Vrsmarty Mihly
Dni 2008.02.09. 17:27
Irodalom! lete s verselemzs.
Vrsmarty Mihly
Vrsmarty Mihly a legnagyobb magyar romantikus klt volt. 1800-ban szletett Nyken, elszegnyedett nemesi csaldban. desapja halla utn a Perczel csaldnl nevel volt, kzben kt vig egyetemre jrt.
Perczel Mrnak, a szabadsgharc legends tbornoknak tantja. Szerelmes lett Perczel Etelkba, azonban az viszonzatlan volt, s ebbl az rzsbl szletett a magyar irodalom legszebb romantikus kltemnye, a Szp Ilonka.
Vrsmarty Mihly joggyakornok volt Grbn, s a nemesek Habsburg ellenes mozgalmba kapcsoldott be. 1825-tl csak az irodalomnak szentelte lett. Sikeres, megbecslt kt lett, Petfi feltnsig a legnagyobb magyar klt.
Szerkeszt, az Akadmia tagja, a Nemzeti Kr elnke.
Petfi 1844-ben Debrecenbl felment Vrsmartyhoz Pestre megmutatni verseit, s akkor Vrsmarty felkarolta, munkt szerzett neki, s elindtotta a plyn.
43 ves korban megnslt, elvett egy nla 20 vvel fiatalabb lnyt, Csajghy Laurt. Hzassguk nem sikerlt nagyon jl. 1836-ban megrta a Szzatot. Halad gondolkod volt, a szabadsgharc hve. A szabadsgharc buksa utn meghasonlott ember lett, visszavonult birtokra, s csak magval trdtt. lete utols 9 vben sokat betegeskedett, s csak egy verset rt, 1854-ben A vn cignyt. 1855-ben Pesten meghalt.
Az letm fbb mfajai: eposz (az epikus mnemhez tartozik, nagy terjedelm elbeszl kltemny, rendkvli kpessgekkel rendelkez hse termszetfeletti erktl tmogatva nagy, egy egsz kzssgre nzve jelents tettet hajt vgre. Vrsmarty eposza a Zaln futsa, amit 1825-ben rt, ez honfoglalsi hsi eposz, a dics mltat eleventi fel), da (lrai kltemny, emelkedett, nneplyes, fennklt hangnem jellemzi, fensges trgyrl szl (jelen esetben a hazrl, eszmei tartalm. Vrsmarty dja a Szzat), epigramma (grg sz, eredetileg srfelirat volt, az kori grg kltszetben megtallhat, tmren fontos igazsgot, szellemes gnyt kifejez kltemny, a vgen gyakran csattanval, kt rszbl ll, egy elkszt s egy kifejt rszbl. Vrsmarty epigrammja A Guttenberg-albumba.) drma (mnem, esemnysort brzol, prbeszden alapszik, a szereplk cselekedeteibl, beszdbl ismerjk meg az esemnyt. Vrsmarty hres drmja a Csongor s Tnde.).
Szzat: 1836-ban rta, 12 vvel a forradalom kitrse eltt, teht a hangneme sokkal kemnyebb, erteljesebb, mint a Himnusz. Mfaja da, verselse idmrtkes, stlusa romantikus. A Szzat kiltvny, felhvsa a magyar nemzethez. Legyenek rendthetetlenl hvek, s szeressk a hazt. Cselekv hazafiasgra szlt fel. Szerkezetileg keretes kltemny, az els s az utols kt versszak majdnem megegyezik. A keretben a hsgrl r.
3–5 versszak: a dics mltat feleleventi „rpdnak hadai;” „Szabadsg! itten hordozk / Vres zszlidat,” –itt a Rkczi szabadsgharcra gondolt(!!!).
6–9 versszak: a jelen, lehetetlen, hogy annyi szenveds utn minden hibaval volt, „Megfogyva br, de trve nem, l nemzet e hazn.”
10–12 versszak: a jv kpei, kt lehetsget llt a magyar np el, vagy a boldog jv vagy a pusztuls, s akkor a vilg npei megsiratjk (ers tlzs, romantikus elem).
Majd a keret msodik rsze az utols kt versszak: a szavak sorrendje megvltozik (az els kt versszakhoz kpest). A lgy felszlt md igealak kerl elre, hogy mg jobban kihangslyozza, hogy tenni kell valamit a hazrt.
Romantikus hazaszeretet a versben: a szenvedlyes hazaszeretet, a tlzsok, a valsgtl val elszakads (jv kp), a rgmlt dicssge, mint plda, a jvbelts ellentte.
sszevets:
Amikor Vrsmarty a Szzatot rta, a magyar nemesek s a bcsi udvar kztt feszlt volt a helyzet, s ez rezhet a stlusbl, kzelebb volt a szabadsgharc – a Himnusz csendesebb, nyugodtabb - a Szzat lelkesebb, izgatottabb, szenvedlyesebb. A Himnuszban kt idsk van a mlt s a jelen, a Szzatban hrom idsk a mlt, a jelen s a jv. A Himnuszban Klcsey az Istenhez fohszkodik, a Szzatban Vrsmarty a magyar nemzethez intz felhvst. Mind a kt vers mlysges hazaszeretetet tkrz, mindkett a hazai ifjsg szimbluma lett, mindkettt megzenstettk. Mindkett romantikus stlusban rdott, a mlt dicssgt emltik s a jelen problmit, mindkett keretes kltemny, ahol stilris vltozs van (szrend) a keret vgn.
Gondolatok a knyvtrban: Az egsz kltemny filozfiai elemzs, monolg, a klt gondolatai a trsadalomrl, az emberek kztti ellenttrl. Arrl r, hogy milyen gondolatai tmadnak a knyvekkel kapcsolatban. Szksg van-e rjuk, vagy nincs.
Trsadalmi igazsgtalansgrl gondolkodik, mikor belp a knyvtrba. „Hogy mg nyomorra millik szletnek, Nhny ezernek jutna dv a fldn,”
Mirt e lom? – (els krds) itt a knyvekre gondol, szksg van-e rjuk, s lerja mibl lettek a knyvek, majd megllaptja, irtzatos hitvnysg minden. „Orszgok rongya! knyvtr a neved.” megllapts, ment-e a knyvek ltal elrbb a vilg, a vlasz az, hogy ment, hogy a vilg mg borzasztbb legyen.
„De ht ledntsk, a mit ezredek / sz napvilga mellett dolgoznak?”
A jk a rossz miatt elhamvadjanak? „h nem, nem!” – a vlasz r, mert a legkelendbb nv az ember. „s mgis – mgis fradozni kell.” – megllapts.
„Egy jabb szellem kezd felkzdeni. ! Egy j irny tr t a lelkeken:” – az emberek szeressk egymst, rezzk, hogy sszetartoznak. Nem szabad csggedni, mindenki tegye, amire kpes.
„Mi dolgunk a vilgon? kzdeni / … / Ember vagyunk, a fld s az g fia.” – trjnk flfel „Elttnk egy nemzetnek sorsa ll” – s akkor elmondhatjuk „Ksznjk let! ldomsidat, Ez j mulatsg, frfi munka volt!”
Az egsz kltemnyben bizakodik a szellem erejben, mr nem pesszimista, csak az segt a npen, ha felemelkedik a magaslatokra.
A Guttenberg-albumba. Egy mondat az egsz kltemny, egy krmondat. Alrendelt sszetett feltteles mondat. A f mondat az utols kt sor. Minden tbbi mondat ennek a fmondatnak van alrendelve, mellkmondatok. A mellkmondatok egymssal mellrendel viszonyban llanak. Mfaja epigramma, disztichonban rt kltemny, 7 disztichon – a pratlan sorok hexameterek, a pros sorok pentameterek –. Guttenberg a knyvnyomtatsnak volt a megalaptja. Vrsmarty Mihly abbl az alakalombl rta a verset, hogy 400 vvel azeltt kezddtt a knyvnyomtats, s Nmetorszg ezt nnepelte. Guttenberg tiszteletre kiadtak egy dszes albumot s ebben jelent meg a vers.
Felttelek, amik mltv teszik az emberisget Guttenberghez, a versben minden msodik sor.
Felsorolja a jv kpeit, melyik kor az, amelyik az emberisg szmra idelis, mlt az emberisg megbecslsre – f mondat az utols kt sor. Felsorolja azokat a feltteleket, amikre vgyik.
1–2 sor: ha nem lesz ltudomny, sttsg, hazugsg.
3–4 sor: nem lesz erszak, gyilkossg.
5–6 sor: megsznik a trsadalmi igazsgtalansg, felemelkeds lesz.
7–8 sor: a tuds elterjed.
9–12 sor: a fld npei sszefognak, gi igazsg valsul meg.
brnd: felesghez, Csajghy Laurhoz rta a verset. Nem volt boldog a hzassga, a tbb mint 20 vvel fiatalabb felesg nem tudja viszonozni a szerelmt. brndozik Laura szerelmrl, mindent megtenne rte. Nyolcszor rja le a „szerelemedrt” szt a strfk elejn s azzal is zrja (gy mintegy keretbe zrja). Feltteles mdban hasznlja az igket ezzel is kifejezve, hogy az nem valsg, csak brnd. A vers stlusa romantikus a mindent elspr szenvedlyes szerelem miatt. Kpei elrugaszkodnak a valsgtl, minden ldozatra ksz lenne rte „Feldlnm eszemet”, „Fa lennk brc tetejn,”, „Eltrnm villm s vsz haragjt,”, „S meghalnk minden v teln”.
Az els versszakban arrl r, hogy eltpi a lelkt, s ezzel szimmetrikusan a negyedik versszakban visszakri Istentl, hogy dicsbb ernnyel kestse.
A msodik versszakban magassgokba menne „Fa lennk brc tetejn,” a harmadik versszakban a mlysgekbe menne „Lennk brc-nyomta k,” (metafork). A romantikra jellemz ellentt. A klt minden szenvedst killna a szerelmrt. Szerkezetileg szimmetrikus kltemny. Egy versszak sorai (ell a szmok a sztagszmot, a betk a rmkpletet jellik):
4 A
6 B
9 C
9 C
6 B
4 A
Elsz: a szabadsgharc buksa utn rta. Mrhetetlen fjdalmt s csaldottsgt akarta kifejezni. Egy esztend vszakainak kivlasztsval az egsz magyar trtnelmet brzolja a reformkortl (1825) a szabadsgharc buksn keresztl a sajt korig (1850 – 1851-ig).
Tavasszal indul a vers, ez a reformkor bks tevkeny korrl szl, amikor munkban lt az ember a szellem mkdtt a szv remlt, nnepre fordult a termszet.
Kvetkez kp a nyr kpe, a forradalom s a szabadsgharc kora. A szent szzat megszletett, a tavaszbl nyr lett, egy j vilg szletett. Eljutott az emberisg a magasgokba, ami utn csak a mlysg kvetkezhet. Majd csend lett, vihar eltti csend.
Az sz a kvetkez kp, pusztuls kvetkezik be. Romantikusan brzolja, elrugaszkodik a valsgtl „Vrfagylal keze / Emberfejekkel labdzott az gre,”, ”A szellemek vilga kialutt”, „ordtott a vsz, / mint egy veszett bszlt szrnyeteg.” (megszemlyests, hasonlat) Minden elpusztul leverik a szabadsgharcot.
A tl kpe: most tl van, csend, h, hall. „A fld megszlt;” (megszemlyests). Az nknyuralmi terrort brzolja ezzel, mg Isten is elborzadt a zordon m felett.
Utols nyolc sor, zr sorok: itt klnvlik a trsadalom s a termszet brzolsa. Eljn a tavasz, a jobb let, de ez hazugsg lesz, jkedvet s ifjsgot hazudik. Nem lt kiutat az emberisg szmra. Pesszimista krdst tesz fel a vers vgn: „Hov tev boldogtalan fiait?”
A vn cigny: Vrsmarty utols teljes kltemnye, a beteg ember utoljra szmadst kszt, a vn cignyt, azaz magt buzdtja, hogy mg egyszer vegye fel a vont „Hzd, ki tudja meddig hzhatod,” – refrn ez a gondolat, az utols versszakban megvltozik, ha majd ms vilg lesz, elfrad a vsz haragja s a viszly elvrzik a csatkon, akkor hzza s ne gondoljon a vilg gondjval. Bzik abban, hogy lesz mg jobb vilg, mert az let vltoz. Foglalkozik a mlttal, a jelennel, az emberi szenvedsekkel. A mersz kpsorok ltszlag kevss sszefggek.
A harmadik versszakban a nemzet katasztrfjt rja le egy vihar vzijnak bemutatsval. Az rzelmek fokozsa, a szenvedlyessg jellemzi ezt a rszt. „Tanulj dalt a zeng zivatartl, / Mint nyg ordt, jajgat, sr s bmbl, / Fkat tp ki s hajkat trdel, / letet fojt, vadat s embert l;” s az feladata, hogy ezt lerja. Sznes kp az igk sora tallhat itt, szhalmaz.
Negyedik versszak: a ltvny eltnik, s az akusztikai elemek domborodnak ki. Ksrteties, flelmetes kp (romantikus), elfojtott shajts, mi vlt, sr, mi zokog (klti krdseket tesz fel), hull angyal, trt szv, rlt llek, vert hadak vagy vakmer remnyek. Az egyni s a nemzeti tragdit brzolja.
Rapszdia: a lra mnemnek egyik mfaja. Szenvedlyessg, zaklatottsg, szabad rzelmi rads, kpzelet csapongsa, ltomsok jellemzik. Nyelvezetre jellemz az igk, fnevek, mellknevek ktsz nlkli halmozsa, a szismtls, krds, felkilts, fokozs.
da: a lra mnemhez tartoz mfaj, fensges trgyrl szl, emelkedett hang kltemny.
|