Ady Endre
Dni 2008.02.10. 07:17
Ady Endre
A Nyugat: a XIX. sz. utols vtizedeiben nagy gazdasgi s trsadalmi vltozsok zajlottak le. A gyors gazdasgi fejlds s trsadalmi vltozsok fleg a vrosokban voltak igazn erteljesek, a vidk elmaradott, a feudlis viszonyok tovbb ltek. A rendszer (dualizmus rendszere) konszolidldott, de komolyak az ellentmondsok: a vros s a vidk ellentte, a nemzetisgi ellenttek, a tke s brmunks rteg ellentte egyre ersdtek. A szellemi letben, az irodalomban s a mvszetekben nagy vltozsokat figyelhetnk meg. Megersdtt a modern vrosi polgri irodalom, elkezddtt az zls s stlusvlts. A vrosi polgri irodalom kpviseli szembefordultak a konzervativizmussal (npnemzeti irnyzat, akadmikus irnyzat). Az j irodalomnak kzpponti fruma lett A Ht c. folyirat, tle a vezet szerepet 1908-ban a Nyugat c. folyirat vette t. Frumot adott az j trekvseknek, mert a szellemi szabadsg s a fggetlensg alapjn llott. Az jsg cme egyben hivatkozs a tartalomra, feladatnak tekintette a nagy nyugati irodalomhoz s mvszetekhez val felzrkzst. Clja az j stlusirnyzatok, mvszi trekvsek bemutatsa (impresszionizmus, szimbolizmus, naturalizmus). j tmk jelennek meg, j letrzst fejeznek ki, s j kifejezsmdot keresnek. A mvszi modernsg trsadalmi progresszit (halads), a polgri trekvsek tmogatst, a feudlis maradvnyok, a parlagiassg eltlst is jelentette. A Nyugat folyirat munkatrsai 1908-ban a Holnap antolgiban jelentek meg elszr egyttesen, s ekkor indtott ellenk ltalnos tmadst a konzervatv s politikai irodalmi let. A Nyugat kivl szerkeszti: Ignotus (ri lnv; Veigelsberg Hug), Osvt Ern, Feny Miksa. A Nyugat els nemzedke a ’10-es vekben jelentkezett, pl. Ady Endre, Babits Mihly, Kosztolnyi Dezs, Juhsz Gyula, Tth rpd, a przark kzl pl. Mricz Zsigmond, Karinthy Frigyes, Kaffka Margit. A msodik nemzedk a ’20-as vekben jelentkezett: Illys Gyula, Szab Lrinc, Nmet Lszl, Mrai Sndor. A harmadik nemzedk a ’30-as vekben jelentkezett: Radnti Mikls, Weres Sndor, Szerb Antal. A folyiratot 1933-ig szerkesztette Mriczcal egytt. Egszen 1941-ig lt a Nyugat, ekkor az ifj Illys Gyula szerkesztsben a Magyar Csillag folyirat jelent meg.
Ady klti plyakpe. Tmi, stlusforradalma: A szzad els felnek meghatroz lrikusa volt, a Nyugat els nemzedknek kiemelked alakja.
Plyja: 1877-ben rdmindszenten szletett, kisbirtokos nemesi csaldba. A csald rendkvl bszke volt protestns hagyomnyaira, ezrt rdekes, hogy a nagykrolyi piarista gimnziumban kezdte meg tanulmnyait, majd a zilahi kollgiumban rettsgizett. Ezutn Debrecenben kezdett jogot tanulni, apja kvnsgnak megfelelen. Jogi tanulmnyait azonban nem fejezte be, jsgr lett. Debrecenbl Vradra kerlt. Jelents a publicisztikai tevkenysge. Ellenzki, radiklis hang rsai mr Vradon ismertt tettk a nevt. Egyni hang, eredeti stlus r. Itt ismerkedik meg kltszetnek egyik meghatroz mzsjval, Ldval.
Fordulat plyjn az els prizsi t. 1904-ben a Pesti Napl c. jsg kikldtt jsgrjaknt kerlt ki Prizsba, ahol komoly segtsget jelentett szmra a Disy csald, s a barti kapcsolatbl gy lett szenvedlyes szerelem Ldval. 1906-ban megjelent az els eredeti Ady-ktet j versek cmen, eredeti hangvtel m. Ady 1908-tl a Nyugat lland munkatrsa, vezet kltje. A Holnap antolgia megjelensvel orszgos hr klt. Szemlye s kltszete ettl kezdve lland vitk kzppontjban ll. A modern irodalom hvei vezrnek tekintettk Adyt, a konzervatv erk pedig dhdt tmadsokat indtanak ellene. sszesen ht alakalommal tr vissza Prizsba. Egyms utn jelennek meg versesktetei. 1912-ben szaktott Ldval, ekkor jelent meg az utols Lda ciklus.
Plyjnak j szakasza 1914-re, az els vilghbor kitrsre esik, a hborellenes versek ciklusba rendezve jelennek meg (e miatt is tmadtk). 1915-ben vette felesgl Boncza Bertt, akit kedvesked becenven Csinszknak nevezett. Ezutn ciklusba rendezve jelentek meg a Csinszka versek.
Ady kltszetnek ez az utols idszaka, a forradalmat utols verseiben dvzlte. A forradalom nagy halottjaknt temettk el 1919-ben.
Ady a verseit ciklusba rendezte 1906-tl kezdve. Az egy tmhoz tartoz versek alkottk a ciklusokat. Ez a szerkesztsi elv a francia klt, Baudelaire nyomn jelent meg kltszetben. Ugyanazok a tmk ismtldnek kltszetben: a magyar ugar (elmaradottsg), a klti sors s a klti hitvalls, a pnz s a hall, Prizs lmnye, mindvgig jelen van a szerelmi tma, a forradalom, a hbor, az isten-krds. Az jszer klti kpanyag, a megszokottl eltr nyelvi kifejezsek, a szokatlan klti magatarts s ltsmd jellemzi. A francia lrikusok nyitsait veszi t: szimbolizmus, impresszionizmus, pl. Baudelaire, Verlaine, Rimbaud. A modern kltszeti trekvsek s a hagyomny kvetse egyarnt megfigyelhet Ady lrjban.
A XIX. sz. klti valamennyien megfogalmaztk ars poeticjukat (klti hitvalls), Ady XIX. sz. hagyomnyokat kvetett, amikor tbb kltemnyben fogalmazta meg klti programjt, kifejtette clkitzseit. A XIX. sz. kzleti feladatokat vllal lrai hagyomny fell indult el – Petfihez hasonlan –, vllalta a vtsz (ltnok) szerepet. Kzleti feladatokat vllal, a nemzet sorst irnytani akarja, s magt a vezr szerepre elhvatottnak tartja. Fontosnak tartotta a programad njellemz verseket, s szinte minden ktetben tallkozunk ilyenekkel. Ilyen ars poetica jelleg versek: Gg s Magg fia vagyok n, az j versek ktet indt darabja, a Prizsbl visszatrve elszr ebben a versben fogalmazta meg klti programjt.
Gg s Magg fia vagyok n…: a kltemny bibliai, trtnelmi s fldrajzi szimblumokra plt, ezek a szimblumok fejezik ki a klti mondanivalt. nrzetes, prftikus, egyszerre ingerlt s lzad hangvtel jellemzi a verset. Ellenttes szerkezet s hangvtel, az elszntsg s a harcra kszls jellemzi.
Az els szimblum bibliai vonatkozs, Gg s Magg npt bntetsbl rckapukkal zrtk el a klvilgtl, ez a kp az elzrtsg s a remnytelensg kifejezse. A remnytelen klt felteszi a krdst „Szabad-e srni …?” – a magyar gondokrl, problmkrl szabad-e rni.
A msodik versszak szimbluma a klt mvszi trekvseit jelkpezi, rzi a nemzeti hagyomnyokat, ugyanakkor modernsget, az eurpaisgot is kpviseli, s jat akar hozni az irodalomba.
Harmadik versszak: trtnelmi szimblum, azt fejezi ki, hogy a klt felkszlt az ellene indul tmadsra.
Negyedik versszak: a dacos elszntsgot fejezi ki, vllalja a harcot, hromszor ismtldik a mgis sz, ez a „mgis-morl” jellemzi Ady magatartst: tmadnak, de mgis maradok, azaz vllalja programjt.
A versben fontos szerepe van a kulcsszavaknak (sokszor ismtld szavak): j (6-szor), mgis (4-szer), magyar. A vers ellenttre pl (vllals-kzdelem ellenttre). Fontos nyomatkost stluselemek az ismtlsek, a klti krdsek, felsorolsok, a versdallam is kifejezi az izgatottsgot. Szimultn ritmus a vers (a kltemny egyszerre hangslyos-temes, s idmrtkes ritmus egyszerre).
A ktet zr darabja az j vizeken jrok: az nrzet, a mvszi ignyessg s az j vllalsa mg egyszer megfogalmazdik a vers vgn. Fontos rzelmi nyomatkost elem az ismtls, kulcsszavak, pl.: az j sz s bizonyos szfordulatok, mondatszerkezetek ismtldnek. Felfedezhetjk a versben Ady sajtos klti mdszert, a szimbolikus jelentsg szavakat nagybetvel rja.
Magyar messisok: az j versek ktetben jelent meg. A vers cme bibliai utals, Krisztus a messis, aki knhallt szenvedett. A bibliai cm eleve tragikus hangulatot raszt, a tbbes szm utal arra, hogy Magyarorszgon tbbeknek kell vllalni a megvltk tragikus szerept. Sorsuk tragikusabb, mint a bibliai megvlt, tbbszr ismtldik az ezer sz, mert nem tudtak vltoztatni. Itt is fontos kifejezeszkz az ismtls, mondatszerkezetek, szavak.
A magyar ugaron ciklus a ktet legnagyobb rdekldst s vitkat kivlt rsze volt, nemzetostoroz indulat, szeretetbl s fltsbl fakad kritika jelenik meg ezekben a versekben. Ady a nagy klteldkhz (Klcsey, Berzsenyi, Petfi) hasonl indulattal szlt az elmaradottsgrl, a nemzet hibirl. A szimblumot is Szchenyitl vette, aki nagy parlagnak nevezte Magyarorszgot. Adyt brl hangvtele miatt hazafiatlansggal s magyartalansggal vdoltk.
A magyar Ugaron: ltomsos tjvers, nem konkrt tjat r le a klt, hanem egy bels ltoms vzit jelent meg. Ez a kltemny, - mint sok ms Ady vers is -, ellenttes szerkezet, megjelenik a jelen, a remnytelen vilg, az elvadult tj s ezzel szembelltotta az rtket tartalmaz mltat, a fel nem hasznlt lehetsgek kpt. Az elvadult tjban megjelenik az ember, a cselekv lrai n. Az 1/1-szemly igealakok jelzik az ember jelenltt. A tj elnagyolt, elvadult. Erre utalnak a fnevek s mellknevek (dudva, muhar, giz-gaz, vad indk, vad mez) s az elkesert tj kpe a kltben a mlt szpsgeit idzi fel („Rgmlt virgok illata / Bdt szerelmesen.”). Elvetlt lehetsgek fldje ez, erre utal szavak: s buja fld, szent humusz, szzi fld.
Az utols versszak remnytelensget fejez ki, szomor megllapts utn csnd van, flelmetes vzival fejezdik be a kltemny, a felsorols (hrom alany s hrom lltmny) nyomatkostja a mondanivalt, egyben fokozst is tartalmaz. A verset lezr ksrteties kp mintha a trtnelmi tletet fogalmazn meg, remnytelensg, kiltstalansg, fogalmazdik meg ebben a kpben. Az ugar motvum tbb versben megjelenik, pl. A Hortobgy potja, Tiszaparton cm kltemnyekben.
A Hortobgy potja: a kltsors, a meg nem rtett mvsz arckpe, tekinthetjk jellemrajznak vagy njellemzsnek. Ellenttes ptkezs vers ez is, a vers els rsze (1 – 3. v. sz.) bemutatja a pota alakjt, a mellknevek, fnevek sejtetik, hogy gazdag lelki letet l, rzkeny emberrl van sz, s a vers utols strfja rzkelteti tragikus magnyt, bemutatja erklcstelen s rzketlen krnyezett. A vers utols sora egyrtelmv teszi, hogy a mvsz tragdija beteljesedett, az rtetlen s rosszindulat krnyezet elnmtja a mvszt. A csorda sz a kulcssz, a csorda a npet jelkpezi, a negatv krnyezetet, a negatv mellknevek erstik a krnyezet negatv bemutatst.
A fihoz kapcsolatos szavak pozitv tlts, rzelemgazdag kifejezsek (szent dalnok, csordanp), az rzkenysgre, lelki finomsgra utalnak.
Kiderl a versbl, hogy a mvsz tragikus sors.
Emlkeztet Janusz Pannoniusz: Egy dunntli mandulafa c. versre, ugyanazt a problmt fogalmazza meg.
A szimblumoknak s a vziknak igen nagy szerepe van a versben. Szimblum az a szkp, mely rendkvl gazdag s sszetett mondanivalt hordoz, ers rzelmi kisugrzsa van. A szimblumbl gyakran ksrteties hangulat ltoms vzi fejldik ki, s ennek az rzelmi hatsa rendkvl ers s bonyolult mondanival kifejezsre alkalmas. Ksbb is gyakran tallkozunk ltomsos versekkel.
Az j ktetben az ugar ciklust a Prizs versek kvetik, a ciklus cme: A dalol Prizs. Tovbbi kteteiben is tallkozhatunk Prizs versekkel. Prizsi utazsai felszabadt hatssal voltak a kltre, a kultra s a szpsg fvrosnak tekintette Prizst, itt ismerte meg a modern mvszetet, s egy szabadon, kulturltan l polgri vilgot. Ide menekl az ugar elmaradottsga s rtetlensge ell. Prizsban kezddik egy nagy szerelem is (Lda), ugyanakkor azonban ms hatsok is rik, rjtt a pnz flelmetes hatalmra, rzkelte a pnztelensg knjait, felfedezte a polgri trsadalmon belli ellentteket, s itt, Prizsban a betegsg kapcsn kerlt szembe a hall gondolatval, itt szlettek a dekadens hangulat hallversei is. A Prizs versekben teht klnbz motvumok egyttesen jelennek meg. Jellegzetes hang kltemnye: Prizs az n Bakonyom. A msodik versszakban a klt nmagt jellemzi. A klt azrt, mert mer, lt, s ki meri mondani a vlemnyt, ldzik. ldzttknt menekl Prizsba, mint ahogyan a szegnylegnyek a Bakonyba. Ez az alapja a szimblumnak (Prizs-Bakony, ahol az ldzttek megpihenhetnek). Bepti a versbe a hall motvumait, itt mg a hall is szp lehet. A vers fontos formai megoldsa az ellenttes ptettsg, egyik oldalon Prizs a msikon az ldzk.
Tbb rdekes eredet Adys szsszettelt tallhatunk: ember-srs, pandur-had. A kltemnyben sok az ismtls s a felsorols.
Ady kltszetben meghatroz szerepe van a szerelemnek. 1912-ig minden versesktetben van egy Lda-ciklus. A Nagyvradon megismert Ldval Prizsban teljesedett ki a szerelmk. Szerelmi lrjban a kortrs olvask szmra sok j s szokatlan motvum volt:
1. az rzkisg megjelentse, a szerelem testi vonatkozsainak megjelentse;
2. a hzassgtr kapcsolat nylt vllalsa;
3. a szerelem ambivalencijnak (ellentmondsossg) megjelentse.
Szerelmi lrjt a vgy s a taszts kettsge jellemzi. Szntelen vvds, vgzetes s tragikus rzsek jelennek meg verseiben.
Hja-nsz az avaron: a cm azt a szimblumot tartalmazza, ami az egsz verset behlzza. A hja szimblum mr a cmben is meghatrozza a vers hangulatt. A szerelmet a galamb szokta jellemezni, hjval, a ragadoz madrral jellemzi. A msik szimblum az sz s a nyr. A verset szemlyes hangv teszi az E/1-es igealak hasznlata. A nyrbl az szbe szll madrpr kpe az elmlst, a hallt juttatja esznkbe, tragikus hanglat ez a kapcsolat, ezt harccal s viaskodssal jelzi. Kellemetlen hangzs hangutnz szavak: vijjog, csattog, viaskodsra utal szavak jellemzik ennek a kapcsolatnak az ellentmondsossgt. Ellenttes jelents szalakja a cskos-tkzet. A diszharmnia rzst kelti a vers rmelse is, az els kt sor rmel, a harmadik sor vge nem rmel.
Ldval a blban: balladisztikus kltemny, ksrteties ltomst tartalmaz, itt a fekete szn, mint szimblum jut meghatroz szerephez. Ez a vers is ellenttre pl, a boldog fiatalok (rzsakoszors) s a hallarc fekete pr ellenttre. Jellemz a halmozs. T/1 szemlyben rta. A „Tli szl zg s elalusznak a lngok.” – hangslyozza azt, hogy a szerelmk tragikus. A msodik versszakban elhangz krds felersti a balladisztikus hangulatot.
Egyedl a tengerrel: elgikus hangvtel visszaemlkez vers, visszaemlkezs a szerelme boldog pillanataira. Ennek a hallra tlt szerelemnek voltak boldog pillanatai is, ezeket idzi fel a versben a klt. Az ismtlsek adjk a vers elgikus hangulatt. A vers kln rtelmezst nem ignyel, knnyen rthet.
A Lda-szerelem zr verse az Elbocst, szp zenet (1912): kegyetlen leszmols a mlttal, vgleges szakts Ldval. Kegyetlen zrmondat.
Ady istenes versei s forradalmi kltszete. Ady nem vallsos ember a sz hagyomnyos rtelmben. Ktdik a reformtus egyhzhoz. Bszkn vallja magt klvinistnak, naponta olvassa a Biblit, de nem tudja elfogadni az egyhzi dogmkat, gyakran vvdik, a hinni akars s a ktely egyszerre jelenik meg kltszetben. A 10-es vekben rszakad magny, az ellene irnyul tmadsok, betegsgnek slyosbodsa lesznek Istenkeressnek mozgatrugi. Istenes verseit nll ciklusba foglalva elszr az Ills szekern cm ktetben jelentette meg, s ettl kezdve 1912-ig minden ktetben van egy vallsos versciklus.
Hiszek hitetlenl istenben: a vers cme is kifejezi, a hitetlensg s a hinni akars fogalmazdik meg a versben. Esendnek, gyengnek, magnyosnak rzi magt, szeretne tmaszt tallni a hitben, elkeserti, hogy minden j szndka s akarata ellenre nem tud hinni. A vers teht egy bels drmt fejez ki, ez adja a kltemny feszltsgt. Fontos formai elem az ismtls, egyik sajtos fajtja a figura etimologica (tismtls), ez gyakran elfordul Adynl, ilyen a szismtls is (most, minden). rzelmekre hat kifejez eszkz a felsorols s fokozs, pl. „Mely veri szvem, testem, lelkem”.
lom az Isten: a vers cme fogalmazza meg a klti mondanival lnyegt. Az istennel val tallkozs, a hinni akars, mint szp lom fogalmazdik meg a versben. Isten hitnek s Isten keressnek az indtokt is pontosan megjelli, rvid, szvbl fakad, szinte valloms. A magnyos s beteg klt vgyik az Istennel val tallkozsra. Nagy kezdbetvel szedett szavak: nincsen, nihil, semmi. A nincsen-Isten rmpr hangslyozza az alapgondolatot, hogy a semmivel szemben keresi a biztonsgot. Ebben a versben klnsen nagy szerepe van a kettspontnak, nyomatkost hats, itt fontos klti eszkz. A vers rzelmi feszltsgt itt is fokozzk a szismtlsek, vagy kulcsszknt ismtldik az lom sz. Jellemz szsszettel Isten-szerelemmel. A vers hatst fokozza a versstrfa szerkezete: 3/9 sztagosak, az utols sor csak 6 sztagos, ezrt drmai hats lezrst ad a strfnak.
Az Istenes versekkel szinte egy idben szlettek a forradalmi versei. Forradalmi kltszetnek elzmnye publicisztikjban, cikkeiben s az ugar motvum verseiben tallhat. Przban s versekben ostorozza a feudlis viszonyokat, az elmaradottsgot, s a brlat utn keresi a vltoztats, a kit lehetsgeit. Keresi azokat a trsadalmi erket, amelyek kpesek a magyar viszonyok megvltoztatsra.
Felidzi a forradalmi mltat: Dzsa alakjt (Dzsa Gyrgy unokja vagyok n), Petfi: A np nevben cm versre emlkeztet ez a kltemny, a paraszt-forradalommal fenyeget, a kuruc kort is felidzi (a kuruc versekben azonosul llekben a kuruc vitzekkel), forradalmisgukat, harcaikat pldnak tekinti, de sorsuk tragikumt is tli (Esze Tams komja, Kt kuruc beszlget, Bujdos kuruc rigmusa). Ezekben a kltemnyekben nincs szimblum, a klt npdalszerkezet formkat alkalmaz s archaizl (a rgi korok hangulatt idzi fel nyelvi eszkzkkel, rgies igealakokat hasznl s elavult szavakat, ez a mdszer ad sajtos hangulatot a verseknek).
1848, Petfi s Tncsics alakja is megjelenik verseiben, Petfirl egy szp tanulmnyt is megjelentetett. 1908-tl kezdve a hazai munksmozgalmak s tntetsek hatsra a jelen fel fordul, s a munkssgban vli felfedezni a forradalmi ert. A magyar polgrsgot gyengnek s gerinctelennek tartotta, mely alkalmatlan egy forradalom kivvsra. A munkssghoz szl forradalmi versei elszr a Npszavban jelentek meg, majd 1908-tl kezdi nll ciklusba rendezni ket, s ezen tl minden ktetben vannak forradalmi versek. Az 1912-es nagy forradalmi hullm idejn a Pesti tntetsek hatsra rta legnagyobb forradalmi verseit: Csk Mt fldjn, A tz csiholja.
Rohamunk a forradalomba: nincsenek bonyolult szimblumok, egyszer, rthet, egy tntets lmnyanyaga jelenik meg a versben. ntudatos, optimista hangvtel vers. Prfcia a forradalom gyzelmrl, lelkeslt vzi, ltomsos vers. Hangnemt az emelkedett ptosz hatja t, hatsra trekv sznokiassg jellemzi a verset. Elszeretettel alkalmazza az rzelmi hatst fokoz alakzatokat (ismtls, felsorols, klti krds).
A forradalmi versekkel egy idben szlettek az gynevezett magyarsg versek, amelyek a magyarsg sorsproblmival foglalkoznak. Ezek keser hang, gyakran tkozd versek. Az ugar szimblumhoz hasonl, brl versek, olyan nemzeti hibkrl, bnkrl szlnak, mint a tehetetlensg, szthzs, erklcstelensg. Sok versben a nemzethall vzijt rajzolja meg. Hazaszeretetnek legszebb megfogalmazsa a Fl-fldobott k. A Prizsbl hazatr klt vallomsa, hitvalls a magyarsg mellett, a rmad metafora mindenki szmra rthet zenetet hordoz, nem tud, nem akar hazjtl elszakadni.
Magyarsg versekhez tartozik a Kocsit az jszakban: a vers alapja egy utazs lmnye lehet, ami szimbolikus rtelmet kap. Minden kiismerhetetlen (a minden sz ismtldik), minden bizonytalan, a mi sorsunkrl r, hova megynk, mi lesz az t vge. Az utols sor nyilvnvalan a magyarokrl szl, a versben a szimblumok a XX. szzadi ember flelmeirl beszlnek, a szzadeli ember ltbizonytalansgrl, tragikus az elrzete.
Neknk Mohcs kell s A fajok cirkuszban a magyarsg versek kztt a legtragikusabbak.
Neknk Mohcs kell: azrt nevezik fordtott himnusznak, mert nem ldst kr a vers, mint a himnusz, hanem istenverst. Szimblumok nlkl is egyrtelm a vers. Csattanval fejezdik be a vers, a magyar mr csak olyan, hogy ha ldzik, bntjk, akkor csak azrt is vdi magt, felfedezi erejt. Ha bkessgben l, akkor eltunyul, beletrdik mindenbe.
A fajok cirkuszban: a legelkeseredettebb brlatot tartalmazza, remnytelennek s kiltstalannak ltja a magyarok jvjt. A vers utols strfja magyarzza meg a cmet. A fajok cirkuszban bohcsors jutott a magyarsgnak. A bohcok sorsa tragikomikus. A zr metaforban keser kritika jelenik meg, s pesszimista jvkp fogalmazdik meg. Tmr metafork jellemzik a kltemnyeket (Hsvttalan magyarsg, bohcsors). Jellemz a nyomatkost sz-, tismtls. Kortrsaira nagy hatssal voltak Ady versei.
Ady vilghbors kltszete.: 1914 – 18-ig folyt a hbor. Ady utols versesktete a Halottak ln, ez a hbor alatt szletett verseket tartalmazza. Kezdettl fogva tiltakozott a hbor ellen, a rszvt s a magyarsg fltse volt ezeknek a verseknek az alapmotvuma.
1917 februrjban rta s a Nyugatban jelent meg Emlkezs egy nyr-jszakra cm verse: epikus jelleg kltemny, esemnyeket beszl el. Egy klns jszaka, a hbor kitrsnek jszakja jelenik meg a ltomsos kpekben. Az emlkidzs rapszodikus jelleg felsorolsokbl, kpekbl ll, hatszor tr vissza refrnszeren az elgondolkoztat mondat „Klns / Klns nyr-jszaka volt”. Ismtlsre pl a vers szerkezete. Nem tudhatjuk, mi kvetkezik ezutn, de rezzk, hogy egy szrnysg kezddik. Tizenktszer ismtldik a volt rm, s mintha azt hangslyozn a klt, hogy valami vgzetesen mltt vlt ezen az jszakn. Szorongst fejez ki a vers hangzsa is, tizenht sorvgn van mlyhang sz (o magnhangzk tallhatk bennk). A vers tetpontja biblikus kp, a vilg vge, a jelensek knyvhez kapcsoldik, egy megrlt vilg kpe jelenik meg a vziban.
Ember az embertelensgben: a klt fiatal felesgvel Csucsn tartzkodik, ott lesz tanja a klt a szkelyek elkeseredett meneklsnek. A klt megsejti, megjsolja a hbor vgt, s a trtnelmi Magyarorszg sszeomlst. Szimblumok nincsenek, egyrtelm a vers. zenete a versnek: egyet tehet: ember marad az embertelensgben. Klti eszkzk: a flelemre, elkeseredettsgre a sz ismtlse, tismtls. Nagy szerepe van a mlyhang szvgi rmeknek, ettl a vers zenje is komor lesz. Ha tetszik, j hitvallsnak is tekinthetjk a verset.
Csinszka versek: a bkessgre, boldogsgra vgy klt vallomsai. Szimblumok nincsenek, vagy igen knnyen rtelmezhetek.
rizem a szemed: hangvtelben, versformjban, kpalkotsban a npdalokhoz kzeltenek ezek a versek. Keretes vers, a sok m-bets alliterci emeli ki, nyomatkostja a krdst.
A kltszetnk egy szakaszt a szecesszis trekvsek jellemeztk (a szzadel mvszi trekvseinek sszefoglal neve). Sajtos letrzs jelenik meg a szecessziban: egynisgkultusz, letigenls vagy annak ellentte, a dekadencia, az egzotikum, a klnleges kedvelse.
Formai megoldsaiban jellegzetesen szecesszis: a tldsztettsg (dekorativitsra trekvs), kpgazdagsg, szimbolizmus, mersz kpzettrstsok, a szokatlan nyelvi megoldsok kedvelse, verstani jtsok, stb.).
Kltszetnek hangvtele ksbb fleg a 1912-tl kezdve megvltozott, hangja leegyszersdtt, szimblumai egyszerbbek, rthetbbek lettek, verselsben a rgi magyar kltszet vagy a npkltszet formit eleventette fel. Gyakran alkalmazza a nyelvi archaizlst. A Csinszka versekben npdal-formkat alkalmaz, klnsen nagy szerephez jutnak az indulat kifejezs nyelvi eszkzei, az alakzatok, klnsen az ismtls, felsorols, fokozs, mondatprhuzam, klti krdsek, felkiltsok.
|