cimbiportal
Men
 
Vide
 
Avril lavigne - Together
 
Cimbi knyvespolca
 
Cimbi fikja
 
Sarah Mlyowski
 
Vasrnapi iskola nem csak gyerekeknek
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
 
Minden ami Harry Potter
 
Vendgknyv

 
Mindenfle boszorknysgok
 
Ajnl

 

 
Vrakozs

 

 
Idzet

"Boldog akarsz lenni? Akkor hrom dolgot tegyl: lgy azokkal, akik megmosolyogtatnak, nevess annyiszor, ahnyszor csak levegt veszel, s szeress addig, amg csak lsz."

 
Kedvencek
 
Szavazs
;)
Szerinted melyik a legszebb magyar sz?

szeretet
szintesg
knny
hall
szerelem
srs
boldogsg
tisztasg
llek
egybb (a trsalgba vagy a chatra tudod megrni)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Fldraz, biosz puskk
Fldraz, biosz puskk : Anyagcsere

Anyagcsere

Dnci  2007.11.10. 17:35

Biologia

 

Anyagcsere folyamatok a sejtben

 

Az anyagcsere ltalnos jellemzi

A sejtben lejtszd klnfle biokmiai folyamatok sszessgt kzs nven anyagcsernek nevezzk - anyagforgalom, energia-, informciramls. Ez a hrom folyamat nem vlaszthat el egymstl.

Az anyagcsere energiaignyes folyamataihoz az llnyek a klvilg klnbz energiafajtit hasznljk fel. Fotoszintzis, ATP, stb. Elssorban a klnbz ptegysgek s makromolekulk felpt folyamatai ignyelnek jelents mennyisg energit. Ennek sorn kis energiatartalm egyszer molekulbl, nagyobb energiatartalm, bonyolultabb szerves molekula, majd sejtalkot lesz. A sejtek anyagcserjt energiatermel folyamatok is jellemzik. Pld. a lebonts sorn a bonyolultabb, nagy energij molekulkbl, egyszer, alacsony energiatartalm molekula lesz s a kzben felszabadul energia ATP-szintzisre fordtdik.

A sejtekben lejtszd anyagcsere-folyamatok biokmiai reakcik sorozatbl plnek fel. Ahhoz, hogy ezek vgbemenjenek, a rszt vev anyagoknak aktivlt llapotba kell jutniuk. A kiindulsi s az aktivlt llapot energiaszintje kzti klnbsg az aktivlsi energia. Energiagt - kataliztorok. Az anyagcsere-folyamatok kataliztorai az enzimek, amelyek fehrjk. A katalizlt folyamatban az enzimek aktvan vesznek rszt - elszr az talakul vegyletekhez kapcsoldik - szubsztrt - talaktja termkk, vltozatlanul levlik rla. Az enzimmolekulnak azt a rszt, ahol a katalizlt talakuls lpsei lejtszdnak, aktv centrumnak nevezzk - az aminosavak oldallncai alaktjk ki. Ezek trbeli elhelyezkedse pontosan megfelel az enzimhez ktd szubsztrt szerkezetnek - az enzimek fajlagosak. Az enzimek nagy rsze sszetett fehrje. A nem fehrjecsoportok egy rsze levlhat a fehrjerszrl, de visszajutsa utn az enzim ismt mkdkpes. Ilyenek a koenzimek (NAD, koenzim-A). Ezek felptsben vitaminjelleg csoport is rszt vesz (B-vitamin). Az enzimek rzkenyek a krnyezeti tnyezk vltozsaira.

A sznhidrtok felptse energit ignyel

A legalapvetbb felpt folyamat a fotoszintzis. E sorn a zld nvnyek megktik s talaktjk a Nap fnyenergijt kmiai energiv. Ehhez a 400-800 nm hullmhosszsg fny alkalmas. A fnyenergia megktsre a reagl anyagokon s az enzimeken kvl szksg van pigmentekre (szerves, sznes vegyletek), amelyek konjuglt ketts ktseket tartalmaznak - knnyen elmozdul elektronok, ezek kpesek arra, hogy a berkez fny energijt tvegyk, gerjesztett llapotba kerljenek. Ez csak rvid ideig tart, ha energijt nem tudja tovbbadni, akkor nem trtnik semmi. Ha igen, akkor a fnyt megkt molekula az elektronleadssal oxidldik, a felvev pedig redukldik. A fnyenergia ilyen mdon val megktse teht a fnyelnyel pigmentek kmiai szerkezetre vezethet vissza. A klorofill tpus vegyletek (vrs s kk szntartomnyban) molekuliban egy magnziumatomot ngy pirolgyr vesz krl, oldallncok. A magasabb rend nvnyekben az a-klorofill (-CH3) s a b-klorofill (-CHO) is elfordul. Karotinoid tpus vegyletekben (kk szntartomny) szintn megvan a konjuglt ketts kts rendszer. Antocin - vrs kposzta, nem fotoszintetizl pigment. Fikoeritrin - mlyvzi vrsmoszatokban, a kk fnyt hasznostja. Mivel a zld fnyt egyik pigment sem tudja hasznostani, visszaverdik - zldnek ltjuk a nvnyeket. Az egymstl eltr mkds pigmentek nagyobb egysgekbe, ktfle pigmentrendszerekbe csoportosulnak. Az 1. pigmentrendszer: karotin, a-, b-klorofill; Max. fnyelnyels 700nm-nl. Viszont a 2. pigmentrendszer: xantofill, a-, b-klorofill; max. fnyelnyels 680 nm-nl. Mindkettnek a fnygyjt rsze a berkez foton energijt a reakcikzpont fel irnytja (tmeg 1 %-a, a-klorofill alkotja). A fotoszintzisben a fnyenergia talaktsa sorn az 1. pigmentrendszer kzponti a-klorofill-molekulja gerjesztett llapotba kerl, lead egy elektront. Ezt felveszi az elektronszllt rendszer (pld. citokrmok) egy tagja s a vgs elektronfelvevhz, a NADP-molekulhoz szlltja - NADPH-v redukldik. A kilpett elektron a 2. pigmentrendszer ltal leadott elektronbl ptldik, ami ezzel egy alacsonyabb energiaszintre kerl - ATP-szintzis. A 2. pigmentrendszer elektronja a vz fotolzisbl ptldik. A reakci sorn a vz felhasad s hidrognion formjban protont ad t a NADP reduklshoz, illetve mint vgs elektronlead a 2. pigmentrendszer fel ad le elektront. gy a vzmolekula oxidldik, mikzben molekulris oxign is felszabadul. Vgtermkek: NADPH, ATP, oxign. Hevesy Gyrgy - radioaktv izotpos nyomjelzs. Melvin Calvin - fotoszintzis tanulmnyozsa, CO2 megktse zldmoszatoknl.

A fotoszintetizl llnyek egy redukcis ciklus enzimreakcii sorn vgzik a lgkri CO2 megktst s beptst. A krfolyamat els szubsztrtja egy pentzdifoszft, ez veszi fel kzvetlenl a CO2-t. tmeneti hat sznatomos molekula, rvid idn bell kt glicerinsav-foszft, ekkor kapcsoldnak be a NADPH-molekulk s ATP felhasznlsval glicerinaldehid-foszftt redukljk. Innen kt t lehetsges. Az egyik sorn pentz-foszftt, majd pentzdifoszftt alakul a glicerinaldehid-foszft-molekula s kezddhet a folyamat ellrl. A msik lehetsg az, hogy hat sznatomos glkz-foszft keletkezik, amely a glkz, kemnyt, cellulz kiindulsi anyaga. Ehhez szksges energit az ATP- s NADPH-molekulk szolgltatjk. Az els szakasszal szemben ezek a reakcik sttben is lejtszdnak.

A sznhidrtok lebontsa energiatermel folyamat

A sejtek lebont folyamataiban felszabadul energia j rsze ATP-szintzisre fordtdik. A legfontosabb a sznhidrtok lebontsa, mely a sejtekben a biolgiai oxidci folyamatban trtnik. Sok enzim. A folyamat sorn a poliszacharidok elszr glkz-foszft ptegysgekre bontdnak le. A biolgiai oxidci els szakaszban a glikolzisben a glkz-foszft glicerinaldehid-foszftt alakul. A kvetkez lpsekben hrom sznatomos piroszlsavv alakul, mikzben a foszft-csoportok leszakadsa ATP keletkezst eredmnyezi. A glikolzis vgn a piroszlsav CO2 leadsa kzben kt sznatomos acetilcsoportt alakul, melyet a koenzim-A szllt el a citromsavciklus (biol. ox. 2. lpse) sznhelyre. Itt a levl acetilcsoportot felveszi a ngy sznatomos oxlecetsav s hat sznatomos citromsavv alakul. Ez tbb lpsben kt CO2 leadsa s nyolc NADH ltrehozsa sorn visszaalakul oxlecetsavv. A biolgiai oxidci befejez szakasza a terminlis oxidci. Ide szlltdik az elz kt szakaszban leadott hidrogn. A rendszer els tagja a NADH-rl tvett elektronnal redukldik. majd a sorban kvetkez elektronfelvev tagnak tadva azt oxidldik. Ez mindaddig folytatdik, mg az elektron a vgs elektronfelvev molekulra nem r. Ebben a rendszerben szlltott elektronok lpsenknt alacsonyabb energiaszintre kerlnek - ATP szintetizldik. A vgs elektronfelvev a lgzsbl szrmaz oxign, amely a hidorgnionokkal (NADH-bl) vzz alakul. Otto Warburg - lgzsi oxign felhasznlsa. Szent-Gyrgyi Albert - biolgiai oxidci - Hans Krebs. Mg a glikolzis sorn csak 2 ml ATP keletkezik, addig a terminlis oxidci sorn 36 ml egyetlen ml glkz oxidcijbl. Ez oxignds, aerob krlmnyek kztt jtszdik gy le. Ha a krnyezet nem tartalmaz elg oxignt, akkor anaerob krlmnyek kztt zajlik le az anyagcsere-folyamat, ekkor erjedsrl beszlnk. Az erjeds els lpsei megegyeznek a glikolzis folyamatval a piroszlsav-szubsztrtig. Innentl tbb t lehetsges. Az egyikben CO2 lp ki, a vgtermk etanol, a msik sorn tejsav keletkezik. Mivel mindkt termk tovbbi oxidlssal energit tudna termelni, az erjeds energetikai szempontbl nem gazdasgos: 1 ml glkz erjedse sorn 2 ml ATP keletkezik.

A nukleinsavak informcihordozk

Tdgyulladst okoz baktrium vastag tokot kpez maga krl. A nem krokoznak nincs tokja. Egeres ksrlet. A krokoz baktrium DNS-molekulja, bekerlve az l, nem krokoz baktrium sejtjbe trktette a tulajdonsgait, krokozv tette azt. Msik bizonytk: vrus (bakteriofg) fehrjje 35-s knt, nukleinsava 32-es foszfort tartalmazott. Az j vrusok csak a foszforizotpot tartalmaztk - Salvador Luria, Max Delbrck. Alfred Hershey - matematikai mdszerek a kutatsba.

A DNS-molekula az llnyek rkld tulajdonsgainak informcihordozja. Az informci nemzedkrl nemzedkre trtn tadsa felttelezi, hogy a DNS-molekulrl pontos msolat kszl. Ez a DNS-megkettzds sorn jn ltre. Sok enzim. Vannak, amelyek felismerik a msols kezdpontjait a DNS-molekuln. Msok ezekhez a pontokhoz ktdve egy darabon sztnyitjk a ketts nukleotidszlat a hidrognktsek mentn, majd ezek mentn j nukleotidszlak szintetizldnak nukleotid ptegysgekbl. A folyamat vgn a kt jonnan keletkezett DNS-molekula egyik nukleotidszla az eredeti DNS-molekulbl val, mg az jonnan kpzdtt ennek kiegszt msolata - a kt DNS-molekula teljesen megegyezik. A szintzis a prokarita baktriumoknl egy ponton, az eukarita sejtekben akr tbb ezer ponton is megindulhat. 3 percet vesz ignybe, javt mechanizmusok.

A fehrjeszintzis

A nukleinsavak informcit hordoz s informcit tad kpessge a sejtek fehrjeszintzisben nyilvnul meg. Az informci a fehrjk felptsre vonatkozik. A fehrjk aminosavsorrendjt vgs soron a DNS hatrozza meg. Az informci trsa sorn a DNS bizonyos szakaszairl mRNS-molekulk kpzdnek (DNS szttekerse, egyik lemsolsa - aktv) - lnc alakul ki, ez a teljes mRNS-molekula felplsig tart. gy az mRNS a fehrjeszintzis helyre tudja vinni a DNS-rl trt informcit. A fehrjeszintzishez szksges aminosavak (aktivlt llapotban) felvtelt s szlltst a tRNS-molekulk vgzik. Az aminosavak sszekapcsolsa polipeptidlncc a riboszmkon (fehrje+rRNS) trtnik. A lnckezdst mindig a metionin indtja. Hozz kapcsoldnak az aminosavak, mindaddig, mg kialakul a teljes fehrjre jellemz aminosav-sorrend, a STOP kd. A folyamat befejez lpse a kezd metionin lehastsa a polipeptidlnc elejrl. Marshall Nirenberg, Har Gobind Khorana. A DNS bzissorendje s a fehrjk aminosav-sorrendje kztt szoros, de nem kzvetlen kapcsolat van. A DNS-ben az informci kd formjban tallhat - ennek a kdnak a jelei a bzishrmasok, amelyek egy-egy aminosavat fejeznek ki. 64-fle bzishrmas jhet ltre (20 aminosavra) - egy aminosavat tbb bzishrmas is kdolhat. Egy indt s hrom lncvgzdst zr bzishrmas is van kzttk. Az aminosav-kdsztr univerzlis az lvilgban, leolvassa 5'-3', tfeds-, kihagysmentes.

 

 
Hello boys and girls!!!
 
Hnap tmja
 
Nvnapok

 
Twilight
 
Naptr s ra
 
Kpecske
 
Mindenfle okossgok
 
Minden htre egy ige

"Nem az a fontos, hogy meddig lnk, Hogy meddig lobog vrnk, Hogy cskot meddig krnk s adunk, Hanem az, hogy volt egy napunk, Amirt rdemes volt lni..."

 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Puskk
 
 
Haszons oldalak
 
Szerinted...
;)
Melyik lennl szivesebben?

Vrfarkas ( Jacob)
Vmpir ( Edward)
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Enyien vagyunk!
Induls: 2007-08-03
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
nnepek
 
effekt
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.