"Boldog akarsz lenni? Akkor három dolgot tegyél: légy azokkal, akik megmosolyogtatnak, nevess annyiszor,ahányszor csak levegőt veszel, és szeress addig, amíg csak élsz."
Biztos már mindenkivel előfordult, hogy füllentett nem is egyszer talán többször is. Én is találtam egy tini magazinban, ahol pár fiatalt kértek meg, hogy meséljen milyen kis füllentéseket, kisebb hazugságokat találtak ki. Hogy elérjenek, valamit vagy meg ússzák a büntetést a csinjeik miatt. Ezeket, a füllentéseket a magazin magyarázta s értékelte is.
Értékelés:
JJ - Talpraesett!
J - Ez semmiség!
JL - Határ eset!
L - Juj, de gonosz!
LL - Van még bőr az arcán?
Hamvas ártatlanság
Dia 14 éves!
„Fiatalabbnak nézek ki a koromnál, és ezt ki is használom töriórán, mert órákon sokszor mással foglalkozom, és olykor az otthoni tanulás is elbliccelem. Persze ez meglátszik a dogáimon, de valahogy mindig kapok javítási lehetőséget. Ártatlanul nagyra nyitom a szememet, és a tanárt simán rá tudom venni arra, hogy ne feleltessen.”
Magyarázat: Az ember használja ki az adottságait, hisz néha jó megúszni egy felelést, vagy ártatlan bociszemekkel kisajtolni valamit – de ha Dia megszokja ezt a jólétet, csúnya csalódások érhetik az életben. A tudás és a siker sokkal biztosabb, ha meg kell küzdeni érte.
Értékelés: JL
Nyári munka – rásegítéssel
Noémi 17 éves!
„ A nyáron elhatároztam, hogy dolgozni fogok, hogy legyen egy kis pluszpénzem. Kinéztem egy bébiszitter – ajánlatot, és elmentem a felvételi beszélgetésre. Négyen jeleneztük, közöttük az a lány is, aki szívből utál engem. Nem egyszerte tett már nekem keresztbe, legutóbb pl.: elcsábította a srácot, akibe nagyon belezúgtam. A meghallgatáson is kinevetett, hogy mennyire esélytelen vagyok. Előtte hívtak de, és miután szimpatikusnak tűntem a munkaadómnak, előadtam, hogy az utánam érkező lány veri az alsósokat a suliban. Mondanom sem kell: én vigyázhattam a házaspár gyerekére!”
Magyarázat: Másoknak keresztbe tenni nem szép – de van kivétel… Ez a lány többször megalázta Nóémit, folyton zargatta, ezért megbocsátható, ha visszavág. Ha nem teszel hosszú távon rosszat valakivel, és ha nem lehet kellemetlenséged abból, ha kiderül az igazság, akkor jöhetnek ilyen jellegű füllentések.
Értékelés: J
Szemrebbenés nélkül
Kató 14 éves!
Vettünk egy új szőnyeget, amire még papuccsal sem léphettük! Amikor Anyuék elutaztak, bulit szerveztem és a szőnyegszabályról megfeledkeztem. Le is öntötték valamivel, amit másnap próbáltam eltüntetni. Véletlenül viszont fagyálló folyadékkal próbáltam feltakarítani, amitől még kékebb lett! Anyuéknak előadtam, hogy a kutyánk a szőnyegre piszkított, azt próbáltam eltüntetni. El voltak ragadtatva, hogy milyen házias vagyok.”
Magyarázat: Felelősséget kell vállalni tetteinkért, ráadásul érdemes előbb gondolkodni azután cselekedni.
Értékelés: L
Dupla élvezet
Kinga 16 éves!
„ A legutóbbi buliba két srác is elhívott. Mindkettő tetszett, ezért az egyikkel voltam, majd a másikkal táncoltam.Amikor az 1-es számú fiúval ücsörögtem a diszkó előtt, hirtelen megjelent a másik! Egy füllentéssel sikerült kimagyaráznom a helyzetet, így mindketten megnyugodtak.”
Magyarázat: Kinga kegyetlen tréfát űzött két fiúval. Ha ketten keresik a kegyeidet, előbb ismerd meg őket, és azzal randizz, aki jobban megdobogtatja a szíved.
Értékelés: LL
Félreértés a köbön
Kriszti 15 éves!
„ Amikor moziból jövet Annával megláttuk a legjobb barátnők fiúját egymással karolva, nevetgélve egy idegen lánnyal, majdnem leesett az álluk! Megbeszéltük, hogy nem mondjuk el a barátnőknek, de Anna végül elkotyogta. Szegény barátnőnk sírva kérdezte tőlem, hogy igaz-e, amit Annától hallott. Megsajnáltam, és azt hazudtam, hogy nem igaz, a párja csupán beszélgetett egy lánnyal. Ezután kiderül: jól tettem, hogy hazudtam, mert a lány Dani rég nem látott unokatesója volt!”
Magyarázat: Itt a tökéletes példa arra, hogy mi a kegyes hazugság. Kriszti érezte, hogy Dani nem csalta meg a barátnőjét, ezért nyerhet bocsánatot a füllentésére.
Értékelés: JJ
Néhány gondolat, hogy én mit gondolok ezekről, a füllentésekről. Én Noémi és Kingának a füllentését találtam, ami már nem szép dolog. Amelyik füllentés viszont tetszett az Krisztié volt. S erre már el lehet mondani, hogy kegyes hazugság volt.Kató füllentés meg szerintem el lett túlozva. Egyszerűen csak egy gyerekes kis füllentés. Mert gondoljuk bele hány vele, egykorú tinivel történik ilyen kis csintevés. Csak magamból indulok ki. Amikor kicsi voltam úgy 10 éves körül a húgom 9 körül. Összefirkáltuk a szóbába a falat. De nem csak egy-két vonalat, hanem az egészet. Vagyis gondoltuk egyet játszunk Piccasosat s nem találtuk papírt azért feltaláltuk magunkat. Láttuk ott az a szép nagy fehér fal, s miért ne rajzoljuk arra. S amikor hát kérdezték melyiköjünk volt akkor egymásra, mutogattunk, s persze tagadtuk.
De talán mindenki elő tud bányászni, hogy ő milyen kis füllentéseket követet az érdekében, hogy megússza az esetleges büntetést. ( Ha van aki esetleg meg is szeretné velünk osztani vagy csak írni mi a véleménye a hazugságról akkor a fórumban nyugodtan meg tudjátok írni.)
Nah de térjünk rá mi az a hazugság? És miért is hazudunk, füllentünk?
Hazugság: A hazugság annyi, mint tudva, akár szóval, akár csak valami jellel, másnak megtévesztése céljából annak ellenkezőjét mondani, amit igaznak tudunk. Megengedett hazugságnak mondjuk, mikor valaki, hogy sokkal nagyobb bajt mástól vagy magától elhárítson, anélkül, hogy ezzel másban kárt tesz, hazudik.
Mikor hazudunk? Néhány példa:
Amikor valamit nem szeretnénk, ha kiderülne. Félünk szembenézni a valósággal. (Erre példa Kató hazugsága)
Valami előnyhöz szeretnénk általa jutni, hogy többnek, nagyobbnak higgyenek bennünket. (Erre példa Noémi hazugsága)
Meg akarunk felelni a világnak, az elvárásoknak. (Erre példa Dia hazugsága)
Valakinek fájdalmat akarunk okozni – a bosszúvágy van bennünk. (Erre is Noémi hazugsága)
Valakit a fájdalomtól szeretnénk megóvni – a szeretet áll mögötte (kegyes hazugsápok) ( Erre példa Kriszti hazudsága)
Miért hazudunk?
A hazugság mögött általában a menekülés, félelem, elvárás áll. Menekülés: Nem érezzük otthon jól magunkat, állandóan megy a veszekedés „Ezt sem tetted meg, azt sem” –ki kéne állnunk önmagunkért, de a harchoz erő kell, energia. Inkább menekülünk. Hogy hova? Kocsmába? Munkába? Haverokhoz? Szeretőkhöz? – Mindegy! Csak el! Ha kiderülne, még nagyobb lenne a perpatvar – ha hazudunk, egy darabig megússzuk! Bízunk benne, talán ki se derül soha! Elvárás: elvárják tőlünk – hogy jó osztályzatot hozzunk. „Pedig én nem is vagyok olyan okos, szorgalmas”. – persze, ez az iskolában hamar kiderül. De otthon elvárják, hogy jól tanuljak, büszkék legyenek rám, én is diplomás legyek. Ha bevallom az egyest, balhé lesz. Ha eltussolom – megúszom. Félelem: S hát félünk, hogy ezek a hazugságok kiderülnek. És fény derül a mi kis igazi életünkre.
Van amikor saját maguknak is hazudunk. Hazudnunk magunknak, hogy szeret a barátunk, barátnőnk…. pedig látjuk, hogy már mióta nem hívott, mindig csak kifogásokat keres, a születésnapom is elfejtette.
Mi a teendő a hazugság ellen?
Vállaljuk mindig a felelősséget a tetteinkért, szavainkért és merjük őket bevallani. Lehet, hogy megkapjuk a büntetést a csintevésünk miatt. De legalább nem kell félnünk, hogy esetleg kiderül a csintevésünk s, hogy hazudtuk.
Kegyes hazugság!
Igen léteznek kegyes hazugságok is. És Krisztinek a füllentése a legjobb példa erre. Van, hogy az ember inkább füllent, mint, hogy megbántsa a barátját, barátnőjét vagy családtagját. Ilyen kis kegyes hazugság lehet, ha a barátnődnek tetszik egy ruha, s megkérdezi tőled, hogy jól néz-e ki? És te azt mondod, hogy igen. De közben egyátalán nem tetszik. Vagy, hogy még a kis gyereknek azt mondjuk, az angyalka (Jézuska) hozza az ajándékot. Vagy a nyuszi hozza húsvétkor a sok nyalámságot. De ilyen ha azt mondjuk, hogy a gólya hozza a gyereket.
Van egy személyes élményem. Tavaly nyáron, amikor mentem nyaralni egy táborban, s kérdeztem az egyik kedves ismerősömet, hogy jön-e? És Ő azt válaszolta, hogy nem tud menni, mert pont akkor mennek Horvátországban. Én ez miatt kicsit szomorú is lettem. Mire elérkezet a tábornak az ideje el is felejtettem, hogy az ismerősöm nem lesz ott. De amikor odaértem azt látom, hogy jön oda hozzám köszönni. Végülis mégis ott volt Ő is.
Egy felmérés szerint a férfiak 36 a nők 27 százaléka vallja, hogy rendszeresen hazudik kisebb nagyobb dolgokban. Bár a kapcsolatokban köztudott, hogy az őszinteség itt mindennél fontosabb. Ha a viszony kezdetén azért hallgatunk el bizonyos dolgokat, hogy a másikban jó benyomást keltsünk, az még nem tragédia. Vigyázni kell azonban, hogy ne akarjunk egészen másnak látszani, mint amilyenek vagyunk. Ebben az esetben ugyanis elkerülhetetlen a csalódás.
Még tudnék hozni néhány példákat hazugságokra, füllentésekre de inkább nem teszem. Mindenki maga próbáljon visszaemlékezni milyen füllentéseket követett el.
Az őszinteségről szinte nem találtam semmi használható információt. De azért néhány gondolatot megemlítenék: úgy gondolom, hogy nem árt, ha az ember őszinte. Igaz ez nehéz, hogy az ember mindig csak az őszinte legyen s csak az igazságot, mondja. Meg mindenfele ezt látja az ember. De ennek ellenére meg lehetne próbálni őszintének lenni a másikkal, mert szerintem te is elvárod, hogy őszinték legyenek veled. Ezért Te is legyél a másikkal őszinte. De persze van, amikor jó, ha füllent az ember. De akkor, ne ha csak magadnak teszel ezzel jót. Akkor, ha úgy gondold és érzed, ha másnak tudsz ezzel jót tenni. És tényleg ezért szép Krisztinek a példája. Nah de egy szó mint száz nem hazudj!!!
"Nem az a fontos,hogy meddig élünk,Hogy meddig lobog vérünk,Hogy csókot meddig kérünk és adunk,Hanem az, hogy volt egy napunk,Amiért érdemes volt élni..."