Arany Jnos
Dni 2008.02.10. 07:24
lete s nhny versnek elemzse!
Arany Jnos
A magyar irodalom legnagyobb lrikusa, epikusa, npi kltje volt. 1817-ben szletett Nagyszalontn, parasztcsaldban, ids szlk tizedik gyermekeknt. Beteges, vzna, nagy tudsszomj gyerek volt. 1823–33-ig Nagyszalontn jrt iskolba, majd a debreceni kollgiumban tanult, de nem fejezte be tanulmnyait. Sznsz lett, festett, szobrszkodott. Ez az let nem tetszett neki. Az desanyja meghalt, desapja megvakult, ezrt hazament. Tant, rnok, msodjegyz volt. 23 ves korban megnslt, felesge Ercsey Julianna. Kt gyermekk szletett, Juliska s Lszl, a ksbbi klt.
Kivl Shakespeare fordt, de mg verseket nem r. 29 ves volt, amikor 1846-ban a Kisfaludy Trsasg plyzatot hirdetett, hogy rjanak a kltk egy npi hsrl elbeszl kltemnyt. Arany megrta a Toldit, megnyerte a plyzatot s egy csapsra nagy hr klt lett. Petfi gratullt neki, megismerkedtek, letk vgig bartok lettek. Arany a szabadsgharc hve volt, szvvel llekkel tmogatta, de nem vett benne rszt, nemzetr volt. A szabadsgharc buksa utn megrendlt, bujdosnia kellett, nehz anyagi krlmnyek kz kerlt, neveli llst vllalt Geszten. 1851 szn Nagykrsn tanr lett. Sokat betegeskedett, testi-lelki problmja volt. Arany ekkor mr az orszg els kltje, minden elismersben rszesl. 1860-ban Pestre kltzik, az zig-vrig vidki ember nem rzi jl magt Pesten. A Kisfaludy Trsasg igazgatja lett, s a Tudomnyos Akadmia ftitkra. Bekapcsoldott az irodalmi letbe. Ezutn a lnya meghalt, s 10 vig teljesen visszavonult a kzlettl, lemondott minden tisztsgrl s verseket sem rt.
1877-ben minden nap kijrt a Margit-szigetre a tlgyek al, s magval vitte a kapcsos knyvet, melyet Gyulai Pltl kapott ajndkba, s ebbe rta kltszetnek legkivlbb alkotsait, egy ids ember szomor vallomsait, a llek egy-egy megnyilvnulst az ihlet pillanatban. Ezt elnevezte szikknek, ez egy ismert kis mezei virg, de szimbolikus jelentse van, az elmlst jelenti. Ezeket a verseket nem sznta kiadsra, csak sajt magnak, kezdetben a csaldja sem tudott rla. 1882-ben meghalt.
Arany elssorban epikusnak vallotta magt, sokkal tbb epikt akart rni, de az lete gy alakult, hogy nem sikerlt. volt a magyar irodalom legnagyobb balladarja. Ez az epika mnemhez tartoz mfaj. Megrta a hres elbeszl kltemnyt, a Toldi trilgit. 1846-ban megrta a Toldit, ami elbeszl kltemny, eposz formj. 1847–48-ban a Toldi estjt, eposz formj elgia, itt Toldi reg korrl s hallrl r, majd 1879-ben a Toldi szerelmt, de ez nem volt sikeres. Befejezetlen mvei a Bolond Istk s a Buda halla trilginak egy rsze, a Hun eposz, a Nagyidai cignyok, ez trtnelmi anekdota a XVI. szzadbl.
Elgia: mfaj, a lra mnemhez tartozik. Szomor hang, beletrd, visszaemlkez hang. 1850-ben rta elgikus kltemnyt, a Letszem a lantot is. Ennek oka, hogy nem ltja rtelmt letnek s kltszetnek. Meghalt legjobb bartja Petfi, a szabadsgharc elbukott, egy ideig bujdosnia kellett. Elvesztette llst, komoly anyagi gondokkal kzdtt, nem akart tbb verset rni.
A lantot Petfi emlti az rk eszkznek a XIX. szzadi klti cm versben.
Ezt a kltemnyt 33 vesen rta Arany, teht fiatal ember, de gy rzi megregedett, ezt a refrnnel rzkelteti. A jelen s a mlt szembelltsa a vers. A jelen cltalansga, rtelmetlensge, s a mlt rtelme, pezsgse, amikor Petfivel rtk verseiket, remnykedtek a jvben. Minden versszak vgn refrn van, a boldog mlttal ellenttben van a csggedt hang refrn. Verselse idmrtkes, szerkezetileg nyolc soros versszakok vannak, ami ktszer ngy sorra oszlik.
Az 1. versszakban a jelenrl r „Letszem a lantot.” – nem r verset, nem hevti tovbb a tz, kigett a lelke.
3 – 5. versszak: a boldog mlt, Petfivel egytt dalolt, „Barti szem, mvszi gonddal / Fggtt a lantos ujjain;” – a bart Petfi. „Zengtk a jv remnyit,”, „Dicssg fnyvel veztk / Krl a nemzetet, hazt:”, minden dalunk friss zld levl volt, lttuk a dics jvt, „Hazt s npet lmodnk,”. Tbbes szm els szemlyben r, ezzel azt fejezi ki, hogy kzsen gondolkodtak Petfivel.
6 – 7. versszak: visszatr a jelenbe. Ngy krd mondatot tesz fel, ami elkeseredst s tancstalansgt tkrzi. Most a kltszetnek – „Sz, mely kilt a pusztasgba…?” – nincs rtelme, gysem hallja meg senki. Az els s az utols strfa a keret, „Letszem a lantot.” – nehz az, mr nem brja tovbb. „Ki rvend fonnyad virgnak, / Miutn a trzsk kihal:” – Petfi a trzs, a virg Arany (ez metafora). Ennek mr nincs rtelme, nincs rtelme a kltszetnek.
Ballada: az epika mnemhez tartoz mfaj, mert esemnyt mond el, lrai mfaj is, mert a szereplk rzelmeit halljuk, drma is, mert prbeszdes, a szereplk konfliktusban llnak egymssal, s ez gyakran kibkthetetlen. Rviden, szaggatottan, legtbbszr egy tragikus esemnyt mond el, de vannak vgballadk is. Balladai homly jellemzi. Nem mindent mond el, a fantzira pt. Eredetileg szkely s skt npballadk voltak. Romantikus mfaj. Arany a legnagyobb balladar. Kt korszaka van a balladarsnak:
1. Nagykrsi vek korszaka, ekkor rta a trtnelmi balladkat, pl. Szondi kt aprdja.
2. szikk korszak, ekkor rta a halltnc tmt, pl. a Hdavatst, a parasztballadkat, pl. Tengeri-hntst.
Tmjuk szerint csoportostva:
— npi balladk, pl. a Varrlnyok, Szke Panni;
— skt – magyar balladk, pl. A walesi brdok, V. Lszl;
— trtnelmi balladk, pl. Szondi kt aprdja;
— bn s bnhds balladk, pl. Tengeri-hnts, gnes asszony;
Szerkezet szerint:
— egy vonal balladk (egy esemnyt mond el), pl. gnes asszony.
— prhuzamos szerkezet balladk, pl. Tengeri-hnts, Szondi kt aprdja.
Az allegria egy kifejtett metafora, megszemlyests. Teht hosszabban rja le a klt – esetleg egy egsz versen keresztl – ezt a megszemlyestst vagy metafort.
Szondi kt aprdja tbbszlam, prhuzamos szerkeszts ballada, a hsiessg s a hsg dicstse. Szondi s a vrvdk hsies ellenllsa a trk tlervel szemben. A kt aprd hsges Szondihoz, nem tntorthatja el ket a trk hzelgse. (Az aprd a XVI. szzadi krniks, lantos volt.)
A balladban kt szlon fut esemny van egy idben. Verselse idmrtkes, vltoz ritmus, ezltal nyugtalansgot kivlt. Nagykrsi vek balladja.
1–2 versszak: lersa hrom sznhelynek. Az els kt sor a harc sznhelye, Drgely vra.
A harmadiktl hatodik sorig Szondi srja, ott trdel a kt aprd, hsiessg van krlttk.
Hetedik s nyolcadik sor a gyztesek diadalnnepe.
3–4 versszak: Ali basa s a szolga dialgusa, Ali vrja a kt dalnokot, hogy eldaloljk dicssgt. A szolga elmondja, hogy Szondi srjnl pengetik srva a lantot.
Innentl kezdve prhuzamos szerkezet lesz a balladban. A pratlan versszakokban az aprdok meslnek Szondi dicssgrl, a pros versszakokban a trk kvet hzelgst, rbeszlst olvashatjuk.
Pratlan versszakok (5. versszaktl kezdve): akkor kezddik a trtnet, amikor Ali megadsra szltja fel Szondit, de nem hajland, soha nem fogad el kegyelmet, harcolni fog Drgely vrrt. Mindent mglyra hordatott, meglte paripit „Harcos paripi nyihognak alant: / Szgyeikben trt keze forgat.”, egyedl, hsiesen vvott lete utols percig. Az utols versszakban tkot szrnak az aprdok azoknak a fejre, akik megltk Szondit, soha nem ktnek alkut Alival.
Pros versszakok (6. versszaktl kezdve): minden jval kecsegteti ket a szolga, de az aprdok nem halljk. A 16. versszakban egy ideig a trk maga is elismeri Szondi hsiessgt, de csak egy pillanatig, utna fenyegetsbe csap t. A ballada prhuzamos monolg, nem lehet dialgus, mert k soha nem rthetik meg egymst, mert kt kln vilgban lnek.
gnes asszony: a bn s bnhds balladja. Nagykrsi vek balladja. gnes bnt kvet el, ezrt lete vgig bnhdnie kell. Llektani ballada, a bn s bnhdst mutatja be gnes asszony tettn, zavarodottsgn keresztl. Tmja: gnes a szeretjvel meglte a frjt, a szertjt kivgeztk, t brtnbe zrtk, de amikor a brk rjttek arra, hogy gnes belerlt a tettbe, szabadon engedtk, s gnes asszony egsz tovbbi letben lepedjt mosta a patakban tlen-nyron, hban-fagyban. Zavarodottsgt a refrn mg jobban rzkelteti „Oh! irgalom atyja, ne hagyj el.” – rgeszmsen ismtelgeti az asszony, ltomsa az rletbe kergette. A trtnet elejn szp fiatal n, szeretje van, a vgn szghaja csapzott, megrlt s rgeszmsen ismtelgeti, ami a lelkt nyomja. Az elejn fehr lepedt mos a patakban, a gyerekek, a szomszd, a hajd keresik a frjt. Mg mi sem tudjuk mi trtnt. A brtnben mr az rlet jeleit rzkeljk „Rmek tnca van krle;”, mr sejtjk, hogy nincs minden rendben. A brk eltt rendbe hozza ruhjt, hajt „Nehogy azt higgyk: megbomlott.”, a brk sznalommal nznek r, de szemre hnyjk tettt, rzkeli, hogy nem engedik haza, srva knyrg, mert mocsok esett lepedjn, ki kell mosnia. A brk nem szlnak semmit, „Csupn a szemek szavaznak.”, hazaengedik. Ettl kezdve lete vgig mossa lepedjt.
1877-ben minden nap kijrt a Margit-szigetre a tlgyek al, s magval vitte a kapcsos knyvet, melyet Gyulai Pltl kapott ajndkba, s ebbe rta kltszetnek legkivlbb alkotsait, egy ids ember szomor vallomsait, a llek egy-egy megnyilvnulst az ihlet pillanatban. Ezt elnevezte szikknek, ez egy ismert kis mezei virg, de szimbolikus jelentse van, az elmlst jelenti. Ezeket a verseket nem sznta kiadsra, csak sajt magnak, kezdetben a csaldja sem tudta. 1882-ben meghalt.
Az Epilgust 60 ves korban rta, sszefoglalta az lett, szmvets az letrl. Elgikus, szomor hang kltemny, nem azt kapta az lettl, amit vrt. Szerkezetileg hrom rszre lehet osztani, 3x5 versszakra.
1–5 versszak: a mlt „Az letet mr megjrtam”, egyszer letet lt, szerny volt, nha megalztk (elmondani az letrajzbl, hogy mikor alztk meg), ha bntottk, flrellt, „Hiszen az tflen itt-ott /Egy kis virg nekem nyitott:” – Az letben rte nha t is rm, s is szrevette az let boldogsgt.
6–10 versszak: a mltrl r, a jelenrl, mit kapott az lettl olyat, amit nem is vrt, cmet, hrnevet, nem volt hi, ezrt ezek nem tettk boldogg, ktelkedett annak jogossgban. Nem bzott tehetsgben „Flbe’ – szerbe’, / S hny remnyem hagyott cserbe’!…” – itt epikus alkotsaira gondol.
11–15 versszak: arrl r, hogy mire vgyott az letben, egy kis fggetlen nyugalomra, egy kis csendes fszekben, melyben szabadon lhetett volna, munkval vidm regsgre. Most mr minden ks, csak a hall vrja, nem szllhat a szrnyaszegett rabmadr mg akkor sem, ha kalitkja nyitva.
Verselse: ngy soros strfk, temhangslyos versels, kttem felez nyolcas, 4/4, a harmadik sor fl tem. Rmkplete: a a b b – pros rm.
Az impresszionista kltszet modern kltszet, a klt a vilg dolgait nem tnyszersgben brzolja, hanem abbl indul ki, hogy milyen benyomst gyakorolnak az emberre, milyen hangulatot, lgkrt, atmoszfrt teremtenek. Arany 1867-ben naponta kijrt a Margit-szigetre, lelt a vn tlgyfk al, s ott rta verseit egy-egy pillanatnyi kls hatsra. A tlgyek gyermekkori emlket juttatnak eszbe, ahol madr szlt, s most is alatta rzi jl magt, s az a kvnsga, hogy az egyik tlgy legyen a fejfja.
A lejtn: a nagykrsi vekben rta 40 vesen ezt az elgikus hang kltemnyt. Az lete lejtre kerlt, ahol mr nincs felemelkeds, hanem lefel halad az tjn a hall fel. Elkeseredett hang kltemny, tndik a mlton, ami szebb volt, mint a jelen, br akkor is voltak „jajok”, de „Kevesebbem volt egy jajjal…”
1. versszak: „Szll az este. Hollszrnya / Megrezzenti ablakom.” Megszemlyests s metafora is. Nem a napszakra gondol, hanem az letre. Trbeli sllyedssel brzolja a lelki sllyedst. Kzben a mlton elmlkedik.
2. versszak: visszaemlkezik a boldog vekre, akkor is voltak panaszai, de hittel csggtt a jvn.
3. versszak: minl inkbb mlik az id, annl sttebbnek ltja a jvt, nincs visszat, beletrdik a sorsba, az let rks fenyegets.
Tengeri-hnts: prhuzamos szerkezet ballada. Az els s az utols versszak kivtelvel a trtneten kvl az 5. sorban minden versszakban un. kiszls van. Ezt az idsebb mesl mondja, okulsul a fiataloknak. Rmtelen sora megszaktja a trtnet folyamatt. Rszl a fiatalokra, felfigyel valamilyen kls jelensgre, ezeknek szimbolikus kapcsolata van a trtnettel. Az utols versszakban meseszeren repl a kt fiatal, mert jra tallkoznak.
Tengerihntskor estnknt a tz mellett meslnek egymsnak, falusi emberekrl szl faluhelyen, ettl npi ballada. Rgi npi babons hiedelmekre ptett tmakr. A bn s a bnhds tmakrvel foglalkozik. Tmja: Tuba Ferk elcsbtja Dalos Esztert, s amikor megunja, odbbll. Eszter bnatban ngyilkos lesz. Mikor Tuba Ferk visszajn a faluba, bntudatban ngyilkos lesz, lezuhan a templomtoronybl.
Babonkrl szl ebben a balladban, pl. ki elszr piros cst lel, lakodalma lesz az sszel.
|