Millikan ksrlet (1910): Az elektron tltsnek pontos meghatrozsra irnyul. Kt fmlap kz elektromosan tlttt olajcseppeket juttatott, ezek mozgst tvcsvn keresztl figyelte. A kt fmlapra olyan nagy elektromos feszltsget adott, hogy az olajcseppek ppen lebegtek (az elektrosztatikus er s a nehzsgi er kiegyenslyoztk egymst). Amikor az olajcseppekent ionizlta (pl. rntgensugrzssal), az elektromos tr a csepp sebessgt megvltoztatta, mivel arra j tlts rakdott. E sebessgvltozsokbl kiszmtott tltsnagysgok egy elemi tlts egsz szm tbbszrseiknt addtak; ez ksrletileg is bizonytotta az elektromos tltsmennyisg "kvantumos" jellegt, vagyis azt, hogy ez a mennyisg nem folytonosan, hanem ugrsszeren vltozik.
J.J.Thomson: 1897-ben felfedezte a szabad elektronokat.
Katdsugrcs: Bell lgritktott, hossz vegbrba izzthat fmszlat forrasztunk, el lyukkal elltott fmlapot. A fmszlat katdknt egyenfeszltsg forrs negatv sarkra ktjk, a fmlap pedig a pozitiv and. A katdsugarat r merleges , homogn mgneses mezbe vezetve a sugrzst alkot q tlts rszecskk a Lorentz er hatsra R sugar krplyn mozognak.
Fotoeffektus: Kttt elektronok felszabadtsa fnysugarak hatsra. Kls fotoeffektus esetben a megvilgtott testbl a felletn t elektronok lpnek ki. A jelensget 1888-ban Hallwachs s Sztoletov magyarzta meg. Lenard vizsglatai szerint a kilp elektronok szma egyenesem arnyos a megvilgt fny erssgvel s a megvilgts idejvel. Az elektronok kilpse a megvilgts pillanatban megindul, s a kilp elektronok energija fgg a bees fny frekvencijtl. A jelensg magyarzata Eisteinnek sikerlt. qU=1/2 mv2+Wki. Kls fotoeffektus esetben a fny ltal felszabaditott elektronok energija nem elegend a test elhgysra; csak a testen bell vezetsi svban mozognak szabadon. Kvetkezmnye, hogy a fny hatsra egyes anyagok elektromos ellenllsa lnyegesen cskken. Ezt a hatst elszr a szelnen vettk szre.
Planck-trvny: Sugrzsi trvny, mely az abszolt fekete test hmrskleti sugrzsnak hullmhossz szerinti energiaeloszlst rja le. Abbl az alapfeltevsbl indul ki, hogy a termodinamikai egyensly esetn egy regben kialakult n frekvencij llhullmok energija csak hn egsz szm tbbszrse lehet. Az gy nyert energiaeloszls a tapasztalattal nagy pontossggal egyezik. A Planck-trvny volt az els fizikai trvny, amelynek levezetse sorn fel kellett ttelezni, hogy az energia nem folytonos, hanem atomos szerkezet. Ez a feltevs annyira jszer volt, hogy maga Planck sem merte ltalnostani.
Davisson: 1927-ben Germerrel egytt igazolta ksrletileg, hogy az elektronok hullmtulajdonsgokat mutatnak (elhajls).
Elhajls: Hullmmozgs eltrse az egyenes vonal terjedstl valamilyen tjban lv akadly kvetkeztben.
Hullmcsomag: A hullmcsomag a terjeds kzben sztterl, mert sokfajta sebessg van kdolva benne.
Heisenberg: Hatrozatlansgi relci. Egy elemi rsz helyt s impulzust egyszerre nem lehet teljes pontossggal meghatrozni. Ha pl pontosan meghatroztunk egy atomi rszecske helyt, akkor oly mrtkben zavartuk meg a mikrovilg egyenslyt mrsi beavatkozsunkkal, hogy eredeti llapotban a rszecskhez rendelt impulzust nem tudjuk mrni, csak egy kvetkez llapotban, s fordtva. Nem lehet teht a rszecskhez plyt rendelni.
Elnyelsi sznkp: Valamely anyag ltal egy folytonos sznkp fnyforrs sugrzsbl elnyelt hullmhosszok sszessge. A spektrumban az elnyelt frekvencik helyn fekete vonalak jelennek meg, melyek klnll vonalakat vagy svokat kpeznek, s helyk az illet anyagra jellemz. A jelensg magyarzata az, hogy a gzatomok s molekulk diszkrt energianivkkal rendelkeznek, ezrt csak meghatrozott energij fnyt tudnak elyelni. Fraunhofer vette szre, hogy a Napot krlvev gz a Nap fnybl bizonyos frekvencij sugarakat abszorbel. Ezeket a Nap spektrumban lv stt vonalakat Fraunhofer-vonalaknak nevezzk. Ha az abszorbel gz hmrsklett a fnyforrs hmrskletre emeljk, akkor az abszorpcis vonalak eltnnek.
Kibocstsi sznkp: Egy atom vagy molekula ltal kisugrzott fny sznkpe. |