Az emberi vr
Dni 2008.02.10. 07:28
Biosz! Vr, vrplazma, Vrsvrsejtek ezek!
Az emberi vr
Vr: folykony ktszvet, ssz. mennyisge 5-6 liter, erekben kering, a vrraktrokban raktrozdik (pl. lp, mj, td). Vrplazmbl s sejtes elemekbl ll.
Vrplazma: a vr 55%-a, tartalmaz ionokat:Na+, K+, Cl-, kis molekulj szerves vegyleteket (glkz, karbamid, hgysav), plazmafehrjket (albumin – a mj termeli, a zsrsavak s epesavak szlltsban van szerepe; globulin – a szervezet vdekezsben van szerepe; fibrinogn – mj termeli, vralvadsban van szerepe)
Vrsvrsejtek: a sejtes elemek kzl a legnagyobb mennyisgben fordul el, alakjuk piskta, vrs csontve-lben kpzdnek, 4-5 napig fejldnek, mely alatt sejt-magjuk teljesen lebomlik, ezzel prhuzamosan hemoglo-bin molekula pl be a sejtplazmba. A keringsbe kerl vrsejtek sejtmag nlkliek, 120 napig lnek, majd a lp-ben elpusztulnak. A hemoglobin szlltja a lgzsi gzo-kat. 4-5 milli tallhat egy mm3 vrben.
Fehrvrsejtek: nem tartalmaznak festkanyagot, van sajtmagjuk, hrom csoportba sorolhatak:
- Granulocitk: vrs csontvelben kpzdnek, nhny napig lnek, nllan mozognak, a fertzsek kzvetlen kzelben fejtik ki hatsukat!
- Monolocitk: vrs csontvelben kpzdnek, a szervezet minden terletn kpesek az idegen anyagok elpuszttsra!
- Limfocitk: nyirokszervekben kpzdnek, 1-1 idegen anyag felismersre s elpuszttsra specializldtak!
Szmuk 6-8000 darab mm3-enknt
Vrlemezkk: a vrs csontvel rissejtjeinek plazmat-redke, vralvadsban van szerepe. 150-300ezer darab mm3-enknt
Vralvads: A srlt rfalra vrlemezkk tapadnak, ezek elzrjk az rfal nylst. Ezalatt a plazmban oldott fibri-nogn oldhatatlan fibrinn alakul, mely hls szerkezete rvn tszvi a vralvadkot,rszlegesen elzrja a srlst
|