Petfi Sndor
Dni 2008.02.10. 07:21
lete s nhny versnek elemzse mit pl.: Befordultam a konyhba, Szeptember vgn stb...
Petfi Sndor
Petfi a magyar irodalom egyik legnagyobbika, forradalmi klt, az 1848-as forradalom elksztje s vezetje, npi klt.
1823. janur 1-n szletett Kiskrsn. Apja Petrovics Istvn mszros s kocsmros. Anyja, Hrz Mria, szlovk anyanyelv, frjhezmenetele eltt cseldlny. Nhny hnapos volt, amikor a csald Kiskunflegyhzra kltztt, ezrt ezt a helyet tartja ksbb szlvrosnak.
A csald kezdetben j anyagi krlmnyek kztt lt, ksbb apja egyik vllalkozsba belebukott, elszegnyedtek. Sok helyen jrt iskolba, pl. Kecskemt, Pest, Aszd, Ppa, Debrecen, Selmecbnya. Vndorsznsznek llt, segdsznsz volt, hamar otthagyta. Ezutn katona lett, de gyenge szervezete nem brta, ezrt leszereltk. Gyalogosan jrta az orszgot. Bartai voltak: Jkai Mr, Orlay Petrics Soma.
1843 nyarn nagy szegnysgben lt, nmet fordtst vllalt. Kapcsolatba kerlt a fvrosi rtelmisgi ifjakkal, a Pilvaxban tallkoztak.
1843 szn ismt felcsapott sznsznek, majd 1844 februrjban Pestre megy azzal a szndkkal, hogy klt lesz. Elvitte verseit Vrsmartynak, aki felkarolta, s a Nemzeti Kr vllalta versei kiadst. A Pesti Divatlap c. folyirat segdszerkesztje lett. Mg ebben az vben megrta a Jnos vitzt, s ez meghozta szmra a hrnevet.
Felvidki krtra indult, ez valsgos diadalmenet volt.
Nyughatatlan termszete miatt bartaival nehezen jtt ki, sehol sem tallta helyt. Legszvesebben Szalkszentmrtonban volt szleinl.
1846. mrciusban visszatrt Pestre, s belevetette magt a politikai letbe. Megszervezte a Tzek Trsasgt.
1846. szeptember 8-n megismerkedett Szendrey Jlival, beleszeretett, s ismeretsgk egy ves vforduljn sszehzasodtak. Egy gyermekk szletett, Zoltn. Magnletben megtallta a boldogsgot.
1847-ben a Toldi megjelense utn rk bartsgot kttt Arany Jnossal. Kzs volt letszemlletk irodalomrl, politikrl.
1848-ban a mrciusi forradalom vezetje lett. Az elrt politikai eredmnyeket kevesellte, ezrt tmadta a kormnyt, szembe kerlt bartaival. Elvesztette npszersgt, s ezrt, mikor Szabadszllson kpvisel akart lenni, megbukott. Ez lelkileg nagyon megviselte, s ennek hatsra rta meg az Apostol c. elbeszl kltemnyt.
A szabadsgharcban Bem tbornok oldaln harcolt. 1849. jlius 31-n a segesvri csatban elesett.
A np a falusi ember. A XIX els felben a romantika, mint stlusirnyzat a npkltszet fel fordult, s ezt hasznlta fel kltszetben. A falusi ember rzseit, gondolatait, rmeit, bnatt rtk le a np egyszer nyelvn. A krnyezet a falu, a fk, a virgok. A nyelvezete a np egyszer nyelve, a verselse temhangslyos magyaros versels. Gyakori a felez tizenkettes s a felez nyolcas tem.
Npies helyzet darabokat rt, beleli magt egy figura szemlybe, azonban ez nem rla szlt, de gy rja le, mintha vele trtnt volna. Hangneme hetyke, trfs. Ezek a dalok nekelhetk. Ez a mfaj a dal, a lra mnemhez tartozik.
Befordltam a konyhra…: egyszer helyzet, egy finak megtetszik egy lny, s rgyet keres, hogy egytt legyen vele. A krnyezet falusi konyha, egy falusi lny, s egy falusi fi.
temhangslyos versels, 2 tem 4/4, pros rm.
Petfi ars poeticjt (klti hitvalls) a XIX. szzad klti cm versben fejti ki (a vers romantikus). A klt Mzes legyen, aki a npet elvezeti tzn-vzen t Knanba, egy boldogabb letbe. A kltnek nagy feladata van, s aki erre nem hajland, az tegye le a lantot, mert nincsen szksge r a vilgnak. Isten a kltket adta a lngoszlopnak, hogy k vezessk a npet Knan fel. Lelkesti a kltket, hogy elre ht, tzn-vzen t, vegyk keznkbe a np zszlajt, ez a mi feladatunk. Megtkozza azokat, aki gyvasgbl, lomhasgbl nem ezt teszik. Vannak, akik azt mondjk, hogy ez Isten fldje, de ez hazugsg, mert az hez millik ezt megcfoljk. Ezutn felsorolja szerinte mikor lesz itt a Knan: ha bsg lesz mindenkinek, mindenkinek egyformn lesz joga, s a szellem napvilga minden ablakba besthet. Amg ez nem kvetkezik be, addig harcolni kell. Lehet, hogy ezt mr nem fogjk megrni. A kltemny hangneme szenvedlyes.
Egy gondolat bnt engemet….: a mfaja rapszdia. 1846-ban rta, a forradalom kitrse eltt 2 vvel, s azrt mondtk ltomsnak, mert lerta a harcot, a hallt s a temetst. A harc szenvedlyes lerst olvashatjuk. Lthatjuk a szguld paripkat, a vrs zszlt, visszahalljuk a csatazajt. A vilgszabadsg kpe jelenik meg elttnk.
A harc lersakor izgatott lesz, s itt a sorok megrvidlnek. A temetsnl nyugalmasabb lesz a kp, nneplyesebb, hosszabbak lesznek a sorok. Elveti a lass hall gondolatt, minden veszlynek kitenn magt „Legyek fa, / Legyek kszirt,” (metafora). Az nfelldozs, a hsi hall romantikus kpe trul elnk. Klnbz mondatfajtkat hasznl, felkilt – „szent vilgszabadsg!”, felszlt – „Ne ily hallt adj, istenem,”. Az igk halmaza sorakozik – elharsogjk, megtkzik, essem el, folyjon, szguldjanak.
A hosszabb rvidebb sorok az rzelmek vltakozst rzkeltetik. Egy strfa az egsz kltemny.
Nemzeti dal: 1848. mrcius 13-n rta ezt a kltemnyt, kt nappal a forradalom kitrse eltt. Kiltvny, felhvs, szzat a nphez. Vlaszt el lltja a nemzetet „Rabok legynk, vagy szabadok?”. Tbbes szm els szemlyben r (azonosulst fejez ki), ez volt a mrciusi forradalom veznyszava, indtja, jelszava. Minden versszak vgn refrn van: „A magyarok istenre / Esksznk / Esksznk, hogy rabok tovbb / nem lesznk!” – szenvedlyes tansgttel a szabadsgrt, ezrek mondtk utna az esk szvegt. Elszr a Pilvax kvhzban, majd dlutn a Landerer nyomda eltt szavalta el. Ez volt az els cenzra nlkl kiadott sajttermk. Eljtt az id a cselekvsre, most van itt az id, se ksbb se korbban. Kt lehetsg kzl vlaszthatunk „Rabok legynk, vagy szabadok?”. „Talpra magyar,” – kiltja lelkesen, mondatai rvidek, tmrek, lnyegre trk. Krd s felkilt mondatot hasznl, rvel – seink szabadon ltek – mi sem lhetnk rabsgban. A gyvkat ingerl, durva hangon tli el „Sehonnai bitang ember,”, „rongy lete,”. A lnc s a kard a rabsg s a harc szimbluma. Mirt hordunk lncot, harcoljunk inkbb. A vers vgn nneplyess vlik a hang, a magyar nv jra dics lesz, mlt rgi hrhez, ha a szabadsgot kivvjuk. Majd remnykedik abban, hogy ldn fog rnk emlkezni az utkor, ha a szabadsgunk kivvtuk. Ez Petfi egyik forradalmi kltemnye.
A Puszta tlen: j tjszemllet, j ltsmd tallhat a tjler verseiben. Az Alfld a szlfldje, szmra ez a szeretet szimbluma s a szabadsg rzetnek hirdetse. Nem kzvetlen szemlletre pl a vers, otthon Pesten a szobjban idzi fel maga el az Alfldet. Negatv brzolsi md, hogy mi nincs az Alfldn, gy gondolhatjuk, hogy mi van. Most csend, fehrsg, mozdulatlansg. Elgikus hangnem kltemny.
„Hej” – npies felkiltssal kezddik a vers. Szjtkkal indt – „mostan puszta m igazn a puszta!”. A puszta elszr mellknv aztn fnv. Felsorolja, hogy mi nincs tlen az Alfldn: juhnyj, psztorlegny, dalos madarak, mg csak egy prcsk sem hegedl.
Ezutn a tvolba tekint, egy hasonlatot hasznl – „Mint befagyott tenger, olyan a sk hatr,”. Minden kihalt, nincs let a pusztn.
Bemegynk a tanyra. Csend van, a jszg sincs kint. A bres rr, a csrda is res.
Gondolatban jra kimegynk, kint vihar van, csak a betyrt viszi a lova, veszly veszi krl „Hta mgtt farkas, feje fltt holl.”
Lemegy a nap, esteledik. Egy hasonlattal s megszemlyestssel zrul a vers „Mint kiztt kirly orszga szlrl, / Visszapillant a nap a fld peremrl, / Visszanz mg egyszer / Mrges tekintettel, / S mire elr szeme a tuls hatrra, / Leesik fejrl vres koronja.” Ez egy allegria. Az allegria egy kifejtett metafora, megszemlyests. Teht hosszabban rja le a klt – esetleg egy egsz versen keresztl – ezt a megszemlyestst vagy metafort. Petfitl A Puszta tlen vagy a Fltmadott a tenger… allegrikus kltemny.
Szeptember vgn: 1846. szeptember 8-n a nagykrolyi megyeblon megismerkedett egy jszgigazgat 18 ves lnyval, Szendrey Jlival, beleszeretett, s el akarta venni felesgl. A szlk elleneztk a hzassgot, azonban ismeretsgk egy ves vforduljn sszehzasodtak. A mzesheteket Teleki Sndor grf kolti kastlyban tlttte az ifj pr. Itt rta meg a magyar irodalom egyik legcsodlatosabb verst a Szeptember vgn cm kltemnyt. Elgikus hang kltemny, most mg boldog, szeretik egymst Jlival, de ltja a jvt, rzi, hogy meg fog halni s felteszi a krdst, hogy vajon akkor Jlia jra frjhez fog-e menni, azt mondja, hogy a sron tl is rkk szeretni fogja Szendrey Jlit. Petfi halla utn egy vvel, mint ahogy a klt azt elre ltta, frjhez ment, de hzassga boldogtalan volt, soha nem tudta elfelejteni frjt, s fiatalon meghalt.
Petfi a termszettel hozza sszhangba rzseit, a jelennel s a jvvel brzolja „Mg nylnak a vlgyben a kerti virgok,” – mg boldog, szeretik egymst, de kzeledik a tl s vge lesz a szerelmknek, elszakadnak egymstl, majd a magyar irodalom legszebb sora kvetkezik: „Elhull a virg, eliramlik az let…” – az let mlandsgrl r, majd rk szerelemrl tesz vallomst.
Beszl a fkkal a bs szi szl…: felesgvel, Szendrey Jlival Koltn tlti a mzesheteket 1847 szn. A kltemny ltszlag szerelmes vers, ennek ltszatt a refrn kelti: „Keblemre hajtva fejecskjt, alszik / Kis felesgem mlyen, csendesen.
Termszeti kpekkel, megszemlyestssel indul a vers: „Beszl a fkkal a bs szi szl,”, „Vajon mit mond nekik?” – a fk tiltakoznak az sz suttogsra, ebben a csendben a klt a jvt ltja, amely vres lesz, a szabadsgrt fog folyni a vr. A zsarnokkal fog vvni a szolganp. Tombol a szenvedly a nyugodtan fekv kltben, kezben „imaknyve”, a szabadsgharc trtnete. Sokan meg fognak halni a harcban, de a halottakrt bosszt fognak llni, de most csend van, nyugalom s szerelem, boldogsg.
A vers stlusa romantikus a szenvedlyessg s a ltomsok miatt.
1848-ban, 3 hnappal a mrciusi forradalom utn kpviselnek jellteti magt Szabadszllson, azonban a np nem vlasztja meg, kizik Szabadszllsrl, meneklnie kell. Ez Petfi szmra risi csalds volt, ennek a hatsra rta meg az Apostol elbeszl kltemnyt.
Az Apostol maga, neve Szilveszter, ez szletsnek idpontjra utal. Az apostol is, mint Petfi, a nprt harcolt, rte akarta felldozni magt, s a np ellene fordul. A gondolatait rja le Szilveszter gondolataival a vilgrl, a szabadsgrl, a nppel val kapcsolatrl gondolkodott, azonban Szilveszter lete nem azonos Petfi letvel. Az apostolt, mint falusi jegyzt elzik, prblja azzal magyarzni, hogy a np gyermek, majd feln. Knyvet rt, amelyben hirdethette eszmit, a np lelkesedssel olvasta kezdetben, majd ellene fordult. Tzvi brtnbntets utn ismt csaldnia kellett, mert a np nem lett szabad. Petfi vilgszabadsgot akart, a np lre akart llni, az apostol azonban egyedl vllalata a mrtromsgot, rltt a kirlyra, azonban hibaval volt ez is, mert a np itt is ellene fordult. Ez a trtnet a klt s a np viszonyt rzkelteti. Romantikus vonsok vannak a versben. Az ers rzelmi hats vlt uralkodv, csalds, szenveds, a jobb jvrt vllalat mrtromsg. Szilveszternek vilgmegvlt tervei vannak, azonban ezek utpisztikusak. Vllalja az nfelldozst.
|