Régi játékok - Botpedző teke
Déni 2008.12.28. 16:46
A kisebb, nagyobb csoportokban játszott sportjátékok közül sokat ismerünk, amihez ütő, és fagolyó, vagy labda a szükséges kellék. Ebben a játékban viszonylag kevés a játékosok száma, rendszerint hatan játsszák.
2 ütőpár, vagyis pedzőpár és 1 gurítópár. Az ütőpároknál egy-egy pedzőbot van, ami 80-100 cm hosszú, továbbá kell még egy fagolyó, amit tekének hívnak. Az ütőpárok egy 30x10 méteres téglalap sarkain foglalnak helyet úgy, hogy a hosszanti vonal mentén néznek szembe egymással és összejátszanak. Minden ütő egy-egy gödröt vés magának, (ezt csűrnek hívják és 2-3 dm átmérőjű) s az ütője végét a gödörben tartja. A gurítók átlós irányban foglalnak helyet valamelyik két szemközti csúcson túl.
A játék menete:
Az egyik gurító a tekét lendületesen a másik gurító felé gurítja. Az ehhez közelebb álló két szomszédos ütő (akik nem egy ütőpárba tartoznak) két kézre fogott bottal igyekszik messzire kiütni, hogy a másik gurítótól minél messzebbre kerüljön.
Ha a tekét sikerül eltalálni, akkor a várakozó gurító a teke után szalad. Közben az elütő játékos és párja egymás felé rohan, botjukat összeütik ez a botpedzés, majd megfordulnak és visszaszaladnak, hogy újra elfoglalják a csűrjüket.
Ha ez idő alatt a gurító megszerzi a tekét, igyekszik a szabadon maradt csűrbe beletenni, vagy belegurítani. Ha sikerül, akkor a lekésett ütő és párja helyet cserél a gurítópárral.
A várakozó gurító, ha jobbnak látja, a megszerzett tekét továbbíthatja a gurítótársának is, aki a siet azt a legközelebbi szabad csűrbe eljuttatni. Amennyiben a várakozó gurító lekésett, akkor ő gurít vissza.
Ha a tekét az ütő eltalálja, akkor kötelező a pedzés, különben az ütőpárnak helyet kell cserélnie a gurítópárral.
|