Eszencilis tpanyagok
Dnci 2007.11.05. 16:59
|
|
Nitrogn- s fehrjeszksglet: Az energiatermelsben a legfontosabb tpanyagok messzemenen helyettesthetik egymst. A sznhidrtok,amelyek legtbbszr a kalriaszksglet f rszt fedezik, nem nlklzhetetlenek, amint azt pl. az eszkimk letmdja mutatja. A kmiai elemek sszanyagcsere-mrlegnek termszetesen egyenslyban kell lennie. A szn s hidrogn minden tpanyagban van, az oxign a bellegzett levegben,a nitrogn pedig tlnyomrszt a fehrjkben tallhat. Nitrognmrlegnek nevezzk a felvett fehrje-N s a kivlasztott (karbamid)-N kzti klnbsget. Ha a kivlaszts tlslyban van, a mrleg negatv. Miutn bizonyos mennyisg fehrje folyamatosan lebomlik s a nitrogn mint karbamid kirl, a tpllknak megfelel fehrjemennyisget kell tartalmaznia ahhoz, hogy a mrleg egyenslyban maradhasson. A fehrjeminimum emberben napi 35-50 g krl van (0,5-0,6 g/kg testsly). A helyes tpllkozs termszetesen nagyobb mennyisg fehrje felvtelt kveteli meg, a javasolt, fehrjeadag naponta 70-90 g. Emellett alapfelvtel az is, hogy a fehrje minsgileg magas rtk, azaz egyrszt jl emszthet legyen, msrszt az esszencilis aminosavakat kielgt mennyisgben tartalmazza. Kedveztlen aminosavarnyoknak az a kvetkezmnye, hogy a tpllkfehrje nem hasznlhat fel optimlisan a test sajt fehrjinek felptshez s az aminosavak nagyobb rsze lebomlik. Emiatt nagyobb mennyisg fehrje szksges ahhoz, hogy a mrleg egyenslyba jusson. Szmos nvnyi fehrje ilyen vonatkozsban nem teljes rtk, a gabonafehrjk pl. lizinben szegnyek,hvelyes nvnyek kevs metionint tartalmaznak. Az llati fehrje legtbbszr teljes rtk ( kivve a zselatint). A szervezet megfelel elltsa fehrjvel s esszencilis aminosavakkal klnsen a fejldsben lv llamokban okoz problmt. zsiban s Afrikban szmos ember fogyaszt fehrjeminimumot tartalmaz trendet. Ez klnsen a kisgyermekre van slyos kihatssal, akiknek arnylag nagyobb a fehrjeignyk, mert a szervezet mg nvekedsben van. A kwashiorkor nev Afrikban s zsiban elterjedt betegsg a fehrjehinyra vezethet vissza.
Esszencilis aminosavak: A fehrjkben elfordul egyes aminosavakat a szervezet nem tud szintetizlni. Ezek a tpllkunk nlklzhetetlen alkotrszei.
Az emberben esszencilis aminosavak: valin (0,28), leucin (0,39), izo-leucin (0,21), lizin (0,24), fenil-analin (0,18), triptofn (0,04), metionin (0,07), treonin (0,20). A nvekedsben lv szervezetnek mennyisgileg nagyobb az ignye.
Esszencilis zsrsavak: A patknyok szmra a nagyobb sznatomszm teltetlen zsrsavak esszencilisak. Teljes megvonsuk a szrzet kihullshoz, a vzhztarts zavarhoz s a nemzkpessg elvesztshez vezet, s vgl az llat hallt okozza. Embereken eddig mg semmifle ennek megfelel hinyllapotot sem szleltek, mert a szksg ugyanis igen kevs (patknyoknl napi 20 mg linolsav) s teljesen zsrmentes tpllkozs gyakorlatilag nem fordul el. Azonban ktsgtelen, hogy az ember sem kpes a nagyobb sznatomszm teltetlen zsrsavakat felpteni. Ezek klnsen a csecsemtpllkozsban lehetnek igen fontosak, a felntt szervezetnek ugyanis nagyok a tartalkai.
svnyi anyagok s nyomelemek: A ltfenntartshoz szksges svnyi anyagok. anionok: foszft, klorid, jodid, fluorid kationok: ntrium,klium,kalcium, magnzium, vas, cink, rz, mangn, kobalt.
Szmos svnyi anyagbl csak igen kis mennyisgre van szksg (nyomelemek). Ezek igen elterjedtek s a tpllkban legtbbszr kielgt mennyisgben vannak jelen. A tpanyagaink vgs fokon az lvilgbl szrmaznak, llati s nvnyi eredetek s ezltal a szksges elemeket tartalmazzk. Bizonyos krlmnyek kztt azonban ltrejhet hinyllapot, ennek legismertebb pldja a jdhiny, az endemis golyva okozja. |