cimbiportal
Men
 
Vide
 
Avril lavigne - Together
 
Cimbi knyvespolca
 
Cimbi fikja
 
Sarah Mlyowski
 
Vasrnapi iskola nem csak gyerekeknek
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 
Minden ami Harry Potter
 
Vendgknyv

 
Mindenfle boszorknysgok
 
Ajnl

 

 
Vrakozs

 

 
Idzet

"Boldog akarsz lenni? Akkor hrom dolgot tegyl: lgy azokkal, akik megmosolyogtatnak, nevess annyiszor, ahnyszor csak levegt veszel, s szeress addig, amg csak lsz."

 
Kedvencek
 
Szavazs
;)
Szerinted melyik a legszebb magyar sz?

szeretet
szintesg
knny
hall
szerelem
srs
boldogsg
tisztasg
llek
egybb (a trsalgba vagy a chatra tudod megrni)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 

Fizika, kmia puskk
Fizika, kmia puskk : Magfizika

Magfizika

Dnci  2007.11.05. 17:31

Ne krdezztek hogy mi mert n sem tudom mg n sem tanultam s nagyon nem is szeretnm mert nem valami j lehet az biztos! :D

Magfizika
 

Rutherford:
He2+ ionokkal aranyfstlemezt bombzott. A He2+ ionok nagy rsze hbortatlanul haladt t a lemezen. Az atom pozitv tlts, nagy tmeg, kis tmrj alkotrszt atommagnak nevezte el. Az atommag tmegnek mrse a megfelel atom vagy ion tmegnek mrsvel oldhat meg. Ksrleti tapasztalat szerint az atommagok tmege kzeltleg egyenl a hidrognatommag tmegnek egsz szmszorosval. MA~= AMP. Az 'A' a tmegszm.
Az atommag elektromos tltst legegyeszerbben az atomi elektronok vizsglatval megoldani. Ha egy nagy energival halad elektron vagy foton az n=1 fkvantumszm llapotbl kilki az egyik ott lv elektront, akkor a megresedett llapotba a magasabb energiaszintek valamelyikrl egy atomi elektron hamarosan lezuhan fotonkisugrzs kzben. Ahhoz, hogy az elektron tatsan benn legyen az atommagban, az Em=10-10 J-nl jval mlyebb elektromos energira lenne szksg. Az elektron bezrtsgbl val mozgst az elektromos vonzs nem kpes fken tartani.

Tmegspektroszkpia:
Az atomok ionjai elektromos s mgneses mezvel klcsnhatsba lpnek. E mezkn thaladva eltrlnek az eredeti mozgsirnyuktl. Az eltrls mrtkbl kiszmthatjuk az ion tmegt. Az ion gy mrt tmegbl levonva az elektronok tmegt, megkapjuk az atommag tmegt. A q tlts m tmeg ion U gyorst feszltsgen thaladva v sebessgre tesz szert: qU=mv2/2. A v sebessg ionokat homogn mgneses mezbe vezetik, az indukcivonalakra merleges skban. Ekkor az ionok a Lorentz-er hatsra R sugar krplyn llnak.

Tmegdefektus:
(Tmeghiny) Az atommagot alkot nukleonok tmegsszegnek s az atommag tmegnek a klnbsge. A tapasztalat szerint az atommag tmege kisebb, mint a magot alkot rszecskk tmegnek sszege. A tmegdefektus az atom stabilitsa mtrknek tekinthet, ugyanis a tmeg energia ekvivalencia trvny rtelmben a tmegdefektusnak megfelel energiamennyisget kell kzlnik a maggal, hogy alkotrszeire bomoljk. A tmegdefektus egyenrtk a magnak nukleonokbl val keletkezse alkalmval felszabadult energival. Az atomenergia hasznostsa a atommagtalaktsnl a kiindulsi s vgtermkek tmegklnbsgnek megfelel magenergia hasznostst jelenti.

Knny magok:
2H, a deuteron egy protonbl s egy neutronbl sszellt atommag. A 2He, azaz kt proton mr nem marad egyedl. A protonok kztt fellp elektromos taszts s a szk tartomnyra bezrt protonok mozgsa fltt nem kpes rr lenni a kt proton nukleris klcsnhatsa. 2He atommag nem ltezik. A 3H, 3He, 4He atommagok lteznek. Egy-egy nukleon mind tbb msik nukleon ers vonzst rzi: rohamosan mlyl az egy nukleonra jut klcsnhatsi energia. Mgis, a 2 protont s 3 neutront tartalmaz 5He izotp, vagy a 3 protont s 2 neutront tartalmaz 5Li izotp nem ltezik a termszetben.

Nehz magok:
A nagyobb atommagokban egy-egy nukleon csak szomszdainak nukleris vonzst rzi, a tvolabb lvket nem, hiszen a nukleris klcsnhats hattvolsga kisebb a mag tmrjnl. gy az atommag belsejben egy-egy nukleon nukleris energija fggetlen a mag sszes nukleonlainak a szmtl.
Az atommag felletnek kzelben egy-egy nukleont nem szimmetrikusan vesznek krl trsai. A felleti nukleon b sugar krnyezete rszbe res. Ezrt a felleten lv nukleonoknak nem olyan mly a nukleris energijuk, mint a bell lvknek.

Energiavlgy:
Egyetlen nukleonra tlagosan jut energia. A trfogati energibl egy-egy nukleonra minden atommagban ugyanannyi jut.: Ezt megemeli a felleti energia, mgpedig elssorban a kisebb magoknl, mert ezeknl a nukleonok nagyobb hnyada kerl a felletre. Sok proton a Coulomb-energiatagot nveli. Ha a protonok s a neutronok szma nagyon klnbzik, akkor pedig a Pauli-tag nagy. Mivel a nagyobb tmegszm atommagokban szksgszeren tbb a proton is, a Coulomb- s a Pauli-tag jrulka a tmegszm nvekedtvel emelkedik. Az energiavlgy legmlyebb pontjt az A=56, Z=26, azaz az 56Fe tjkn talljuk. A kisebb magok fel a vlgy meredeken emelkedik, mert viszonylag nagy a felleti energiajrulk. A nagyobb magok irnyban a vlgy lanksan fut felfel: a nvekv protonszm emeli a Coulomb-energit. Ez a proton-neutron-arny eltolsval kiss mrskeli a Pauli-energia, ezrt a vlgy elkanyarodik az A tengely irnyba, a nagyobb tmegszm magok legmlyebb energij llapott jelents neutrontlsly jellemzi.

Nukleris klcsnhats:
Az atomag alkotrszeit sszetart er. Rvid hattvolsgak, s ms ertpusokkal nem azonosthatk. A hattvolsgon bell lev nukleonok igen nagy ervel vonzzk egymst, ezrt a mag stabilitsa nagy. A magok ktsi energija nem a tmegszm ngyzetvel (A2), hanem csak A-val arnyos. Jellegzetes tulajdonsga mg, hogy fggetlenek a nukleonok tltsi llapottl.

Rdioaktivits:
Egyes elemek azon tulajdonsga, hogy minden kls beavatkozs nlkl, radiaktv sugrzs kibocstsa kzben elbomlanak, s ms elemekk alakulnak. A termszetes rdiaktivts a termszetben elfordul nhny elemnek s izotpjainak tulajdonsga. A 80-nl nagyobb elemek rendszm elemek s nhny knnyebb elem izotpjai rdioaktvak. Mestersgesen rdioaktvak azok az elemek s elemek izotpjai, amelyek a termszetben nem fordulnak el, s mestersgesen, atommglyban, gyorst berendezsekben atom robbansakor, rdioaktv besugrzs hatsra lezajl magreakcikban keletkeznek. A rdiaktv bomls sebessgt a felezsi idvel, illetve a bomlsi llandval jellemezzk. A bomls sebessge fggetlen a kls tnyezktl.
A rdiaktv bomlsnl fellp rdiaktv sugrzs 3 fajtjt ismerjk: alfa-bta-gamma sugarakat. Az 'a' sugarak ktszeresen ionizlt hliumatomok, a bomls utn kettvel kisebb rendszm, nggyel kisebb atomsly elemet kapunk. A 'b' bomlsnl a neutrino is kilp az anyagbl. A mag atomslya az elektron kis tmege miatt nem vltozik, rendszma viszont nvekszik. A neutron protonn vagy a proton neutronn alakul t elektron kibocstsa vagy elnyelse rvn. A 'g' sugrzs igen rvid hullmhossz, nagy energij, nagy thatolkpessg elektromgneses sugrzs, amely mindig csak 'a' vagy 'b' sugrzssal fordul el. A rdiaktiv bomls ltal keletkezett j elem gyakran ismt rdioaktv. Az aktivits mrtkegysge az 1 becquerel (bomls/s).

Maghasads:
Az atommagok energia-felszabadulssal jr szthasadsa. Hahn s Strassmann fedezte fel, hogy a nehz atommagok neutronok, nagy sebessg elektromos tltssel br rszecskk vagy gamma sugarak hatsra knnyebb atommagokk hasadhatnak szt. A maghasadskor keletkezett rszecskk sszes tmege kisebb, mint a hasad mag tmege. E tmegklnbsg alakul t energiv. A felszabadul energia legnagyobb rszt a hasadsi ternkek mozgsi energija teszi ki; kisebb rsze rdioaktiv sugrzs formjban jelentkezik. A hasadsi termkek a msodperc trtrsztl tbb ezer vig terjed id alatt stabilis magokk alakulnak t. Minden egyes mag hasadsakor tlagban kt vagy tbb neutron keletkezik, s ezek jabb maghasadsokat hozhatnak ltre. Ha a hasad anyag mennyisge elg nagy, akkor elrhet az az llapot, melynl a neutronok s ezzel egytt a maghasadsok szma lland marad, vagy rohamosan n (lncreakci). Ha pl. urniumbl a kritikus tmegnl tbb kerl egyv, akkor a nagy sebessggel lefoly lncreakci kvetkeztben hirtelen nagy mennyisg energia szabadul fel, robbans jn ltre.

Lncreakci:
Olyan egyms utn kvetkez, nagy sebessg reakcik sorozata, amelyek mindegyikben keletkezik egy, a kvetkez lnctag gyors lefolyst okoz termk. Maghasadsi lncreakci megy vgbe az atommglyban s az atombombban. A lncreakcit egy vagy nhny neutron indtja meg. A neutron hast pl. egy U235 magot. A hasadskor felszabadul neutronok tovbbi urnmagokat hastanak. Itt jabb neutronok termeldnek, ezek ismt hastanak. nfenntart hasadsi lncreakcik csak akkor tudnak ltrejnni, ha idegysg alatt a hasadskor termeldtt neutronok szma meghaladja a hasadanyagbl eltvozott s klnfle szennyezdseken hasads nlkl elnyeldtt neutronok szmt. A hasadanyagoknak ezrt egyrszt nagymrtkben mentesnek kell lennik, nehogy tl sok neutron tvozzk bellk hasts nlkl. Azt a hasadanyag-mretet vagy tmeget, ahol mr ltrejhet nfenntart lncreakci, kritikus mretnek, vagy kritikus tmegnek nevezzk.

Atomreaktor:
Az atommag energijt gyakorlatilag hasznosthat mretekben felszabadt berendezs, melyben a magreakcik lefolysa szablyozhat. Megklnbztetnk a knny atommagok egyeslsn alapul fzis reaktort s a magok hasadsakor felszabadul energit hasznost hasadsi reaktort. Az atomreaktor energiatermel anyagai a hasad kmiai elemek. A hasad anyagok atommagjai kis energij, lass neutronok hatsra kt kzpnehz magra hasadnak szt, mikzben nhny gyors neutron szabadul fel. Ezeket felszabadtva jabb maghasadsok jhetnek ltre, s gy a folyamat lncreakci alakjban folytatdik. A nagy sebessggel sztrepl kzpnehz atommagok kinetikus energija srldssal hv alakul, gy jelentkezik hasznosthat formban az atomenergia. A neutronok lasstsra modertorokat hasznlnak (grafit, nehzvz, vz). A gyors neutronok a modertor atomjaival tbbszr tkzve, fokozatosan lefkezdnek. A neutronflsleget, amelynek nvekedse robbanshoz vezetne, kadmium vagy brkarbid rudakkal nyeletik el, ezeket automatikus szablyoz berendezsek vezrlik.

Magfzi:
Atommagok energiafelszabadulssal jr egyeslse. Knny atommagok igen nagy hmrskleten nehezebb magokk egyeslhetnek. Az egyeslskor keletkezett mag tmege kisebb az egyesl magok tmegnek sszegnl. Az gy fellp tmegklnbsgnek megfelel energia a keletkez j rszek mozgsi energijv alakul t. Az elemek atomjai tbb milli fokos hmrskleten sokszorosan ionizlt atommagokk s elektronokk bomlanak szt (plazmallapot). A nagy hmrsklet kvetkeztben a plazmt alkot atommagok kztt az tkzsek igen gyakoriakk vlnak, s a magok sebessge is megnvekszik. Ez lehetv teszi, hogy egyes magok a kzttk hat elektromos taszt ert legyzve elg nagy valsznsggel egyesljenek. A magfzi sebessge adott hmrsklet s nyoms mellett az egyesl magok anyagi minsgtl fgg.

 
Hello boys and girls!!!
 
Hnap tmja
 
Nvnapok

 
Twilight
 
Naptr s ra
 
Kpecske
 
Mindenfle okossgok
 
Minden htre egy ige

"Nem az a fontos, hogy meddig lnk, Hogy meddig lobog vrnk, Hogy cskot meddig krnk s adunk, Hanem az, hogy volt egy napunk, Amirt rdemes volt lni..."

 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Puskk
 
 
Haszons oldalak
 
Szerinted...
;)
Melyik lennl szivesebben?

Vrfarkas ( Jacob)
Vmpir ( Edward)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Enyien vagyunk!
Induls: 2007-08-03
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
nnepek
 
effekt
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!