Szmtkp felptse
Dnci 2007.11.09. 21:33
Azrt ez alapvet dolgk, br ki tudja?! :))
A szmtgp felptse
Minden szmtgp kt alapvet funkcionlis egysgre oszthat: az n. kzponti egysgre s a perifrikra. A kzponti egysg a gp "agya", amely az sszes tevkenysgt irnytja. A perifrik a szmtgp azon rszei, amelyek a kzponti egysg szmra lehetv teszik, hogy a krnyezettel kapcsolatot tartson. Ha a szmtgpet az emberrel hasonltjuk ssze, akkor a kzponti egysgnek az ember agya, a perifriknak pedig a szem, fl, vagy a beszdkor a szj, vagy rskor a kz felelne meg. A perifrikon keresztl tudunk kommuniklni a szmtgppel, vagyis a kzponti egysggel. Ez utbbi kvlrl nem lthat, az n. alapgp tartalmazza, biztonsgosan elrejtve.
Az bra a kzponti egysg s a szmtgpnl leggyakrabban elfordul perifrik sematikus brjt mutatja. A nyilak az adatramls irnyt jelzik. A kzponti egysget az angol nevnek (Central Processor Unit) rvidtsbl CPU-nak is nevezik. Ez tulajdonkppen a mikroprocesszor, amelynek tpusa a szmtgp egyik legfontosabb meghatrozja. (pl. 386, 486, Pentium) A gp a mkdshez szksges adatokat, programokat is a memribl olvassa ki. A memria htrnya, hogy tartalmt csak felszltsg alatt rzi meg, gy ha kikapcsoljuk a gpet, akkor az adatok trldnek a memribl. Ezen adatok megrzsrl ezrt mgneses elven mkd perifrik segtsgvel gondoskodunk. Ilyen perifrik pldul a floppy disk s a winchester.
A PC sikert jrszt az tgondolt, modulrendszer felptsnek ksznheti. A modulfelpts azt jelenti, hogy a gp - bizonyos hatrok kztt - rugalmasan bvthet, s a rszegysgek cserjnl nem kell az eredeti gyrt - ha az egyltaln azonosthat - alkatrszeire tmaszkodni, hanem minden kompatibilis egysg megfelel. A hz formja s nagysga - mivel ezt elssorban a processzor s az alaplap hatrozza meg - nmagban semmifle informcit nem ad a gp teljestmnyrl. A hzban klnll, fmburkolat modul a tpegysg. A floppy-egysg(ek) gy helyezkednek el, hogy a floppylemez a gp ellapjrl behelyezhet legyen. A winchester szinte brhol lehet a hzon bell, de tbbnyire a floppy-kkal egy blokkban tallhat. Az alaplap asztali hznl alul, ll, torony formj hznl pedig oldalt helyezkedik el. A rajta lv buszcsatlakozkban vannak az adapterkrtyk, amelyek vge a gp htoldalhoz illeszkedik. Az egyes adapterekhez gy a hzon kvlrl is lehet csatlakozni. gy illeszkedik a gphez a monitor, az egr, a nyomtat stb.
Alaplap
Ahogy a szoftverek vilgban risi vltozsokat hoztak az elmlt vek, gy a hardverek is hatalmas mrtkben vltoztak. Aki szmtgpet vsrol, vagy bvt, mindenkppen tekintettel kell legyen az alaplap tusra, mert az alaplap megszabja a felhasznlhat processzor(ok) tpust s sebessgt, a bvtkrtyahelyek szmt s fajtjt, a felhasznlhat memria tpust, az adott gp ltal kezelhet maximlis memriamretet, a hasznlhat szmtgphzat s tpegysget. Mrett legtbbszr az ATX (rgebben az AT) szabvny szerint alaktjk ki. Az alaplapok f elemei:
Alaplapi lapkakszlet (chipset) Az alaplap s a szmtgp kpessgeit dnten meghatrozza az alkalmazott lapkakszlet. A lapkakszletek sok klnbz feladatot ltnak el, jellemzen az albbiakat:
- Memriavezrls: a memriafrissts, memrihoz val hozzfrs kezelse
- (E)IDE-vezrl: a httrtrak illesztst s kezelst vgzi
- vals idej ra, RTC (Real Time Clock)
- DMA-vezrl: a kzvetlen memria-hozzfrst vezrl ramkr. Segtsgvel egyes eszkzk a processzor terhelse nlkl kpesek elrni a fizikai memrit.
- IrDA-vezrl: infravrs tvitelre szolgl vezrl
- Billentyzetvezrl, PS/2-es egrvezrl, USB-portok
- ACPI-vezrl az energiatakarkos zemmdok kezelsre
- AGP illeszt vezrlse
- PCI bridge
- CMOS memria kezelse
Hasonlan a processzorokhoz, a chipkszleteknl is az Intel az uralkod, de jelen van a piacon a Via, a SiS s az nVIDIA is. Az alaplapi lapkakszlet tartalamzhat tovbbi beptett elemeket is. Nem ritka pldul, hogy az alaplapra van integrlva a grafikus rendszer, illetve a hangrendszer, a hlzati krtya, vagy a RAID vezrl is.
Bvtkrtya-helyek A mai alaplapok legnagyobb rszt elfoglaljk a bvtkrtyknak sznt foglalatok. A mostanban gyrtott alaplapokhoz alapveten hrom tpus krtya hasznlhat: ISA, PCI, AGP. Mra az jabb alaplapokban mr csak a kt utbbi tpus tallhat meg, s szinte teljesen eltntek a korbbi szabvnyok: az EISA, VL s MCA krtyk. Nmelyik alaplap tbb, nmelyik kevesebb bvtkrtyt tud fogadni: egyes alaplapok akr nyolc, mg msok csak egy-kt bvtkrtya fogadsra alkalmasak.
Memriafoglalatok A fizikai memria modulok fogadsra szolglnak.
CPU-foglalat A processzorok fejldse eredmnyekppen az eltr tpus processzorok ms-ms foglalatban kapcsoldhatnak az alaplaphoz: Socket7: Az Intel Pentium, Cyrix s az AMD K6 processzorok foglalata. Slot1 foglalat: a processzorral egy tokba ptett kls gyorsttrral (cache) rendelkez Pentium II s a korai Pentium III s egyes Celeron processzorok foglalata. A ksbb bevezetett Socket370-es foglalatba illeszked processzorok egy Slot1-Socket370 talaktval Slot1-es foglalattal ptett alaplapokban is hasznlhatak. Socket370 foglalat: A Celeron, s a Pentium III processzorok foglalattpusa. SlotA foglalat: az els genercis Athlon processzorok hasznljk ezt a foglalatot. SocketA foglalat: A Slot formtumnl olcsbb a Socket forma, ezrt az jabb Athlon s Duron processzorai a SocketA foglalatba illeszkednek.
Kls csatlakozk Az alaplaphoz szabvnyos csatolkon kapcsoldik a billentyzet s az egr, valamint ms perifrik (nyomtat, modem, scanner, hangszr, stb.). A mra elterjedt vlt ATX alaplapokon a billentyzet s az egr ellemzen PS/2-es vagy USB porton csatlakozik az alaplaphoz. Infravrs, USB, soros s prhuzamos kapukbl egy vagy tbb is elfordulhat az alaplapokon.
Memria
A memria trolja a CPU ltal vgrehajtand programokat s a feldolgozsra vr adatokat. A memriaelemek rendeltets szerint kt f csoportra - RAM (Random Access Memory, azaz tetszleges hozzfrs, a processzor ltal rhat-olvashat) s ROM (Read-Only Memory, azaz csak olvashat memria) - oszthatk. A kt csoporton bell tovbbi - gyrts s felhasznls szerinti - tpusok klnbztethetk meg. Kln csoportba tartoznak a hordozhat gpekben vagy kziszmtgpekben (PDA) hasznlt flash-memrik.
Jellemzik kztt a legfontosabbak a trolkapacits, a sebessg, az energiafogyaszts s a mret. A megfelel memriaelemek megtallhatk az alaplapon ppgy, mint a klnbz adapterkrtykon s perifrikus eszkzkben (pl. nyomtat).
ROM (Read-Only Memory=csak olvashat memria), EPROM, EEPROM A memriaelemek nagy csoportja, a tpfeszltsg megsznse utn is rzi a tartalmt. Htrnya viszont, hogy a processzor szmra csak olvashatak. Innen kaptk a nevket: ROM (Read-Only Memory) azaz csak olvashat memria. Tartalmt a gyrtskor ptik be, tbb nem vltoztathat. Lteznek a felhasznl ltal rhat tpusok is.(EPROM, EEPROM)
BIOS A BIOS (Basic Input-Output System) a PC klnbz hardver-rszegysgeit kezel alapvet mveletek gyjtemnye. A BIOS-t a szmtgppel (rendszer BIOS), pontosabban az alaplappal, illetve hardvereszkzzel (pl. adapterkrtya) egytt szlltja a gyrt. A szmtgp esetben, fizikailag az alaplapon lv ROM vagy EPROM memria tartalmazza, ezrt gyakran hvjk ROM-BIOS-nak is. A BIOS lehetsget ad a gyrtnak a hardver bizonyos fok tovbbfejlesztsre, mivel a kezelszoftvert - a ROM-BIOS-ban - is szlltja. Ez akkor okozhat kompatibilitsi problmt, ha egy program kzvetlenl s nem a BIOS-on keresztl akarja kezelni a szmra ismeretlen hardvert.
CMOS-RAM Specilis trolegysg, nevt a gyrtsi technolgirl kapta. Tartalmt egy kismret akkumultornak ksznheten a gp kikapcsolt llapotban is hossz ideig - az akkumultor minsgtl fggen - megrzi. Tipikus felhasznlsi terlete a szmtgpek alaplapja, ahol a rendszer vltoztathat belltsait trolja, tartalmazza azt az raramkrt is, amely folyamatosan mri az idt (rendszerid) s kveti a dtumot (rendszerdtum).
RAM (Random Access Memory=tetszleges elrs memria)
Tetszleges elrs, rhat s olvashat tr, amely a vgrehajts alatt ll program vagy programok utastsait s adatait tartalmazza. A szmtgp kikapcsolsakor vagy ramkimarads esetn a RAM tartalma elvsz. Jellemz mrete (szemlyi szmtgpekben): 32, 64, 128, 256 MB. Msik fbb jellemzje az elrsi id, az az idtartam, amely a kiolvass megkezdstl az adat megjelensig tart. Ez az egysg trolja az utastsokat s az adatokat, amelyekre a processzornak (CPU) szksge van. Ebbl kvetkezen ez tartalmazza az sszes olyan programot, amelyet elindtunk, valamint az opercis rendszer - pldul a Windows - fellett megjelent s kezel programokat is. A bonyolultabb feladatokat megold programoknak nagyobb a trignye. Tpusai: jelenleg legelterjedtebb az SDRAM (Synchronous Dynamic RAM) vltozatai, melyek ltalban a processzor buszsebessgvel, maximum 133 MHz-en mkdnek. A Pentium 4 processzorokhoz az Intel az RDRAM (Rambus® Dynamic RAM) hasznlatt javasolja, mely 400 MHZ-en is mkdhet, s az adattviteli svszlessge (a memria s a processzor kztti adatramls sebessge) elri a 3.3 GB/mp-et.
Central Processor Unit (CPU)
A szmtgp kzponti vezrl egysge. Ez hajtja vgre minden utastsunkat. Legfontosabb feladatai:
- a szmtgp mkdsnek vezrlse,
- kapcsolattarts a perifrikkal,
- matematikai mveletek vgzse,
- memrin belli adatforgalom lebonyoltsa,
- adatforgalom lebonyoltsa a perifrikkal.
|
|
|
|
A szmtgp kzponti, a gpi utastsok dekdolst s vgrehajtst vgz rsze. A szmtgpek egy rsze olyan processzorral dolgozik, amely tbb klnll integrlt ramkrbl ll. Ms rszknl minden processzorfunkcit egyetlen integrlt ramkrre ptenek, ezeket hvjk mikroprocesszornak. A processzorok bels kialaktsa tpusonknt eltr, de vannak kzs alapelvek. Az adatokat bels trolkban, regiszterekben tartjk. Ezek nagysga szabja meg, hogy mekkora adatot kpes trolni, ill. egy lpsben feldolgozni, ami a teljestmnyt befolysolja. Az legels mikroprocesszor 4 bites regiszterekkel rendelkezett. Az els tmegesen elterjedt processzorok 8 bitesek voltak, ilyet hasznltak pl. a kzkedvelt Commodore hzi szmtgpekben. Azta a processzorok bithossza 16, 32 s 64 bitre ntt. A processzor az adatokat s az utastsokat a memribl hvja le, s ide rja ki az eredmnyeket. A memria elrshez cmre van szksg, a memriacm nagysga hatrozza meg a hasznlhat memria maximlis mrett. A 8 bites CPU-k ltalban 64 KB, az els IBM PC 1 MB memrit cmezhetett meg. A processzor mkdsi temt az rajel szabja meg. A szemlyi szmtgpek ltal hasznlt tlagos processzorok ma ltalban az 1-3 GHz-es rajeltartomnyban mkdnek.
Az Intel els 16 bites processzora a 8086 volt 1978-ban, mely 16 bites rendszerbuszt hasznlt. 1982-ben jelent meg a 80286-os, majd 1985-ben a 80386-os processzor. Legnagyobb rajele 33-40 MHz volt. 1989-ben jelent meg a 80486-os processzor, benne 8 kbjt-os L1 gyorsttr, s az integrlt numerikus koprocesszor. 1993-ban jelent meg az els Pentium processzor. Ez a tpus mr egy rajelciklus alatt tbb utastst is kpes vgrehajtani. A rendszerbusz rajele 66 MHz-re emelkedett. 1997 elejn jelent meg az els olyan processzor, amely kibvtett utastskszletet (MMX) tartalmazott a multimdia tmogatsra.
Napjainkra az Intel egyetlen processzormagra ptkezve tbb, teljestmnyben s rban eltr CPU-t knl a PC-piac klnbz szegmenseinek. A Celeron az alacsony rszinten, elssorban a kis szmtsi igny, irodai gpekben hasznlatos, a nagyobb mret msodszint gyorsttrral szlltott Pentium III s IV a multimdis alkalmazsoknl, jtkoknl mutatja meg az erejt, mg a Xeon jelzs processzorok a nagy tejestmny, tbb processzoros szerverekben, az alacsony ramfelvtel s kevsb meleged mobil Pentium processzorok pedig a hordozhat szmtgpekben tallhatak meg.
Az Intel els 64 bites processzora az Itanium, melynek fejlesztse 1994-ben kezddtt. A processzor visszafel is kompatibilis, azaz futtatni kpes a korbbi, 32 bites felpts processzorokra rott programokat is. Tmogatja, illetve tovbbfejlesztett vltozatban tartalmazza az MMX, SSE, illetve az Internet Streaming SIMD Extension technolgikat.
A PC osztly szmtgpeket kiszolgl processzorgyrts msik f piaci szereplje az AMD (Advanced Micro Devices). Az AMD eleinte nem foglalkozott x86-os processzorok fejlesztsvel, csak az Intel ltal tervezett processzorok msodgyrtsval. A cg 1991-ben dobta piacra az Am386DX processzort. Ezzel szmottev piaci rszesedst szerzett, s les verseny alakult ki az Intel processzorokkal. 1995-ben, jval lemaradva az Inteltl, megjelent els sajt tervezs processzorval, a K5-tel, majd 1997-ben jelentettk meg az AMD K6-os sorozat els kpviselit. 1998 oktberben jelentette be hetedik genercis processzort, az Athlon-t.
A processzorok fejldst egy vtizede mg jrszt a gazdasgi s tudomnyos szmtsok irnti igny vitte elre. A helyzet mra gykeresen megvltozott: a processzor-architektrk fejldst elssorban a multimdis alkalmazsok (pl. jtkok) ignye hatrozza meg. A processzrokban alkalmazott utastskszlet-kiegsztseknek (MMX, 3DNow!, SSE) ugyanaz az alapgondolata: gy kiegszteni a processzor mkdst, hogy egy utastssal egyszerre tbb adaton lehessen elvgezni ugyanazt a mveletet. MMX - 1997 elejn az Intel a Pentiumban vezette be az MMX (Multimedia Extension) utastskszlet-kiegsztst, s azt minden azta megjelent processzorba beptette, s egy megllapods alapjn az AMD s a VIA is tvette tle. 3DNow! - Az AMD 1998 nyarn jelentette be a 21 j utastst tartalmaz 3DNow! bvtst. A 3DNow! felgyorstja a bonyolult hromdimenzis kpmveleteket, s javtja a hangtmrtst. SSE - Az Intel a maga lebegpontos szmokkal dolgoz utastskszlet-kiegsztst a Pentium III processzorokkal vezette be. Az SSE 50 lebegpontos szmokra vonatkoz s 12 egsz szmokra vonatkoz utastsbl ll; ez utbbiak az MMX-et fejlesztik tovbb. Az SSE-2 pedig j adattpusokkal s tovbbi utastsokkal bvti az utastskszletet.
Billentyzet
Angol neve: keyboard. A billentyzetet adatbevitelre hasznljuk. A billentyzet a szmtgpek szabvnyos bemeneti perifrija. Az adatramls egyirny: a billentyzettl az alapgp fel. Tbb elnevezs is hasznlatos manapsg: pl. klaviatra, tasztatra.
A billentyzet alapveten hrom rszre tagoldik, a kzps (alfanumerikus) rsz az rgpekre hasonlt. Itt tallhatjuk meg az sszes rsjelet, melyeket egyszeren hasznlhatunk. A profi (vakon gpel) felhasznlk szmra az F s a J (illetve a numerikus rszen az 5-s) billentyn kln kis kidudorods is tallhat az azonosts megknnytsre. Az alfanumerikus rszen lthatunk nhny specilis billentyt is:
Enter, Return - (kocsivissza): a bert parancsainkkal akkor kezd el foglalkozni a szmtgp, amikor ezt a billentyt megnyomjuk.
Shift - tmeneti, csak a lenyoms ideje alatti betvlt.
Ctrl - (Control billenty): a gp szmra kiadott vezrlkdok segdbillentyje.
Alt - Az Alt ms billentykkel egytt lenyomva, klnbz programokban eltr mdon viselked, jelentsmdost (kiterjeszt) billentyknt is hasznlhat. A billentyt lenyomva tartva a numerikus billentyzeten egy 0-255 kztti szmot rhatunk be, majd az Alt felengedsvel ez a szm ASCII karakterknt rtelmezdik. gy olyan jeleket is be lehet rni, amelyek nincsenek a klaviatrn. (pl. nemzeti karakterek, amelyek 128 s 255 kztt vannak)
Del, Delete - gpnk azt a karaktert trli a kpernyrl, amelyik eltt a kurzor ll.
Backspace - (balra mutat nyil): A kurzortl balra lv karakter trlse.
Tab - (tabultor): segtsgvel a kpernyn egy soron bell nagyobb tvolsgokat ugorhatunk.
Caps Lock - csak kisbets/nagybets zemmd kivlasztsra szolgl.
A billentyzet fels sorban 12 billenty tallhat, melyeken F bet s sorszm lthat. Ezek a gp funkcibillentyi. Jelentsk nagyon sokfle lehet, mindig az ppen hasznlt program definilja.
A jobb oldalon tallhatjuk gpnk n. numerikus billentyzett. Itt az sszes szmjegy szerepel. Szmok rsra azonban csak akkor tudjuk hasznlni ket, ha a Num Lock billentyt egyszer megnyomjuk. Megtallhatjuk itt mg a matematikai alapmveletek jeleit is. A szmbillentyknek nem numerikus mdban ms jelentsk is van, ezek ltalban kurzorvezrl funkcik, a numerikus billentyzet mellett kln is megtallhatk:
Home-End - jelentsk vltoz, ltalban a hasznlt program definilja, valamilyen egysg (pl. men, sor, vagy lista) elejre ill. vgre helyezi a kurzort.
PgUp-PgDn - ahol hasznlhat, ott lapozni lehet a kpernyn felfel ill. lefel (page up/down).
Nyilak - a megjellt irnyba mozgatjk a kurzort vagy egy kijellt objektumot.
Ins, Insert - segtsgvel a beszrs (Insert) vagy fellrs (Overwrite) zemmd kztt lehet vlasztani.
Mg ngy, nhny esetben nagyon fontos gombot tallhatunk billentyzetnkn, melyek funkcijt az opercis rendszer s a hasznlt program hatrozza meg.
ESC - (Escape, menekls, kilps, elhagys) Az ESC gomb lenyomsval a legtbb program esetben - ahogy elnevezse is mutatja - valamilyen befejezst, menbl val kilpst kezdemnyezhetnk vele.
PrintScrn - a kperny tartalmt a nyomtatra (vagy a vglapra) kldi.
Scroll Lock - szintn kapcsolknt zemel billenty, nincs ltalnos funkcija.
Pause/Break - az ltalunk elindtott mvelet(ek) vgrehajtsnak szneteltetst, ill. megszaktst eredmnyezi.
Egr
Az egr feladata, hogy segtsgvel a kpernyn jelentsggel br szimblumokat kivlaszthassuk, amelyek az adott programban egy-egy mveletet indthatnak el, illetve klnfle belltsokat vgezhetnek. A legtbb egr aljn egy forgathat goly tallhat, azonban ma mr egyre terjednek az optikai elven mkd, mozg alkatrszt nem tartalmaz egerek. Vzszintes lapon mozgatva az egeret, az elmozduls irnynak s mrtknek megfelelen a kpernyn egy jel (ltalban egy fehr nyl) szintn elmozdul.
Egy-egy szimblum, menpont kivlasztsakor a krdses objektumra kell mozgatni az egrjelet, amit egrkurzornak is neveznek, s le kell nyomni az egr valamelyik gombjt. Ezt kattintsnak nevezzk. Dupla kattintsnak hvjuk azt a mveletet, amikor ugyancsak a megfelel helyre mozgatjuk az egrkurzort s ktszer "gyorsan" egyms utn lenyomjuk a bal gombot. A gyors sz itt azt jelenti, hogy a kt kattintsnak bizonyos meghatrozott, rvid idtartamon bell kell lennie. Ezt az idtartamot be lehet lltani, s tesztelni is lehet. Az egren ltalban kett vagy hrom gomb tallhat. Ezek kzl alaprtelmezsnek mindig a bal gombot vesszk. Teht ha nincs megjellve, hogy a kattintst melyik gombbal kell vgezni, akkor mindig a bal gombot kell hasznlni. Ez nem jelenti azt, hogy a jobb gombra nincs szksg. Mint ltni fogjuk, a Windows opercis rendszerekben igen nagy jelentsggel br az egr jobb gombjnak hasznlata is. A jobb gombbal trtn dupla kattintst nem hasznlja ki a rendszer. A balkezes egrbellts esetn termszetesen ez a rendszer megfordul s a jobb gomb lesz az alaprtelmezs.
Azt a mveletet, amikor a megfelel helyen lenyomjuk az egr valamelyik gombjt, lenyomva tartjuk, j helyre mozgatjuk az egrkurzort s felengedjk a lenyomott gombot, "Fogd s vidd" (Drag and Drop) techniknak nevezzk. Az egr a grafikus felhasznli felletek nlklzhetetlen beviteli eszkze. Hasznlata felgyorstja a kommunikcit a felhasznl s a gp kztt. A legfontosabb egr-technikk sszefoglalva:
|
Bal gomb |
Jobb gomb |
Kattints |
egyszer lenyomjuk |
egyszer lenyomjuk |
Dupla kattints |
ktszer lenyomjuk |
nem hasznlatos |
Fogd s vidd (Drag and Drop) |
lenyomva tartjuk s mozgatjuk |
Lenyomva tartjuk s mozgatjuk |
Nyomtatk
Nyomtats belltsa, nyomtattelepts: Windows XP Windows 2000
A nyomtatk feladata, hogy valamilyen forrsbl szrmaz informcit - ez a forrs lehet egy szmtgp, de akr szmtgpes hlzat is - a lehet legtkletesebben papron vagy ritkbban ms hordozn (bortk, rsvett flia, stb.) megjelentsenek. A fejlesztsek rgen megkezddtek, gy napjainkra sokfajta technolgia ll rendelkezsre, a nyomtatpiac gazdag vlasztkot knl. A nyomtatk csoportostsa tbbfle megkzeltsbl trtnhet:
t (impact) s nem t (non impact) nyomtatk. t nyomtatk esetben az elv az rgpek ltezse ta ismert, vagyis egy festket tartalmaz szalagbl az ter hatsra festk prseldik a paprra, megformlva magt a karaktert vagy annak egy rszlett. A legels fejlesztsek ilyen t nyomtatk voltak, de ez nem jelenti azt, hogy manapsg ezt az elvet mr nem hasznljk, st jelenleg is a legelterjedtebb nyomtattpus. Elnye az egyszer, olcs konstrukci, a tbbpldnyos nyomtats - ez az egyedli technolgia mely tbbpldnyos paprt alkalmazva lehetv teszi az egyidej msolatok ltrehozst -, htrnya a zajos, nmely esetben lass, gyenge minsg nyomtats. A nem t nyomtatk esetben a tinta vagy a festk felvitele s rgztse fjssal, olvasztssal, nagy nyoms hengerlssel trtnik, gy e nyomtatk csendes mkdsek, de egyidejleg csak egy nyomat keletkezhet, tbb pldny nyomtatsa csak egyms utn lehetsges. Mivel az itt alkalmazott technolgik a legutbbi 15 vben jelentek meg, gy ez egytt jrt a nyomtatsi minsg javulsval is.
A karakter kialaktsa - Ez alapjn egy jabb csoportosts trtnhet. Vannak olyan nyomtatk, melyek a karaktert mozaik mdon apr pontokbl alaktjk ki, ezek a mozaik (mtrix) nyomtatk, s vannak, melyeknl a karakter folyamatos vonalbl ll. Ez utbbira j plda az rgp. Mindkt mdszerrel lehetsges j s gyenge minsg nyomtats egyarnt, hiszen a szp folyamatos vonalat elronthatja a gyenge minsg festkszalag vagy a nagy sebessg nyomtats, a mtrix elvnl pedig az egy karakterre es pontok szmnak nvelsvel s pontos elhelyezsvel igen j minsg karakterkp llhat el. Az t nyomtatk kztt sok a mtrix tpus, de megtallhatk a folyamatos vonal karaktert ellltk is. A nem t nyomtatk minden esetben mtrix elvek.
A nyomtatsi minsg - Hrom nagy csoportot lehet megklnbztetni. A leggyengbb minsget az elnagyolt (draft) nyomtats jelenti. Ekkor jl ltszanak s elklnlnek a karaktereket kialakt pontok, folyamatos vonal karakterek esetn vonalszakadsok llnak el a gyors nyomtats, a festkszalag gyenge minsge miatt. A kvetkez fokozatot a csaknem levlminsg (NLQ, Near Letter Quality) jelenti. Itt a karaktert alkot pontok mg szabad szemmel felfedezhetk, de teljesen sszernek egymssal. A legjobb minsget a levl minsg (LQ) nyomtats adja. Ekkor a karakterek folyamatos vonalakbl llnak, szabad szemmel mg az ves rszeken sem fedezhetek fel klnll kppontok. Ugyancsak a nyomtatsi minsghez tartozik, hogy a fehr httren hny s mekkora mret, szksgtelen folt, "maszat" tallhat, illetve ha fekete felletet szeretnnk nyomtatni, az mennyire fekete, tallhatk-e benne fehr lyukak, vonalak.
A nyomtatsi sebessg - Szintn fontos jellemzje a nyomtatknak, hiszen nem mindegy, hogy mennyi idt kell vrni egy-egy nyomat elkszlsre. Ez elssorban grafika nyomtatsnl jelenthet hossz idt, a mechanika, az elektronika megfelel kialaktsa lehetv teszi, hogy kifejezetten gyorsnyomtatkrl beszljnk mind karakteres, mind grafikus zemmdban. Egy nyomtat sebessgt a kinyomtatott lap/perc arnnyal jellemezhetjk.
A papr kezelse - Vannak csak hajtogatott (leporell) paprt felhasznl nyomtatk, vannak, melyek csak a vgott (pl. A4) paprt tudjk tovbbtani, msok kezelik a fent emltett mindkt tpust.
Minden egyes nyomtat jl elklnthet alegysgekbl ll. Ilyen alegysgek a karaktert megforml s paprra juttat rsz, a paprtovbbt egysg, az elektronika (interfsz, teljestmny elektronika, rzkelk), burkolat.
Nyomtats
Azzal, hogy az egyes felhasznli programokban (szvegszerkeszt, tblzatkezel, stb.) hogyan tudunk nyomtatni, a tovbbi modulokban foglalkozunk majd. Ahhoz azonban, hogy programjainkban nyomtathassunk, teleptennk kell szmtgpnkre egy nyomtatt. A Start men - Belltsok - Nyomtatk parancsra kattintva nyissuk ki a Nyomtatk mappt.
Helyi nyomtat teleptse
A Nyomtatk mappban indtsuk el a Nyomtat hozzadsa varzslt. Vlasszuk ki, hogy helyi vagy hlzati nyomtatt teleptnk-e. Ha Plug and Play kompatbilis nyomtatnk van, a Windows automatikusan megprblja rzkelni, s telepti a szksges meghajt-programokat. Ezutn vlasszuk ki, melyik portra csatlakozik az j nyomtatnk.
A harmadik lpsben vlasszuk ki azt a nyomtattpust, amelyet telepteni kvnunk. Ha a listban nem talljuk, kattintsunk a Sajt lemez gombra. Ekkor a gyrttl a nyomtatval egytt kapott teleptlemez(ek)re lesz szksg. Ha a tpuslistban megtalltuk az ltalunk hasznlt nyomtatt, kattintsunk a Tovbb gombra. Nevezzk el a nyomtatnkat tetszs szerint. A telept ezutn a gpre msolja a nyomtatt vezrl illesztprogramokat. Nyomtassunk ki egy tesztoldalt, ezzel ellenrizve, hogy a szmtgp s a nyomtat kzti kommunikci megfelel-e.
Ha a teleptssel vgeztnk, az j nyomtat megjelenik a Nyomtatk mappban.
Hlzati nyomtat teleptse Manapsg szinte nincs olyan munkahely, ahol a szmtgpeket ne hlzatba ktve hasznlnk. Ennek tbb oka van. Az egyik ok, hogy vannak olyan eszkzk, amelyek drgk, s nem lenne gazdasgos, ha minden felhasznl gpnl lenne ilyen eszkz. Ilyenek pldul a nyomtatk: gazdasgosabb, ha egy szervezet egy nagy teljestmny, gyors lzernyomtatt vsrol, amit dolgozi a hlzaton keresztl hasznlnak, mint ha minden egyes felhasznl gphez printert vsrolnak. Ha munkahelynkn hlzati nyomtatt hasznlunk, elfordulhat, hogy magunknak kell azt telepteni. A Nyomtat hozzadsa varzslt elindtva vlasszuk a Hlzati nyomtat opcit. Ezutn a hlzati nyomtat elrsi tjt kell megadnunk. Ha nem tudjuk fejbl, a hlzaton megkereshetjk a kvnt nyomtatt.
A varzsl ezutn elvgzi az illesztprogramok teleptst, s - ha krjk - tesztoldalt nyomtat. Ezutn az j nyomtat megjelenik a Nyomtatk mappban.
Nyomtattulajdonsgok, megoszts
A Nyomtatk mappban a nyomtat ikonjra jobb egrrel kattintva (vagy a fjl menben) a Tulajdonsgok paranccsal mdosthatjuk a nyomtatnk belltsait. Mivel a nyomtatbellts mdja tpusonknt eltr, ezrt csak a legfontosabb funkcikat tekintjk t. Az ltalnos kategria lehetsget ad arra, hogy tesztoldalt nyomtassunk, illetve belltsuk, milyen elvlaszt oldalt szeretnnk nyomtatni dokumentumaink kztt (Ez akkor hasznos, ha nagy mennyisgben, tbb dokumentumot nyomtatunk egyms utn, vagy nyomtatnkat megosztottuk).
A tbbi kategriban mdosthatjuk a nyomtatport belltsait, a hasznlt illesztprogramot, engedlyeket, rendelkezsre lls idejt, stb.
A legtbb nyomtat esetben megadhatjuk, milyen felbontssal, kppont-srsggel nyomtasson a printernk, valamint a festkfelhasznlst is mdosthatjuk (takarkos zemmd). Tovbb mdosthatjuk a hasznlt papr mrett s minsgt, illetve hogy hogyan adagoljuk azt (kzi, automata, ill. melyik papradagol tlca).
Szmtgpnk erforrsait a (mappkat, nyomtatt) Windows XP-ben elrhetv tudjuk tenni a helyi hlzatban dolgozk rszre. Ezt nevezzk megosztsnak. A nyomtatnk megosztshoz kattintsunk a Megoszts flre. A megosztsi nv lesz az a nv, amelyet a hlzati felhasznlk ltni fognak (ez klnbzhet a helyileg hasznlt nvtl). Ha a hlzaton keresztl a Windows korbbi verziit (Windows 95, 98, Millenium, NT, 2000) futtat szmtgpekrl is lehetv kvnjuk tenni a megosztott nyomtatra val nyomtatst, a megfelel opercis rendszerhez is teleptennk kell a nyomtat illesztprogramjait. Ezt megtehetjk a Tovbbi illesztprogramok... gombra kattintva. Vgl pedig megadhatunk jelszt a nyomtat elrshez, gy tudjuk szablyozni, hogy csak azok nyomtathassanak rajta, akik a jelszt ismerik. Ha nem adunk meg jelszt, brki tud nyomtatni a printernkn.
Nyomtatsvezrls Ha egy felhasznli programunkbl nyomtatunk, a nyomtatott dokumentum megjelenik az n. nyomtatsi sorban. Ekzben a Tlcn megjelenik a nyomtat ikonja: . Ha a Nyomtatk mappban, vagy a Tlcn kettt kattintunk a nyomtatnkra, a hozz tartoz nyomtatsi sor vlik lthatv. A Nyomtat menben vezrelhetjk a nyomtats folyamatt, a nyomtatsi sort szneteltethetjk, vagy trlhetjk. A sorban vrakoz dokumentumok kzl egyenknt is trlhetnk. Termszetesen ez a mvelet nem rinti az eredeti dokumentumot. A Tulajdonsgok paranccsal a nyomtat belltsait mdosthatjuk, ugyangy, mint a Nyomtatk mappban.
Nyomtats
Azzal, hogy az egyes felhasznli programokban (szvegszerkeszt, tblzatkezel, stb.) hogyan tudunk nyomtatni, a tovbbi modulokban foglalkozunk majd. Ahhoz azonban, hogy programjainkban nyomtathassunk, teleptennk kell szmtgpnkre egy nyomtatt. A Start men - Belltsok - Nyomtatk parancsra kattintva nyissuk ki a Nyomtatk mappt.
Helyi nyomtat teleptse
A Nyomtatk mappban indtsuk el a Nyomtat hozzadsa varzslt. Vlasszuk ki, hogy helyi vagy hlzati nyomtatt teleptnk-e. Ha Plug and Play kompatbilis nyomtatnk van, a Windows automatikusan megprblja rzkelni, s telepti a szksges meghajt-programokat. Ezutn vlasszuk ki, melyik portra csatlakozik az j nyomtatnk.
A harmadik lpsben vlasszuk ki azt a nyomtattpust, amelyet telepteni kvnunk. Ha a listban nem talljuk, kattintsunk a Sajt lemez gombra. Ekkor a gyrttl a nyomtatval egytt kapott teleptlemez(ek)re lesz szksg. Ha a tpuslistban megtalltuk az ltalunk hasznlt nyomtatt, kattintsunk a Tovbb gombra. Nevezzk el a nyomtatnkat tetszs szerint. A telept ezutn a gpre msolja a nyomtatt vezrl illesztprogramokat. Nyomtassunk ki egy tesztoldalt, ezzel ellenrizve, hogy a szmtgp s a nyomtat kzti kommunikci megfelel-e.
Ha a teleptssel vgeztnk, az j nyomtat megjelenik a Nyomtatk mappban.
Hlzati nyomtat teleptse Manapsg szinte nincs olyan munkahely, ahol a szmtgpeket ne hlzatba ktve hasznlnk. Ennek tbb oka van. Az egyik ok, hogy vannak olyan eszkzk, amelyek drgk, s nem lenne gazdasgos, ha minden felhasznl gpnl lenne ilyen eszkz. Ilyenek pldul a nyomtatk: gazdasgosabb, ha egy szervezet egy nagy teljestmny, gyors lzernyomtatt vsrol, amit dolgozi a hlzaton keresztl hasznlnak, mint ha minden egyes felhasznl gphez printert vsrolnak. Ha munkahelynkn hlzati nyomtatt hasznlunk, elfordulhat, hogy magunknak kell azt telepteni. A Nyomtat hozzadsa varzslt elindtva vlasszuk a Hlzati nyomtat opcit. Ezutn a hlzati nyomtat elrsi tjt kell megadnunk. Ha nem tudjuk fejbl, a hlzaton megkereshetjk a kvnt nyomtatt.
A varzsl ezutn elvgzi az illesztprogramok teleptst, s - ha krjk - tesztoldalt nyomtat. Ezutn az j nyomtat megjelenik a Nyomtatk mappban.
Nyomtattulajdonsgok, megoszts
A Nyomtatk mappban a nyomtat ikonjra jobb egrrel kattintva (vagy a fjl menben) a Tulajdonsgok paranccsal mdosthatjuk a nyomtatnk belltsait. Mivel a nyomtatbellts mdja tpusonknt eltr, ezrt csak a legfontosabb funkcikat tekintjk t. Az ltalnos kategria lehetsget ad arra, hogy tesztoldalt nyomtassunk, illetve belltsuk, milyen elvlaszt oldalt szeretnnk nyomtatni dokumentumaink kztt (Ez akkor hasznos, ha nagy mennyisgben, tbb dokumentumot nyomtatunk egyms utn, vagy nyomtatnkat megosztottuk).
A tbbi kategriban mdosthatjuk a nyomtatport belltsait, a hasznlt illesztprogramot, engedlyeket, rendelkezsre lls idejt, stb.
A legtbb nyomtat esetben megadhatjuk, milyen felbontssal, kppont-srsggel nyomtasson a printernk, valamint a festkfelhasznlst is mdosthatjuk (takarkos zemmd). Tovbb mdosthatjuk a hasznlt papr mrett s minsgt, illetve hogy hogyan adagoljuk azt (kzi, automata, ill. melyik papradagol tlca).
Szmtgpnk erforrsait a (mappkat, nyomtatt) Windows 2000-ben elrhetv tudjuk tenni a helyi hlzatban dolgozk rszre. Ezt nevezzk megosztsnak. A nyomtatnk megosztshoz kattintsunk a Megoszts flre. A megosztsi nv lesz az a nv, amelyet a hlzati felhasznlk ltni fognak (ez klnbzhet a helyileg hasznlt nvtl). A Megjegyzs tartalmazza a nyomtat rvid lerst (opcionlis). Ez a mez csak akkor ltszik, ha rszletes nzetben bngsznk a hlzaton. Vgl pedig megadhatunk jelszt a nyomtat elrshez, gy tudjuk szablyozni, hogy csak azok nyomtathassanak rajta, akik a jelszt ismerik. Ha nem adunk meg jelszt, brki tud nyomtatni a printernkn.
Nyomtatsvezrls Ha egy felhasznli programunkbl nyomtatunk, a nyomtatott dokumentum megjelenik az n. nyomtatsi sorban. Ekzben a Tlcn megjelenik a nyomtat ikonja: . Ha a Nyomtatk mappban, vagy a Tlcn kettt kattintunk a nyomtatnkra, a hozz tartoz nyomtatsi sor vlik lthatv. A Nyomtat menben vezrelhetjk a nyomtats folyamatt, a nyomtatsi sort szneteltethetjk, vagy trlhetjk. A sorban vrakoz dokumentumok kzl egyenknt is trlhetnk. Termszetesen ez a mvelet nem rinti az eredeti dokumentumot. A Tulajdonsgok paranccsal a nyomtat belltsait mdosthatjuk, ugyangy, mint a Nyomtatk mappban.
Csatakozs a telefonos hlzathoz
Ahhoz, hogy az Internet szolgltatsait elrhessk, e-mailt kldhessnk, vagy bngszhessnk a Weben, kapcsoldnunk kell a hlzathoz. Ez munkahelynkn kzvetlenl, otthonunkban azonban csak telefonhlzaton keresztl lehetsges.
A szmtgppel rendelkez magnember szmra az Internethez val kapcsolds f eszkze a modem. Ez az eszkz az otthoni vagy munkahelyi szmtgpet a telefonvonalakon keresztl, telefonhvs rvn kapcsolja ssze a hlzatba kapcsoldott gpekkel, mikzben azok digitlis jeleit analg telefonjell, majd vissza, a szmtgp ltal rthet digitlis jell alaktja. A modemek a szmtgpen belli modemkrtya vagy kls egysg formjban ma mr olcsn beszerezhetk - az sszeg elssorban az tviteli biztonsg s sebessg fggvnye. Egy korszer ignyeknek megfelel, 56000 bps (bit per szekundum) sebessg, faxzeneteket is kezelni tud modem ra kb. tzezer forint. Ezekhez a gyrt ltalban kommunikcis programokat is rendelkezsre bocst, amelyek megteremtik a hlzatra kapcsolds szoftverfeltteleit.
A hlzati szolgltatsnak kt alaptpusa van: az n. dial-up mdszer, amikor a helyi gp a hvs idtartamra csupn terminl-szerepet tlt be, s minden tevkenysg a felhvott hlzati gpen trtnik; illetve a SLIP vagy PPP tpus kapcsolat (ezek is hlzati kommunikcis protokollok), amely esetben a telefonvonalon tkldtt informcit a helyi gpen fut programok dolgozzk fl.
Ezen tl szksges persze egy szolgltat, aki az Internet-hasznlatot havi dj ellenben korltlanul, vagy a forgalom szerinti djazs ellenben elrhetv teszi.
Rendszerszoftverek s alkalmazsok
Fontos klnbsget tennnk a rendszerszoftverek (opercis rendszerek) s a rajtuk fut alkalmazsok kzt.
Ahogy korbban mr definiltuk, az opercis rendszer a szmtgpet mkdtet szoftver, amely a szmtgp indulsakor azonnal betltdik a szmtgp memrijba: nlkle a gp - mg ha fizikailag hibtlan is - mkdskptelen. Az opercis rendszer tlti be a szmtgp mkdshez szksges programokat, vezrli, sszehangolja, ellenrzi a programok mkdst. Az opercis rendszer feladata az, hogy az ember s szmtgp kztti kommunikcit biztostsa, a szmtgp erforrsait s perifriit - monitor, floppy, hard diszk, nyomtat stb.- kezelje, a szmtgp mkdst ellenrizze s vezrelje; s vgrehajtsa a neki szl parancsokat.
Az alkalmazsok olyan programok, amelyek a felhasznlk rszre, feladataik megoldsra fejlesztettek ki. Ilyenek pldul a brszmfejt, tjkoztat rendszerek, szvegszerkeszt, tblzatkezel, adatbzis-kezel programok, stb. Az alkalmazsokat ltalban ltalnos vagy gyakori problmkra, nagy mennyisgben lltjk el (pl. irodai alkalmazsok), s azokat a felhasznlk maguk illesztik sajt ignyeikhez.
Emellett lehetsg van egyedi programok kszttetsre, ha rendszernkben specilis, minden ignynkre illeszked, rugalmas alkalmazsokat kvnunk futtatni: gyakran elfordul, hogy klnbz kisebb-nagyobb cgnek specilisan testre szabott programra van szksge, mivel a szoftverpiacon hozzfrhet programok nem illeszkednek pontosan a cg egyedi ignyeihez. A legels s taln legfontosabb elny, hogy pontosan igazodik a felhasznli ignyekhez, s nem kell bonyolult megoldst tallni egy-egy problma megoldshoz. A felhasznl pontosan tudja, mit s hogyan fogja vgezni a programja, hiszen adja meg a program fbb paramtereit. Az egyedileg elksztett programok ltalban csak egyetlen, elgg krlhatrolt feladatra jk, de abban hatkonyabbak, mint a nagy szmban eladott, ltalnosabb szoftverek. Mivel a testre szabott programokat jobbra kis ltszm - 1-3 f - csapat fejleszti, valszn, hogy a karbantarts s a felhasznlk tjkoztatsa szemlyesebb s kzvetlenebb, mint a nagy szoftverhzak esetben, ahol ltalban telefonon kaphat segtsget a megszorult felhasznl. A htrnyok kz tartozik az egyedi programok ra: szinte minden esetben drgbb egyedileg megratni egy programot, mint megvenni egy mr ksz programcsomagot. A fejlesztgrda kis ltszma az oka annak, hogy a program karbantartsa sem biztos, hogy jl megoldott, mint ahogy a tovbbfejleszts sem.
A szoftverpiacon fellelhetek tovbb integrlt alkalmazsok is. Ezek jellemzje, hogy egyszerre tbb funkcit ltnak el. J plda erre a Lotus Notes, amely egyszerre levelezrendszer, csoportmunka-krnyezet, hatridnapl, Internet-kiszolgl s dokumentum-alap adatbzis-kezel rendszer, stb. Elfordul, hogy egyes alkalmazsokat - noha mkdskben elklnlnek, s egyenknt is futtathatak - zleti s/vagy praktikus okokbl egytt rulnak. Ezek az n. programcsomagok, vagy programcsaldok, leggyakrabban irodai alkalmazsok, mint a Microsoft Office, StarOffice, vagy a Lotus SmartSuite.
A szveg- s kiadvnyszerkeszt programok jelentik a szmtgpek vilgban az rgpet: a felhasznl szmra biztostjk, hogy akr egsz knyvnyi szvegeket gpeljen be, trdeljen s nyomtasson; a szveg tartalmazhat brkat, tblzatokat is. A begpelt szvegeket trdelni lehet, akr egszen bonyolult lapszerkezeteket is ki lehet alaktani: fejlcek s lbjegyzetek, margk s lapszmozs egyarnt a szvegszerkesztk fegyvertrba kerlt. Ha gpels kzben valami hiba trtnik, a szvegszerkesztvel termszetesen javtani is lehet, ha pedig egy a szvegben ki kell cserlni egy szt, ltalban erre is van lehetsg, a teljes szveg tbbszri teljes tolvassa nlkl. A fejlett szvegszerkesztk mr arra is kpesek, hogy a ksz, nyomtatsra vr szveget mg egyszer tvizsgljk s a szerz helyesrsi hibit kijavtsk vagy gyakori szismtlsek esetn szinonimkat talljanak a ismtld szavak helyett. A szvegszerkeszt programok elnye az rgpekkel szemben, hogy a bevitt szveget knnyebb javtani, a felhasznl pillanatok alatt tbbfle trdelsben is megnzheti munkjt, s nyomtatjn azonnal krhet kinyomtatott pldnyt.
Attl fggen, hogy milyen krnyezetben futnak, a szvegszerkeszt programok tbbfle mdon is megjelenthetik a szerkesztett szveget. A karakteres rendszerben fut szvegszerkesztk ltalban sznekkel, alhzssal jelentik meg a klnbz trdelsi mdokat: dlt vagy flkvr betket, mg a grafikus fellet programok kirajzoljk az ilyen trdelseket, az eltr bettpusokat. A WYSIWYG (What you see is what you get) jelleg programok elterjedsvel a szvegszerkesztk lehetsgei is bvltek: a felhasznl sokfle - ltalban TrueType - bettpus kzl vlaszthatja ki a szmra megfelelt; a vltozs azonnal jelentkezik a kpernyn is, csakgy, mint brmilyen mdosts a dokumentumon. Lehetv teszik stluslapok hasznlatt: belltott bettpusok, sortvolsgok, margk egy-egy bekezds szmra. Hasonl jelleg bekezdseknl nem kell jra meg jra elvgezni ugyanazokat a belltsokat, elegend elvenni az elmentett stluslapot. Ezen a ponton a szvegszerkeszts s a kiadvnyszerkeszts mr ersen egybemosdik.
A kiadvnyszerkeszt programokat - fknt manapsg - egyre nehezebben lehet elhatrolni a szvegszerkesztktl. Taln azt mondhatnnk, hogy egy kiadvnyszerkeszt program nem biztost annyi funkcit a szveg szerkesztsre, mint egy valdi szvegszerkeszt, csupn a leglnyegesebb lehetsgek tallhatak meg benne, s ehelyett inkbb a trdels tern nyjt tbbet. A szvegszerkeszt s a kiadvnyszerkeszt programok kzeltenek egyms fel, tveszik egyms funkciit s kialakulnak olyan hibridek, amelyekre azt mondhatjuk, hogy egyszerre szveg- s kiadvnyszerkesztk, mivel mind a szveg bevitelnek, formzsnak tern, mind pedig a teljes szveg trdelsnek tern professzionlis lehetsgeket adnak.
Tblzatkezel programok - Rgebben a gazdasgi irodkban ha valamilyen pnzgyi szmtst kellett elvge
|