HARRY POTTER ÉS A MÁGIKUS NÖVÉNYEK KERTJE
Déni 2008.01.26. 11:07
Nem is tudm h írnek lehet e nevezni ezt az érdekességet! De legyen az! :)
A Harry Potter-könyvek (és immáron -filmek) egyre növekvő népszerűségét látva nem tudtuk megállni, hogy ne induljunk mi magunk is felfedező útra a Roxfort Boszorkány- és Varázslóképző Szakiskola környékén.
Kiderítettük, miféle fantasztikus és kevésbé fantasztikus növényekkel fűszerezte az írónő, J. K. Rowling a varázslótanonc Harry kalandjait, avagy hogyan keveredik a valóság és a fikció a Roxfort falai között. Lássuk az eredményt!
Aszfodélosz - az élő halál eszenciája
- Mit kapok, ha ürömteába őrölt aszfodéloszgyökeret keverek ? - teszi fel a kérdést az első bájitaltanórán az ellenszenves Piton professzor. Harrynek a leghalványabb fogalma sincs (mivel a tudálékos Hermionéval ellentétben nem tanulással töltötte a nyarat).
Így a professzor maga adja meg a választ: az üröm és az aszfodélosz keveréke altató hatású, olyannyira, hogy az élő halál eszenciájának is nevezik.
Bár mindkét növény megtalálható a természetben, hatásmechanizmusuk igencsak eltér a fent leírtaktól. Az aszfodélosz (jobbra) a liliomfélék családjába tartozik, gyökere izzasztó és vízhajtó hatású.
Az üröm kivonata az emésztésre és a keringésre hat serkentőleg. Aromás illatú növény, belőle készül az abszint, a múlt századi francia festők kedvenc alkoholtartalmú itala.
Sisakvirág vagy farkasölőfű?
- Mi a különbség a sisakvirág és a farkasölőfű között ? - teszteli tovább Piton professzor Harry tudását.
A válasz ezúttal is elmarad, így Piton kénytelen maga elárulni: a kettő egy és ugyanaz. Ebrontófűnek avagy Aconitumnak is nevezik.
A farkasölő sisakvirág (Aconitum vulparia) rendkívül dekoratív növény, de ugyanennyire mérgező is. Csak külsőleg alkalmazható, akkor is idegeredetű fájdalmak - reuma, idegzsába - esetén. Bükkös, tölgyes erdeinkben mi is találkozhatunk vele.
Abesszíniai aszúfüge - csak Roxfortban kapható
A másodéves Harry és társai a kalaplengető gombák tanulmányozása mellett az abesszíniai aszúfügék ritkítását kapják feladatul Bimba professzor gyógynövény-tanóráján.
Erről a növényről bővebb leírást bizonyára csak a roxforti botanikakönyvekben olvashatnánk, ugyanis ez a gyümölcs Rowling kisasszony képzeletének szüleménye.
Boszorkányfű
A roxfortosok egyik kötelező olvasmánya, az Ezer bűvös fű és gomba említi.
A valóságban is létezik, erősfű vagy nagyezerjófű néven is ismert.
A nagyezerjófű (Dictamnus albus) nálunk védett növény. Leveleiből emésztésjavító és idegerősítő főzet készíthető.
Disznópázsit - egy százfűléfőzet-összetevő
A disznópázsit - a meghajtófűvel együtt - a Leghatóbb ördöngös italoc című bájital-receptkönyvben az emberi transzformációt előidéző százfűlé-főzet egyik összetevőjeként szerepel. Harry és barátai a második részben maguk is megpróbálkoznak a bonyolult főzet elkészítésével.
A madárkeserűfű (Polygonum aviculare) - másnéven disznópázsit - ha nem is alakít át, de szaponintartalmának köszönhetően köptetőként kiválóan alkalmazható.
Fúriafűz - az ostoros
A varázslóiskolához tartozó birtokon álló barátságtalan, agresszív növény a nevéhez méltóan ostorszerű ágcsapásokkal igyekszik távol tartani magától mindenkit, aki a közelébe merészkedik. Hogy pontosan milyen célból is ültették a fát, a harmadik részben derül ki: a gyökerek közt titkos alagút bejárata található, amely a varázslók lakta Roxmorts Szellem
Szállásához vezet.
A fúriafűz egy újabb olyan növény, amely a ráruházott emberi (női?) tulajdonságok által válik mesebelivé. A szomorúfűz ismert növény, de hogy ágai ellenségesek lennének... Ezt mindenki döntse el saját maga.
Indacus toxicus
- Vigyázzatok az Indacus toxicusszal, mert épp nő a foga! - figyelmezteti Bimba professzor a mennyezetről lelógó esernyő méretű virágoktól illatozó 3. sz. üvegházban tanítványait.
Az indáival a kiszemelt áldozatához észrevétlenül, alattomosan araszoló, hegyes levelű, sötétvörös növény hatásos ellenszere - ahogy azt a tanárnő rögtön szemlélteti is - a jól irányzott, lendületes pofon.
Ördöghurok - nem enged a szorításból
A három jó barát, Harry, Ron és Hermione az első részben küzdenek meg a rájuk tekeredő mágikus növény szorításával. Minél elszántabban küzd a sötét, nyirkos helyeket kedvelő ördöghurok csapdájába esett áldozat, a kígyószerű indák annál szorosabbra fonódnak körülötte. A fogoly csak úgy szabadulhat, ha ellazul, ekkor a vendégmarasztaló kacsok szorítása is enged.
Mind az Indacus toxicus, mind az ördöghurok a képzelet szüleménye, valódi növények ennyire alattomosak azért mégsem lehetnek...
Töklámpás - a nagyterem dísze
Hagrid, az iskola vadőre a kunyhója mögötti zsebkendőnyi veteményeskertben nevel tököket, amelyek - bár az óriást mindenféle varázslástól eltiltották - valamilyen csoda folytán mégis hatalmasra nőnek.
Az iskola nagytermét minden évben halloweenkor a magasban lebegő, emberi arcot formázó, kivájt sütőtökök díszítik. A tökök belsejébe helyezett mécsesek kellően hátborzongató hangulatvilágítással szolgálnak. A könyvek szerint a diákok szívesen fogyasztanak töklevet. A meleg júniusi napokon különösen üdítő a jégbe hűtött töklé.
A 3. számú üvegház
Érdemes körbesétálni a 3. számú üvegházban , ahol a varázslótanoncok az érdekesebb és egyben veszélyesebb növényekkel ismerkedhetnek meg. Térbeli élmény. (A látogatáshoz QuickTime szükséges.)
Mandragóra - sikolya halált okoz
Nem tehetjük meg, hogy a második rész kapcsán említést ne tegyünk a gyógynövénytanórák mélyen önérzetes növényéről, a mandragóráról, amelynek fiatal példányai az írónő fantáziájában az átültetés ellen kézzel-lábbal tiltakozó, fülsiketítően visítozó, ráncos csecsemőként jelennek meg.
A valóságban is létező, a maszlagfélékhez tartozó, bódító hatású, mérgező, de gyógyszerként is használatos alapanyagot adó mandragóra a középkorban különböző boszorkánykenőcsök és szerelmi bájitalok fő összetevője volt. A babona szerint azonban csak akkor fejtette ki hatását, ha különleges körülmények között gyűjtötték: éjjel, akasztott ember lába alól kellett szedni!
|