Berzsenyi Dniel
Dni 2008.02.09. 13:04
lete s a A magyarokhoz cm verse elemzse!
IV. ttel
Berzsenyi
Berzsenyi Dniel (1776 – 1836) a Vas megyei Hetyn szletett kzpbirtokos nemesi csaldban. Anyja korn meghalt. Apjval nem volt j a kapcsolata. Sokat betegeskedett, ksn kezdett iskolba jrni. 13 ves korban a soproni evanglikus lceumba jrt, de nem rettsgizett le. Nyelveket tanult (nmet, latin), s sokat foglalkozott az antik rmai, grg mitolgival, ez nagy hatssal volt kltszetre. Horatius volt a pldakpe, kltszetre nagy hatssal volt. letfilozfija a kvetkez volt: arany kzpt. Mrskelt, minden tlzsoktl mentes letmd.
Verseit idmrtkes verselsben rta, ugyanakkor a romantika stlusirnyzata is jellemz volt ktszetre (ellenttek kilezse, tlzsok, a dics mltba val visszatrs, ers szentimentalizmus). Ez a kt stlusirnyzat jellemezte Berzsenyi kltszett. Kazinczyval vekig tart levelezst folytatott. Kazinczy elismerte a ksbbi ktszett. Visszavonult a birtokra s a gazdlkodsnak lt, elvonulva a klvilgtl, jltben, de magnyban. Megnslt, egy 14 ves lnyt vett felesgl (Dukai Takcs Zsuzsannt). Szabadidejben, titokban verseket rt. 27 ves korban fedeztk fel, mint kltt. Kis Jnos evanglista lelksz elkldte Kazinczynak 77 verst. Ez 1 ktetben jelent meg 1813-ban. Msodik versesktete 1816-ban jelent meg, ebben tzzel tbb vers volt. Plyafutsa alatt sszesen 137 verset rt
Ketts vilgban lt, a magnyos fldesr s a sikerre vgy klt vilgban. Azonban mint klt nem rte el azt, amire kezdetben szmtott. Klcsey Ferenc egy mvrt lesen brlta, ennek hatsra mg jobban visszavonult. Beteg, bskomor ember volt.
Klnbz tudomnyos tanulmnyokat rt, a Tudomnyos Akadmia tagjai kz vlasztotta. 1836-ban halt meg Nikln. Az els igazn idmrtkes verseket rta.
A magyarokhoz I.: mfaja hazafias da. Verselse idmrtkes, 14 strfbl ll, amelyet 7 rszre lehet felbontani. Hangneme aggd, lelkest, oktat, izgatott. A nemzet jvrt aggdik. Vlemnye szerint – s ez az letfilozfija is – a rossz erklcsk juttattk ide a nemzetet. A vers romantikus vonsai, hogy a dics mltat pldzatknt lltja elnk, s szembelltja a borzalmas jelennel, a nemzeti lt vagy pusztuls ellenttt lltja fel.
1 rsz (1 versszak): megszltssal kezddik, a magyarokhoz szl egyes szm els szemlyben. Nem ltod – teszi fel a krdst – a dics rpd vre miv vlt? Szemrehny a hangnem.
2. rsz (2. versszak): 800 ves trtnelmnkrl szmon kr hangnemben rt. Bels viszly puszttotta haznkat.
3. rsz (3. versszak): a rossz erklcsk az okai mindennek – ez az letfilozfija.
4. rsz (4 – 6. versszak): a dics mltrl r, a mltban rgi erklcsk uralkodtak. A sprtai frfiak harcoltak, nem tudtk legyzni ket. A tatrok, trkk titkos gyilkosok.
5. rsz (7 – 10 versszak): pusztuls fenyegeti a magyart, ezt a kemny tlgy metaforval jelli. Lass hall, mert elveszett a tiszta erklcs. Letpte tiszta nemzeti jellegt, nyelvet cserlt rt idegenre.
6. rsz (11, 12. versszak): a mlt brzolsa. A mlt dicssgt rja, a rgi hsket emlegeti (rpd, a Hunyadiak).
7. rsz (13, 14. versszak): elgikus rsz. Jtkszerek vagyunk a sors kezben, tbbes szm els szemlyben r, pusztuls vr rnk, pesszimista hang.
Amilyen a lelkivilga, olyannak brzolja a vilgot.
A magyarokhoz II.: lelkes hang kltemny, bizakodik a jvben, olyan erklcsi tletet hirdet, amely minden korban rvnyes – „… Nem sokasg, hanem / Llek s szabad np tesz csuda dolgokat.” A verselse idmrtkes. Szerkezete: 6 versszakbl ll, amit kt rszre lehet felosztani, 3–3 versszakra. Mfaja oda.
1 rsz: a dhng viharos tenger bemutatsa, metafora, a np haragjt jelenti. „Forr a vilg bs tengere, magyar!” – romantikus tlzs tallhat ebben a rszben. Az egsz vilgot mozgsban mutatja be. Az eddigi vilgok, az erklcsk, a szoksok sszeomlanak.
2. rsz: Ttusrl r, aki rmai csszr volt, igazsgos s blcs uralkod, de Berzsenyi itt I. Ferencre gondol, akit ilyennek tart. Bzik benne – „hogy lebeg hajnk /…/ llni-tud legyen a habok kzt. / breszd fel alv nemzeti, lelkedet! / Ordtson orkn, jjjn ezer veszly: / Nem flek. A krt harsogst, / a nyihog paripk szkst / Btran vigyzom. …”
Els szm els szemlyben r. Ezzel a nphez val tartozst akarja kifejezni, bizakodik a jvben. Kodly Zoltn 1936-ban megzenstette, krusmvet rt belle.
Az si, tiszta erklcsk feltmadsra vgyott, de ez nem valsult meg. Mr nem rt a nemzetrt aggd kltemnyeket. 33 vesen regnek rezte magt. Elmlt az ifjsga, a mlandsggal foglalkozik. Nem a halllal, hanem a llekkel, az ifjsggal, a vgyak mlandsgval. Az id mlik, s ezt mindenkinek t kell fjdalmasan lnie, ebben a lelki beteg llapotban szlettek meg az elgii (lrai kltemny, csendes, szomor, mlabs hang jellemzi).
1804 utn rta ezeket, amikor Niklra kltztt. sszesen 8 – 10 vers tartozik ide, mindegyiknek a tmja a mlandsg. Ezek kzl a leghresebb A kzelt tl.
Eredeti cme a mnek az sz volt, azonban Kazinczy ajnlsra megvltoztatta. Azt jelenti, hogy kzeleg az elmls. Hangneme szomor, komor, kiltstalansgot tkrz. Verselse idmrtkes, mfaja elgia. Az egsz vers lelki tjlers, a lelkben vgbemen vltozs sivrsgt tkrzi.
Az els hrom versszak a termszet bemutatsa tagadssal – negatv brzolsi md –, arrl r, hogy mi nincs, gyakori a „nem” tagadsz. Ami rgen volt az a j, a boldogsg. Bemutatja az vszakokat, az ifjsg elvesztst s a niklai krnyezett. 6 tagads van a versben.
1. rsz (1–3 versszak): szp volt a mltban, szp volt a zld lugas, a szell, a madarak neke, a virgok illata, a szl rse „S most minden szomor s kiholt.”
2. rsz (4. versszak): „Oh, a szrnyas id hirtelen elrepl,” – metafora, az ifjsg mlandsgt jelenti, minden csak jelens, eltnik elillan az let.
3. rsz (5–6 versszak): magra vonatkoztat, rkre eltnt az ifjsga. A lehunyt szem az rmk, a szerelmek elmulasztst jelenti.
|