Miért hazudunk?
Déni 2008.02.24. 14:23
Észre sem vesszük, hogy reggeltől estig hány apró füllentés hagyja el a szánkat: nagyon jó lett a hajad, igen befizetem a csekket, jaj de édes kisbaba, nagyon finom a vacsora. Szükségünk van a hazukságokra hol a határ?
Miért hazudunk?
A kegyes hazugságokat általában azért alkalmazzuk, nehogy másokat megbántsunk. Néha csak úgy jönnek maguktól, de van, hogy megtervezzük őket. Születésünk körülmények azonban édes mindegy, mert minden hazugság ugyanúgy végzi: kiderül.
Már a csecsemők is
Mióta hazudunk? Egyszerűen szólva: mióta az eszünket tudjuk. A pszichológusok korábban úgy tartották, hogy az ember 3- 4 éves korában kezd mellébeszélni, eleinte azért, nehogy elszomorítsa a szüleit. Ezért eltitkol minden olyan eseményt , amit nem szívesen oszt meg a felnőttekkel – magyarázza dr. Rusz Edit pszichológus. Nemrég azonban brit viselkedéskutatók megállapították, hogy már a hat hónapos csecsemők is rászoknak a füllentésre. A kisbabák a sírást és a nevetést használják a csalásra, mivel gyorsan megtanulják, hogy mindkettővel fel tudják hívni magukra a figyelmet. Így ezt a hangoskodó fegyvert olyankor is bevetik, amikor nincs is rá valódi okuk. Később aztán általában eldől, hogy felnőttként hazudós lesz-e az illető vagy sem. Ha ugyanis gyermekként megússza a mellébeszélést , az évek multán begyakorlott viselkedési móddá válhat nála, egyszerűen rászokik a hazugságra. Felnőtt fejjel ezt már azét alkalmazza, mert így kisebb ellenállással találkozik, és szereti, hogy a társaság középpontjába kerülhet egy-két felnagyított történettel. Ezek az emberek ártatlanul füllentenek, csak azét teszik, hogy környezetük többre tartsa őket. A krónikus hazudozók azonban már nehezebben vetkőzheti le magukról a „vetítőnév” becenevet.
A cél csak részben szentesíti az eszközt
A felmérések szerint a legtöbbször hibáinkat, mulasztásainkat próbáljuk hazugságokkal leplezni, második helyen a színlelt érzelmek, harmadikon az elkésésre kitalált különféle magyarázatok állnak. Az ilyen füllentések háttérben gyakran a félelem, a szégyenérzet vagy az érvényesülési, nagyzolási vágy húzódik meg. S persze előfordul az is, hogy másokat ezzel kellemetlen helyzetbe hozzon, gondoljuk csak azokra a kollégákra, aki a munkahelyükön a hátunk mögött ellenünk intrikálnak. A krónikus hazudozók nem egészséges személyiségek. Sohasem tudunk szembesülni az eseményekkel, képtelenek megbirkózni a konfliktusokkal, ezért inkább kapásból hazudnak. Még rosszabb esetben megpróbálják kihasználni a másik ember jóindulatát.
Megelőzés, leszoktatás
Gyerekkorban legkönnyebb elejét venni a hazugságoknak. A szülőnek meg kell tanítania a gyereket arra, hogy kevesebb gonddal jár, ha igazat mond. Ha a felnőttek ezt tudják érteni a csemetéjükkel, akkor nagy eséllyel megakadályozzák, hogy felnőttként rendszeresen hantázzon. A párkapcsolatban is ugyanezt kell alkalmazni. A pszichológus azt tanácsolja: még a legelején magyarázzuk el párunknak, hogy velünk tényleg őszinte lehet, megoszthatja velünk problémáit, gondolatait, semmi baj nem lesz belőle.
Férfias hazugságok
A teremtés koronái előszeretettel állítanak magukról olyan dolgokat, amelyek a legnagyobb jóindulattal sem nevezhetők igaznak. Hogy füllentések, hazugságok vagy kegyes hazugságok-e ezek, az nagyban függ attól, melyen szituációban használják.
Mindig én teszem meg az első lépést. – Az esetek hetven %-ban a nő választ.
Verhetetlen vagyok az ágyban, heti 3-4 szeretkezés nálam átlagos teljesítmény. – A 20-30 év közötti férfiaknál már heti kétszeri lepedőtornázás is soknak mondható. A 40-ven felettiek ennél is ritkábban kívánják a szexet.
Mindig te vagy a legszebb. – A leghízelgőbb, legédesebb kegyes hazugságról van szó. Akkor is ezt mondják a férfiak párjuknak, ha kevésbé szép a hölgy. Teszik ezt egyszerűen azért, mert szeretné, ha kedvesük jól érezné magát a bőrében.
A nőket sem kell félteni
Természetesen a gyengébbik nem képviselői sem szentnek, egyszer – kétszer a mi szántak is elhagyja olyan mondat, aminek nem sok köze van a valósághoz.
Csak megnézem az e-mailjeimet! – Valójában egy titkos valakitől várunk levelet. De nem kell aggódni, az illetőt csak azért hogy nagyobb legyen az önbizalmukat.
Teljesen megérte megvenni ezt a csizmát, 50%-kal le volt értékelve, ráadásul minden ruhámhoz megy! – Kényelmetlen, iszonyatosan drága, egyetlen szoknyához tudom felvenni, DE egyik barátom sem engedhette meg magának, hogy megvegye.
Nagyon finomat főztél drágám! – Valójában soha nem ettünk még ennyire félresikerült vacsorát, mivel azonban párunk csak mi kedvünkért serénykedett annyit a konyhába, nem tehetjük meg , hogy elvegyük a lelkesedését.
|