoktól, a fényektől amelyek alvás közben érnek minket, de attól is, hogy aznap vagy a következő nap milyen eseményeken megy keresztül az ember. Ezen kívül még valószínűleg számtalan dolog befolyásolhatja, melyekre talán még nem is gondoltuk. Nézzünk mindegyikre egy példát:
Környezet hatása: Ahogy pár sorral feljebb is írtam, hogy hol alszik az ember, ha az ember egy olyan helyen alszik, ami le van pukkanva és épp, hogy a tető le nem szakad, akkor nem hinném, hogy az ember azt álmodja, hogy egy réten üldögél egy csinos lánnyal és épp beszélgetnek.
A napi események: Ez függhet attól, hogy éppen az adót, nap mit csinált. Tegyük fel, hogy egész nap almát pucolt és valószínű lehet, hogy almáról fog álmodni. De nem feltétlenül azt, hogy akkor is almát pucol. Hanem ha ez az élmény negatívan érte. Akkor lehet az álom az lesz, hogy az almát(kat) szörnyetegként fog rátámadni. De függhet, hogy milyen nagy feladatod lesz másnap. Pl.: holnap vizsgázol és megálmodod, hogy fog sikerülni. De még függet attól is amire gondolunk lefekvés után. Van egy gondod, amin lefekvés után gondolkozol, hogyan tudnád megoldani. És reggel arra kelsz föl, hogy meg álmodtad a megoldást. Ha valaki olvasta Paul Michael Bush – STEPH (Stephenie Meyer csodálatos ifjúsága és a Twiligth saga) című könyvet. Az tudhassa, hogy az írónő megálmodta az egész Alkonyat könyvet. És végül is, miután megálmodta az után kezdett el írni. És ahogy ez a könyvből ki is derül, ha nem teljesen de megváltoztatta az életét.
Ez a két tényező lehet, ami minket érdekelhet. Mert van több is de, én azokkal nem akarok foglalkozni. Amivel még nem akarok foglakozni az a álomfejtés dolog, mert ahogy írtam az elején én abba nem hiszek. Ezért az álmok fajtájairól, jelentéseiről sem fogok írni.
Arról viszont még nem volt szó, mi van akkor, ha az ember nem emlékszik, amit álmodik. Az egy tévhit, hogy az ember nem álmodik, mert az elején már említettem, hogy az ember 5-8 szer is álmodik az ember. Ilyenkor az lehetséges: olyan mélyen aludtuk, hogy nem észleljük az álmokat. És miközben álmodunk nincsen semmi környezeti hatás, ami felébreszthetne.
Amennyire negatívan álltam miután a googléba beírtam az „álom” szót és 2-3 találatot átböngésztem. És azok után, amit olvastam nem is akartam megírni ezt a „cikket”. De, hogy most megírtam már nem bánom. Mert azért mégis csak okosodtam olyan információval amit eddig nem tudtam. |