|
![](./style/color_hdl.gif) |
Fldraz, biosz puskk |
|
Vitaminok
Dnci 2007.11.05. 17:01
| Az ember s az llatok letfolyamatainak zavartalan fenntartshoz szksges, a tpllkban kis mennyisgben jelenlev vegyletek,amelyek hinya az letfolyamatokban zavarokat okoz. | Vitaminok | | A szervezet ltalban nem tudja ellltani, de ez fajonknt nagyon vltoz. Pl. a C-vitamint a patkny szervezete el tudja lltani,az ember nem. A vitaminok kmiai szempontbl nagyon eltrek. Kezdetben nitrogntartalm anyagoknak tartottk ket, ksbb azonban kiderlt ,hogy csak kevs amin van kztk. Ha a tpllk valamely vitamint a szksgesnl kisebb mennyisgben tartalmaz,jellemz kros tnetek jelentkeznek:vitaminszegnysg (hipovitaminzis), ill. vitaminhiny (avitaminzis). A klnbz vitamin bizonyos tpllkflesgekben egyttesen fordulnak el,ezrt az egyoldal tpllkozs esetben jelentkez kros llapot gyakran tbb vitamin egyidej hinynak kvetkezmnye. A vitaminhiny tneteinek megszntetsre a tpllk kiegsztsre vitaminksztmnyeket hasznlnak, melyek egy vagy tbb vitaminbl a napi szksglet tbbszrst is tartalmazhatjk. A vitaminok ugyanolyan esszencilis tpanyag-alkotrszek, mint az esszencilis aminosavak. Fogalma a tudomnytrtnelem folyamn ersen talakult. Hofmeister defincija, amely szerint "az llat s nvnyvilgban elterjedt, a tpllkban csak kis mennyisgben jelenlev anyagok, amelyek a nvekedshez s az llati szervezet fennmaradshoz nlklzhetetlenek", mg ma is rvnyes azonban ezt igen klnbzflekppen rtelmezik. Ha kezdetben gy is gondoltk, hogy egy vitamin van, ksbb mr listt is kellett vezetni rluk. A tisztn ellltott vitaminok kmiai szempontbl klnbz vegyletcsoportba tartoznak bizonyultak. Az a meghatrozs, hogy "llati szervezetben" nem szintetizldnak, tvesnek bizonyult, s megfelel kllhatrolssal (melyik vitamin s milyen llatfaj) kiegsztsre szorult. Egy ideig mg az a vlemny is uralkodott, hogy a vitaminok s a hormonok kzt nem lehet klnbsget tenni. Lnyegt tekintve azonban mindkt hatanyagcsoport klnbz: a hormonok szablyz anyagok s a mirigyek meghatrozott mennyisgben rtik ket. A vitaminok mint jrulkos tpanyagok, nem lehetnek szablyz anyagok, mert a tpllkozssal trtn bevitelk gyakorlatilag nem szablyozhat. A vitaminok lnyegnek megfelel, helyes megrtst csak biokmiai genetika tette lehetv. A nvnyek s szmos primitv organizmus a legegyszerbb alkotrszekbl (szn, nitrogn, svnyi anyagok) s energiaforrsokbl minden szksges anyagot fel tudnak pteni. A magasabb rend szervezetekben ezen kpessgek kzl egyik-msik hinyzik, valsznleg mutci kvetkeztben egyes fontosabb anyagok szintzishez szksges reakcilnc megszakadt vagy teljesen eltnt. Ezek az anyagok tbb nem kpzdnek, hanem tpllkozssal kell bevinni ket.
Hinybetegsgek: Egyes vitaminok hinya jellemz tnetekhez vezet. Olykor mindssze csak a nvekeds megsznst szleljk. Mindazok az eredmnyek,amelyeket a vitaminkutatsban az utbbi vtizedekben elrtnk s amelyek annak felismersben cscsosodtak ki,hogy szmos vitamin a koenzimek felptshez szksges,mg mindig nem magyarzzk meg,hogy a hiny mirt mint specilis betegsg s nem mint ltalnos krosods manifesztldik. Feltn,hogy a br igen rzkenyen reagl ltalban a klnfle vitaminhinyokra.
Hypervitaminosis: Csak nhny zsroldkony vitaminnl (A,D) ismert. Legtbbszr a vitaminterpia helytelen adagolsnak kvetkezmnye,helytelen tpllkozs hypervitaminosist nem idz el.
A vitaminszksglet fedezse: Normlis tpllkozs mellett hinybetegsg nem alakul ki. Legtbbszr az egyoldal tpllkozs eredmnye. Az avitaminosisnl lnyegesen nagyobb jelentsg a hypovitaminosis,azaz egy olyan relatv hinyllapot,amely mg nem vezet a betegsg klasszikus kphez. A vitaminterpinak elssorban ez a legfbb alkalmazsi terlete.
A vitaminok felosztsa: A vitaminokat zsroldkony s vzoldkony csoportokba osztottk fel. Ezen tulajdonsgok alapjn trtn beosztsuk annyiban van jelentsge,hogy utal arra,hogy a vitamin milyen fajta tpanyagokban fordul el nagyobb koncentrciban. Zsroldkony: A,D,E,K,Q,F. Vzoldkony: B,C,H. |
|
|
|
|