Rgi jtkok II.
Dni 2008.12.28. 16:54
Mta
A jtk a tbbi hasonl sportjtkhoz hasonlan tbbfle vltozatban lt haznkban. A csapatjtkok kz tartozik, Jtsszk tglalap alak plyn, illetve kr alakn egyarnt. Ez alapjn hvjk hossz- mtnak, vagy krbemtnak.
Hossz- mta
A jtkot kt csapat jtssza. A kt leggyesebb fi a kt kirly, k vlasztjk ki a katonikat, csapatonknt 6 - 7 ft. A csapat tagjainak kivlasztsnak egyik mdja az "adj"-" vgy "-ezs. A kirlyok szemben llnak egymssal.
1.kirly: adj!
2.kirly: vgy!
1. : veszem (pl.) Pistt.
2. : adj!
1. : vgy!
2. : veszem (pl.) Lacit. stb.
A plya hossza 40-50 mter, szlessge 20-25 mter. Kzptjon egy k, vagy fadarab jelzi a "vr"-at. Ez vdett hely, ahova szksg esetn az t, a kap dobsa ell bemeneklhet. Szksges eszkzk egy szrlapta /tehn-, vagy lszrbl/, egy tfa, ami kiss hajlott vg bot.
Az egyik csapat tagjait tknek, a msikt kapknak, vagy hagytknak hvjk.
Az tk a plya fels vgn sorakoznak fel, kzpen a kirllyal s egy vonalat hznak maguk el. Ez a mta. A kapk a plya hosszanti szln, az tkre merlegesen llnak fel. A kapk kirlya leghtul ll. Az tk csak egyszer thetnek, a kirlyuk hromszor. Az egyik kap felmegy az tkhz a laptt feladni. Feldobja a laptt az t el, aki ezt tjvel elti. Ha sikerl az ts, az tft elengedi a kvetkez t szmra, elfut a vrig, megrinti s megprbl visszarohanni a helyre.
Kzben a kapk a lapta utn szaladnak. Ha elcspik, egymsnak adogatjk, mg a menekl thz legkzelebb lv jtkoshoz nem r, aki megprblja t megdobni. A vrban s a mtn tl tilos megdobni az tt. Elfordul, hogy az t inkbb a vrban marad, ha gy rzi, hogy a kapk valamelyike tl kzel ll hozz, nincs eslye a visszatrsre. Ilyenkor a kap feladja a labdt a kvetkez tnek. Mialatt ez elti a laptt, a vrban rekedt katona megprbl a helyre visszaszaladni. Minden tnek egyms utn egyszer kell dobnia, ha nem sikerl neki, akkor kill.
Elfordul, hogy a katonk a vrban rekednek. Akkor a kirlynak kell kiszabadtania ket. Hromszor theti el a laptt, hogy amg a kapk a lapta utn szaladnak, a vrban rekedtek visszajuthassanak. Ha a jtk sorn sikerl megdobni valamelyik tt, vagy rptben elkapni a laptt, az tk " ki vannak", vagyis helyet s szerepet cserlnek. Ez a szably vonatkozik arra az esetre is, ha az tk egyetlen tse sem sikerl.
Krbemta I
Ebben a vltozatban a plya kr alak, tmrje kb. 15-20 mter. A jtkhoz egy lszr-, vagy rongylabda szksges. Nyolc, vagy tz gyerek alkot kt csapatot. Az egyik csapat a bjk, a msik az tk. A bjk a kr belsejben foglalnak helyet, egymstl azonos tvolsgra. Az tk a krn kvl elindulnak krbe s figyelik a bjkat. Nluk van a labda. Az tk ijesztgetik a bjkat, mindegyik igyekszik elhitetni, hogy nla van a labda, s mindjrt dobni fogja.
Akinl a labda van, kihasznlva a legkedvezbb lehetsget, prblja kidobni valamelyik bjt. Ha sikerl eltallnia, akkor az kill a krbl s a jtkbl. A labdt az tk visszakapjk, s kiss flrevonulva kivlasztjk, kinl lesz a labda. Vigyznak, hogy a bjk eltt ez titokban maradjon. Majd visszatrnek, s prblnak jabb bjt kidobni. Ha a dobs nem sikerl, a kt csapat helyet s szerepet cserl. a jtkot addig jtsszk, mg a csapatok kzl az egyik el nem fogy.
Krbemta II.
Ebben a vltozatban van egy kb. ngyzet alak 40- 60 m oldalszlessg plya, melybe egy 15-20 m tmrj krt jellnek ki. A krn kvl, gy 30 mternyire egy hossz botot szrnak le. Ez a mta, melynek kzelben tartzkodnak a fogk, kivve egyet, aki bell a krbe adogatnak. Nla van a labda. A msik csapat, az tk, a krn bell helyezkednek el. Az tk megegyeznek abban, hogy ki hnyat dobhat, egyet, kettt, vagy hrmat.
Termszetesen a leggyesebb dobhat tbbet, s t utoljra. Az adogat fog feladja a labdt. Igyekszik j magasra dobni, hogy ne lehessen knnyen eltallni. Az els t a mtat bottal igyekszik gy eltni a labdt, hogy ne a mta fel szlljon. Ha sikerl neki a labdt eltni, kiszalad a krbl, megrinti a mtt s szalad vissza, mieltt megdobnk a fogk. A fogk sietnek kzben megkapni az elttt labdt.
Ha mg rptben sikerl elkapni, a kt csapat helyet cserl. ha elgurul, de megkaparintottk, egymsnak adogatva az adogathoz juttatjk, aki megprblja kitni az tt, mieltt visszarne a krbe. Ha ez sikerl, ugyancsak helyet cserl a kt csapat. Az tt nem lehet kidobni sem a mtnl, sem a krben. A mtnl rekedt jtkosok a kvetkez tsnl prblnak kiszabadulni. A krbe visszajut tk, tseik szmt visszakapjk. Ha valamelyik tnek egyik tse sem sikerl, ki kell llnia a jtkbl.
Ktyzs
A jtkhoz szksges eszkzk: 4 db kb. 80-100 cm-es tbot s egy db rongylabda.
A hat jtkos kzl ngy t s kt ktyz van. A jtkosok szerept gy vlasztjk ki, hogy kt jtkos rgtn vllalja az egyik az t, a msik az egyik ktyz szerept. A tbbi szereplt mr felvltva k vlasztjk ki.
Az tk a plya ngy sarkban helyezkednek el, mg a kt ktyz a rvidebb oldal kzepn, egymssal szemben. k jtszanak a ngy t ellen, illetve arra igyekeznek knyszerteni valamelyik szemben ll tprt, velk helyet cserljen.
A jtk gy indul, hogy az tk a botjuk vgt a gdrben tartva, mintegy elfoglaljk azt. A labda az egyik ktyznl van.
A ktyz feldobja a labdt az egyik szomszdos tnek, aki megprblja ttni a plya msik vgre. Ezutn futva elindul a szemben lv tprja fel, aki szintn felje fut. Amikor tallkoznak, tjket sszetik, majd igyekeznek vissza a helykre.
Ez alatt a plya tls vgn vrakoz ktyz a labdt elfogja, majd megprblja a nyitva hagyott gdrbe gurtani, amg az t vissza nem tr.
Ha ez sikerl, akkor a kt ktyz a kt tvel helyet cserl. Ha nem, akkor a ktyz jra feladja a labdt valamelyik szomszdos tnek. Amennyiben a ktyz az t ltal elttt labdt mg a levegben el tudja fogni, akkor vele s szemkzti trsval az t s szemkzti trsa helyet s szerepet cserl.
Zldgjrs
A zldgjrs, vagy zldghords hsvthoz, az orszg nmely terletn pnksdhz kapcsold npszoks. A tl elmlst, a tavasz eljvetelt nnepeli. A tl elzsnek szertartsa eurpaszerte ismert valamilyen formban. Magyarorszgon elssorban a Dunntlon, Zala s Somogy megyben, tovbb a Balaton szaki partjn volt jellemz.
A telet jelkpez szalmabbt, amit ni ruhba ltztetnek, vgigviszik a falun, majd a hatrban elgetik, esetleg a folyba dobjk. Ezutn feldsztett zld gakat szednek, leginkbb fenyt, s azzal mennek haza. Ez ksznti a tavasz, a nyr rkezst. Egyes terleteken a karcsonyi feny gt tettk el a lnyok, s azzal vonultak.
Vannak olyan terletek, ahol a szertarts els fele hinyzik, csak a zldgjrs maradt meg. ltalban csak lnyok vesznek rszt benne.
A falu hatrban a lnyok fehr ruhban kettesvel kzen fogva felsorakoznak.
A sor mindkt vgn a zld gbl kaput tartanak. A zldgat hvtk koronavirgnak is. A sor vge tbjik a sor elejn lv kapu alatt, gy vonulnak vgig a falun. A vonulshoz nekelt dallam sokfle vltozatban ismert haznkban.
Nhny ezek kzl:
Gyjj tul, gyjj tul te szp aranybza!
tulmennk, tulmennk hogyha nyitva volna.
Nyitva vagyon, nyitva vagyon, csak bujj tul rajta!
A hrom sort a kapuk felelgetve neklik, az ezutn kvetkezik a bjs.
Bjj, bjj bokrostul, bokrod itt maradjon.
Vagyunk btor j vitz, megynk hdon ltal.
j hold, fnyes nap, bocsss kapun ltal.
A kvetkez vltozat Zala megybl szrmazik, sok rszbl ll.
a./
Itthol vagy-e hidasmester? - Itthol vagyok, csak most jttem.
Eressz ltal a hidadon! - Nem eresztlek, mert leszakad.
Ha leszakad megragasztom. - Mivel tudnd megragasztni?
ri gynggyel, gyngyvirggal. - Hol vennd az rigyngyt?
Isten adn szent markbl.
b./
Bjj, bjj zld g, zld levelecske.
Nyitva van az aranykapu, csak bjj tul rajta!
M vagyon, m vagyon piros hsvt napja.
Holnap lszen, holnap lszen a msodik napja.
Szabad pntek, szabad szombat, szabad szappanolni,
Akr egyet, akr kettt, akr tizenkettt.
Kezt, lbt kitekernm, a fstre fltennm,
Szabad nkem a faluba szerett tartani-
Ha az Isten egyet adna azt is megbecslnm,
Ha az rdg arra jnne, kosarba tennm,
Mennl jobban sna, rna, annl jobban vinnm.
Varga, suszter, varga, rossz a csizmm sarka.
Bandi bcsi mestersge csak azt varrogassa.
c./
Jjj tol, jjj tol te szp aranybza!
tl, tl mennk, hogyha nyitva volna
Nyitva, nyitva vagyon, csak jjj tl rajta!
Megyek tl j vitz, megyek hdon tl.
Tizet, hszat a magyarnak, haj liliom!
Hrmat termett a magyarnak, haj liliom.
Bigzs
Knnyen sszellthat, vltozatos jtk. Jtszhat csapatban, vagy kettesben.
Nincs kttt mret plyja, 20-50 szlessg s hosszsg tr kell hozz.
Eszkzei:
- bige: kb. 15-20 cm hossz, kt vgn kihegyezett, 3-4 cm tmrj plcika, kemnyfbl.
- lkbot: kb. 60-65 cm hossz, rugalmas mogyorbot, vagy fzfabot.
Ha csapatban jtsszk, a plya egyik vgn a lkk, a msik vgn a fogk llnak sztszrtan. A lkk eltt egy kb. 4 x 8 cm tmrj, tojsdad gdr van kisva, hosszanti tengelyvel a fogk fel. Ez a bigecsr.
A bigecsr kzepre merlegesen rfektetik a bigt. Az els lk ktkzbe veszi a bigebotot. Ennek vkonyabbik vgt a bige kzepe al illeszti, majd egyszeri gyors mozdulattal kilki a bigt a csrbl. A lk igyekszik ms irnyba lendteni, mint amerre a fogk llnak, vagy ha tl kzel vannak, a fejk fltt trepteni.
Ha sikerl a bigt a fogknak mg a levegben elkapni, a csapatok helyet cserlnek, s a fogk els embere lk elszr.
Ha a bigt nem sikerl gy elfogni, akkor a lk lefekteti botjt, merlegesen a bigecsrre. A fldn fekv bigt a hozz legkzelebb lev fog felveszi s megclozza vele a botot.
Ha eltallja, az imnti lk kiesik a jtkbl, "kint van", s a kvetkez lkre kerl a sor.
Ha nem tallja el, akkor a lk felveszi a botjt, s most mr theti a bigt.
A lknek hromszor lehet feltni s eltni a bigt, vagyis ktszer tveszthet.
A bot vastagabbik vgvel rt a bige valamelyik kihegyezett vgre, majd a felpattan bigt igyekszik minl messzebbre eltni. Ahova a bige leesik, azt a tvolsgot lpssel lemri, majd megint felt s elt. A replsi tvolsgot mindannyiszor lelpi s sszeadja az elzkkel. Annyiszor thet, amg sszesen hromszor nem hibzik. A szmozst meg lehet sokszorozni.
Ha a lk elg gyes, a felttt bigt tbbszr is maga eltt feltgeti, (mintha pattogtatn) mieltt messzire eltn. Ahnyszor sikerl az tgets, annyiszor tzszeresre nvelhet a leessi tvolsg. Ezt hvjk szemelezsnek. Ha a szemelezs nem sikerl, az is hibnak szmt. Emiatt sok szmtl eleshet a lk. Ha hromszor is tvesztett, nem kell killnia a jtkbl, csak tadja botjt a kvetkez lknek, aki a bigecsrtl kezdi a jtkot. A fogknak megint itt addik lehetsgk, hogy a kt csapat helyet cserljen. A jtk az elbbiek szerint folytatdik. A lkk mindig sszeadjk szmaikat.
Az a csapat nyer, amelyiknl az sszeg nagyobb.
Ha valamelyik csapat elfogy, a jtk teljesen ellrl kezddik. Hogy melyik csapat lesz fog, vagy lk, azt sorsolssal dntik el.
Ha a jtkot ketten jtsszk, akkor, ha a lk kimertette hibalehetsgeit, a p-rok szerepet cserlnek. Az nyer, akinek tbb a szma.
A bigzsnek ismert krben val vltozata is. Ez az elbbinek egy zrtabb formj vltozata. A fogk szlesebb krben helyezkednek el, a lkk szkebb kre krl. A fogknak gy elnysebb helyzetben vannak, hisz a lkk brmerre tnek, minden irnyban van fog. A kr tmrje lehet 25-30 mter, vagy ennl is tbb. A bigecsr itt kr alak, hogy brmely irnyba ki lehessen tni a bigt. A fogk a krn llva figyelik a bigt. A bent elhelyezked lkk eltakarhatjk a bigt kilkt, de nem akadlyozhatjk a fogkat s a bigt sem. Aki a szablyt megszegi, kimarad a jtkbl.
Ms klnbsg is van a szablyokban az elz vltozathoz kpest. Ha a fog a lk ltal kilendtett bigt reptben elkapja, akkor nem helycsere kvetkezik, hanem a lk kiesik a jtkbl. Ha azonban a fog nem kapja el, de megrinti a bigt, akkor neki kell abbahagyni a jtkot. A jtk egybknt addig tart, mg minden lk sorra nem kerl, el nem fogy. Ekkor kerl sor a csapatok helycserjre.
|