"Boldog akarsz lenni? Akkor hrom dolgot tegyl: lgy azokkal, akik megmosolyogtatnak, nevess annyiszor,ahnyszor csak levegt veszel, s szeress addig, amg csak lsz."
gy rzed, nem rtitek meg egymst a szleiddel? Mindig ugyanarrl papolnak, te mindig ugyangy reaglsz – mgis elbeszltek egyms mellett.
Hah, felnttem!
Amg kicsi voltl, a szleid gondoskodtak rlad. Most, hogy mr nagyobb vagy, nehezen tudjk elfogadni, hogy sok terleten mr egyedl is megllod a helyedet, vagy legalbb is szeretnl nllan boldogulni. Azzal, hogy tovbbra is megprblnak ellenrizni, csak azt rik el, hogy feszlt s ideges leszel. Amg kicsi voltl, a szleidet bszkesggel tlttte el, ha nllan tettl valamit. Kamaszkorban mintha minden megfordulna: jra ellenriznek, s fegyelmezni prblnak, mintha te nem tudnl vigyzni magadra.
Beszlni kell!
Valld be: ha a valsgban nem is, kpzeletben biztosan szmtalanszor beszlgettl, vagy vitatkoztl mr a szleiddel. Nem tl j, hogy csak kpzeletben beszlgettek: fontos lenne, hogy a valsgban is le tudjatok lni, s elmondani egymsnak az rzseiteket. Ha mr a kpzeletbeli beszlgets is veszekedss fajul, akkor lehet, hogy te is rosszul csinlsz valamit!
Egy kis segtsg, hogy rtstek egyms nyelvt!
AMIKOR EZT MONDJK – „Mi volt ma a suliban?” – valjban ezt krdezik:
„Mondj mr valamit! Mi trtnt veled? Nem keveredtl semmilyen rltsgbe, ugye?
AMIKOR EZT MONDJK – „Sokszor tallkozok azzal a lnnyal?” – valjban ezt krdezik: „Nem igazn tetszik, hogy ennyit vagy azzal a lnnyal. Nincs rd j hatssal. rlnk, ha inkbb msokkal bartkoznl.”
AMIKOR EZT MONDJK – „Ezt veszed fel ma estre?” – valjban ezt krdezik:
„Kislnyom, ez azrt mr tlzs! Ez nem rendes lnyhoz ill ltzk! s mirt van feketre festve a krmd???”
AMIKOR EZT MONDJK – „Kislnyom, te megtallod a cuccaidat a szobdban?” – valjban ezt krdezik: „Kislnyom, te megtallod a cuccaidat a szobdban? Nem gondolod, hogy rendet kellene raknod? Olyan a szobd, mintha bereplt volna egy helikopter! s mi ez a ruha halom a fldn?”
AMIKOR EZT MONDJK – „Egy bizonyos Tomi keresett telefonon.” – valjban ezt krdezik: „Egy bizonyos Tomi keresett telefonon. Ki ez a fi? Mita ismered? Hol lakik? J tanul? Rendes? Cskolztatok is? Vagy mr jrtok, s mi nem is tudunk rla?”
AMIKOR EZT MONDJK – „Mennyi pnz kellene? – valjban ezt krdezik:
„Mennyi pnz kellene? Nem hiszem el, hogy mris elklttted a zsebpnzedet! Meg tudnd mondani, hogy mire? Ha nem tudsz vigyzni a pnzre, jv hnapban egy fillrt sem kapsz!”
Ha a szleid tlsgosan kritikusak
A szlk ltalban a legjobbat akarjk kihozni a gyermekeikbl. Azontl, hogy igyekszenek minden lehetsget megadni neked, nha tl szigor elvrsokat tmasztanak veled szemben. Ha te is tapasztaltad mr ezt, gy teheted elviselhetv a szitut:
•Mondd meg nekik, hogy a biztatsuk jlesik, de tl sok kritika csak bizonytalann tesz!
•Emlkezz azokra a pillanatokra, amikor rezted, hogy bszke rd.
•Keress meg valakit (csaldtagot, bartot, tanrt), akivel szintn beszlhetsz az rzseidrl.
A konfliktusforrs: zsebpnz
Szeretnl j ruhkat, cipt, moziba mennl vagy vennl egy CD-t? Egyenlre a szleid mondjk meg, mire klthetsz, de alkudozhatsz velk okosan!
gy csinld: Dolgozz meg a zsebpnzedrt, de tudd, hol a hatr, s mennyit krhetsz.
•rj egy listt magadnak azokrl a dolgokrl, amiket a kzeljvben szeretnl megvenni. Mindent sorolj fel, amit szeretnl, de ne ld bele magad a mega shoppingba.
•Ezt a „knyvelst” mutasd meg a szleidnek. Hagyd, hogy elmondjk rla a vlemnyket. Ha kell, vitatkozz, mondd el az rveidet, s prblj zletelni velk!
•Vedd el minden zleti rzkedet. Mondd meg, hogy ksz vagy megdolgozni a pnzrt, pl.: hzimunka. Egyezzetek meg egy sszegben. Tartsd be a szablyokat!