"Boldog akarsz lenni? Akkor hrom dolgot tegyl: lgy azokkal, akik megmosolyogtatnak, nevess annyiszor,ahnyszor csak levegt veszel, s szeress addig, amg csak lsz."
Sokakat foglalkoztathat a titkos jelbeszd. A titkos jelbeszd lehet valami kitallt beszd. Mint pldul a virgnyelv (liliom – nyugalom, nrcisz - irigysg, rozsa – vrjelents persze ezeket csak n talltam ki).
De lehet rsban is jelbeszd, mint pldul a rovsrs. Vagy nekem most az „A” bet ezt jelentene: @., a „B” meg ezt #. s gy folytathatnm egszen a „ZS” betig s kialakulna egy j abc, amit n talltam ki, vagy esetleg te.
Lehetnek mg titkos jelbeszdek a gesztusok s a mimika. De ezt a fajta jelbeszd sokan ismerhetik s az elz kettvel szemben.S mg az elz ketthz annyit, hogy olyanokat brki kitallhat. Mg gesztusokat vagy mimikkat nem tudsz csak gy kitallni.
Ezek a titkos beszdek Ezekkel, a jelzsekkel kpesek vagyunk azt is kimutatni, amit szban nem tudunk elmondani. Egy egyszer plda: valakit nagyon szeretsz, s nem csak azt mondod neki, hogy szeretlek, hanem megleled.
Azrt nhny gesztus s mimika: tekintet, nzs, kzeleds, zsebre dugott kz, krmrgs, idegesen barbr a kezvel, tekergeti a hajt, idegesen rzza a lbt, kztrdels, gallr igaztsstb…
A zsebre dugott kz
Hsnk egy kiss habozva lpett be a vezrigazgat szobjba. Vgre megkaphatja a szmra oly fontos iratot, amely esetleg biztosthatn a jvjt. Igen, a munkaszerzdsrl van sz. A jvend j munkatrs kt mter tvolsgban lt le egy fotelba szemben a vezrigazgatval. A vezrigazgat - aki maga is lentrl kzdtte fel magt -, megfigyelte a vele szemben l minden gesztust s minden mozdulatt. Csodlkozssal ltta, hogy ez az ember, aki egy felels beosztst akar betlteni, a beszlgets alatt mind a kt kezt egyszer csak zsebre dugta. Egy pillanattal ksbb, mintha szrevette volna a rosszall pillantst, kihzta a kezeit a zsebbl. Majd a lbait tette keresztbe. Kicsivel ksbb egy asztalnl ltek. Ekkor a jelltnek alkalma lett volna bebizonytania, milyen jl felkszlt, tisztban van azokkal a feladatokkal, amelyek egy ilyen magas pozciban elfordulhatnak. A beszlgets kzben az ujjai kztt idegesen kis paprgalacsinokat gyrt. A vezrigazgat a kvetkez mondatokkal bcszott tle: "Sajnos most mg nem tudok dnteni. Majd rtestjk, amennyiben alkalmazni kvnjuk. Ksznm, hogy idefradt."
a jelentkezs mell a kvetkezket jegyezte le: zsebre dugta a kezt, szval nem volt teljesen nyitott, esetleg valami rejtegetni valja volt, vagy bell ennyire bizonytalan. A keresztbe rakott lbak azt bizonytjk, hogy nagyon ideges volt, s bizonyra kisebbsgi rzse van. Amennyiben ennek az embernek ilyen trkkkre van szksge ahhoz, hogy magabiztosnak ltsszon, akkor hogyan fogja megllni a helyt, mint vezet. A paprgalacsinok pedig arrl rulkodnak, hogy elfojtott titkos vgyai vannak, amiket azltal prbl levezetni, hogy mindig babrl valamit az ujjval. Egybknt idegessgt, bels nyugtalansgt nem lehetne a gesztusaibl felfedezni.
Bels indulatok kvl
Vajon nem korai-e nhny pszicholgiai httrtnyez ismeretben azonnal vlemnyt alkotni bizonyos mozdulatok lttn, amelyek - mint ebben az esetben - fontos dntst hatroznak meg? Egy ltalnos ismertet kevs rszletre tud kiterjedni az emberi karakter sok jellemzje miatt. Gyakran nhny pillanat elg, hogy valaki jellemt sszessgben felmrjk. Hogyan lehetsges ez? Mivel lehet azt megmagyarzni, hogy minden kis mozdulatban tetten rhet az egsz ember? a szervezet nem rszekbl sszelltott mechanikus szerkezet, hanem sejtekbl kifejldtt biolgiai egsz, amelynek rszei llandan nagyon szoros kapcsolatban vannak egymssal. A szervezet mkdsnek egyik alapjt a reflexkrk adjk. Egyes idegek a test felsznrl a gerincvelbe s az agyba, mg msok onnan az izmokhoz s a mirigyekhez vezetik az ingerletet. Ebben a reflexkrben halad az idegingerlet, amely szablyozza a szervezet mkdsnek nagy rszt. Mivel ezek a reflexkrk kapcsolatban vannak egymssal, minden megnyilvnuls, a testtarts, st minden mozdulat informcit szolgltat az egsz szemlyisgrl.
Kpzeljnk magunk el egy embert, aki minden lehetsges trgyat: ceruzt, szvszlat, paprt, nha a sajt ujjt is a szjba veszi.
az, aki valamilyen trggyal vagy az ujjval a szjban turkl, rendkvl feszlt, mert kielgtetlen vgyak s ellenttes sztnk harca dl benne. Ezek a vgyak esetenknt ersdnek, nha pedig tmenetileg gyenglnek. Ha pldul valaki nem tudja elvenni arctl a kezt, felttelezheten fltkeny, kapzsi s zsarnok.
"Nem, nem veszem le a kabtomat, csak egy percig maradok!" - taln sokaknak ismers ez a ni jtszma. Valjban pedig a tiltakoz n lelkben ott szunnyad a vgy, hogy megmutassa magt. Ha valaki nem akarja levenni kabtjt, egyfell azt jelzi, hogy mestersgesen felptett tvolsgot akar tartani, msrszt pedig azt, hogy lelke mlyn szunnyad gt megakadlyozza, hogy gy viselkedjen, ahogy azt sztnei s rzsei diktlnk.
"Jelentktelen" mozdulatok .
Gyakran megfigyelhetnk olyan kis, szrevtlen kzmozdulatokat, is melyek flreismerhetetlen tkrzi az emberi jellemnek. me nhny kzlk: Ha mr automatizldtak, szoksoknak nevezzk ket.
Az orr megrintse a mutatujjal: ez a gesztus akkor figyelhet meg, amikor valaki fontos dntst hoz, vagy amikor felelssgteljes tancsot kell adnia. Termszetesen akaratlan mozdulat. Arra kvetkeztethetnk belle, hogy az illet megfontolt s vatos. Azt aki ilyen mozdulatot tesz, nem szabad provoklni, mert mozdulata azt is bizonytja, hogy bizonytalan s aggdik valami miatt. Hatrozottsgot, vllalkoz szellemet s btorsgot kell kvnni neki. Mg ha nem is enged elvigyzatossgbl s megfontoltsgbl, rdemes hallgatni megrzseire.
A nyakszirt drzslgetse a hajtnl
Ha valaki beszlgets kzben a nyakt drzslgeti, vagy a nyakszirtnl, a fej hts rszn a hajt simogatja s kzben gondterhelt arcot vg, biztosak lehetnk benne, hogy flnk, szgyenls ember. Htterben egy korbbi srls llhat. Tovbb azt is jelenti, hogy knnyen visszaretten a nehzsgektl s fl a sikertelensgtl. vatosan meg kell gyzni rla, hogy btrabban nzzen szembe a nehzsgekkel, mert a problma megoldsa csak egy karnyjtsnyira van tle.
Grbtett mutatuj gallrlazts.
Aki mutatujjval folyton ingnyakba nyl, s azt idegesen elhzza a nyaktl, erklcsileg egyenslyban rzi magt. Bszke, hi s hinyos a realitsrzke. Ha valaki ezt a mozdulatot rvid idn bell tbbszr megismtli, arra utal, hogy magt egy fel nem fedezett zseninek tartja, akit vlemnye szerint a tbbiek alulrtkelnek. Az ilyen embernek minden erejvel azon kell igyekeznie, hogy sokkal tartzkodbb legyen. Ezenkvl a realitshoz val kzeleds s az nuralom is nagyon fontos lenne szmra.
Kztrdels
Aki meglls nlkl kezt trdeli, lelke mlyn feldlt, szorong s teljesen nyugtalan. Jellemz r a biztonsg s a magabiztossg hinya, fl a vitktl, lehetsges s a lehetsges sszetkzsektl. Retteg a visszautaststl s attl, hogy rosszul tlik meg. rdemes a magabiztossgt tmogatni, s a bizalmt megnyerni. szmos bels gtlsa ellenre az ilyen emberben szokatlanul sok tartalk van.
"A nyakkendjtk"
Gyakran ltni olyan frfiakat, akik llandan a nyakkendjk csomjt hzogatjk, igazgatjk. Pedig ez legtbbszr teljesen felesleges. ket llandan az foglalkoztatja, hogy milyen benyomst tesznek ltzkkkel s szemlykkel a krnyezetkre. Legfontosabb, hogy elnyerik
-e az emberek tetszst s sikert aratnak-e. Ezrt lland nmegerstsre van szksgk. Rendszeres sportolssal a testn keresztl kell a lelkt is megerstenie, hogy valban magabiztoss vlhasson.
Jelbeszdsztr:
- Ha valaki eltakarja a szjt, azt jelenti, hogy nem akar a krdsnkre vlaszolni.
- A magasba emelt orr elszntsgrl rulkodik.
- Ha valaki beszd kzben az ujjaival hromszget forml, akkor flnyessgre kvetkeztethetnk.
- Aki a kvjt az ramutat jrsval ellenkez irnyba keveri, valsznleg szinte mindent elrt az letben.