"Boldog akarsz lenni? Akkor három dolgot tegyél: légy azokkal, akik megmosolyogtatnak, nevess annyiszor,ahányszor csak levegőt veszel, és szeress addig, amíg csak élsz."
Úgy érzed, nem értitek meg egymást a szüleiddel? Mindig ugyanarról papolnak, te mindig ugyanúgy reagálsz – mégis elbeszéltek egymás mellett.
Hahó, felnőttem!
Amíg kicsi voltál, a szüleid gondoskodtak rólad. Most, hogy már nagyobb vagy, nehezen tudják elfogadni, hogy sok területen már egyedül is megállod a helyedet, vagy legalább is szeretnél önállóan boldogulni. Azzal, hogy továbbra is megpróbálnak ellenőrizni, csak azt érik el, hogy feszült és ideges leszel. Amíg kicsi voltál, a szüleidet büszkeséggel töltötte el, ha önállóan tettél valamit. Kamaszkorban mintha minden megfordulna: újra ellenőriznek, és fegyelmezni próbálnak, mintha te nem tudnál vigyázni magadra.
Beszélni kell!
Valld be: ha a valóságban nem is, képzeletben biztosan számtalanszor beszélgettél, vagy vitatkoztál már a szüleiddel. Nem túl jó, hogy csak képzeletben beszélgettek: fontos lenne, hogy a valóságban is le tudjatok ülni, és elmondani egymásnak az érzéseiteket. Ha már a képzeletbeli beszélgetés is veszekedéssé fajul, akkor lehet, hogy te is rosszul csinálsz valamit!
Egy kis segítség, hogy értsétek egymás nyelvét!
AMIKOR EZT MONDJÁK – „Mi volt ma a suliban?” – valójában ezt kérdezik:
„Mondj már valamit! Mi történt veled? Nem keveredtél semmilyen őrültségbe, ugye?
AMIKOR EZT MONDJÁK – „Sokszor találkozok azzal a lánnyal?” – valójában ezt kérdezik: „Nem igazán tetszik, hogy ennyit vagy azzal a lánnyal. Nincs rád jó hatással. Örülnék, ha inkább másokkal barátkoznál.”
AMIKOR EZT MONDJÁK – „Ezt veszed fel ma estére?” – valójában ezt kérdezik:
„Kislányom, ez azért már túlzás! Ez nem rendes lányhoz illő öltözék! És miért van feketére festve a körmöd???”
AMIKOR EZT MONDJÁK – „Kislányom, te megtalálod a cuccaidat a szobádban?” – valójában ezt kérdezik: „Kislányom, te megtalálod a cuccaidat a szobádban? Nem gondolod, hogy rendet kellene raknod? Olyan a szobád, mintha berepült volna egy helikopter! És mi ez a ruha halom a földön?”
AMIKOR EZT MONDJÁK – „Egy bizonyos Tomi keresett telefonon.” – valójában ezt kérdezik: „Egy bizonyos Tomi keresett telefonon. Ki ez a fiú? Mióta ismered? Hol lakik? Jó tanuló? Rendes? Csókolóztatok is? Vagy már jártok, és mi nem is tudunk róla?”
AMIKOR EZT MONDJÁK – „Mennyi pénz kellene? – valójában ezt kérdezik:
„Mennyi pénz kellene? Nem hiszem el, hogy máris elköltötted a zsebpénzedet! Meg tudnád mondani, hogy mire? Ha nem tudsz vigyázni a pénzre, jövő hónapban egy fillért sem kapsz!”
Ha a szüleid túlságosan kritikusak
A szülők általában a legjobbat akarják kihozni a gyermekeikből. Azontúl, hogy igyekszenek minden lehetőséget megadni neked, néha túl szigorú elvárásokat támasztanak veled szemben. Ha te is tapasztaltad már ezt, így teheted elviselhetővé a szitut:
•Mondd meg nekik, hogy a biztatásuk jólesik, de túl sok kritika csak bizonytalanná tesz!
•Emlékezz azokra a pillanatokra, amikor érezted, hogy büszke rád.
•Keress meg valakit (családtagot, barátot, tanárt), akivel őszintén beszélhetsz az érzéseidről.
A konfliktusforrás: zsebpénz
Szeretnél új ruhákat, cipőt, moziba mennél vagy vennél egy CD-t? Egyenlőre a szüleid mondják meg, mire költhetsz, de alkudozhatsz velük okosan!
Így csináld: Dolgozz meg a zsebpénzedért, de tudd, hol a határ, és mennyit kérhetsz.
•Írj egy listát magadnak azokról a dolgokról, amiket a közeljövőben szeretnél megvenni. Mindent sorolj fel, amit szeretnél, de ne éld bele magad a mega shoppingba.
•Ezt a „könyvelést” mutasd meg a szüleidnek. Hagyd, hogy elmondják róla a véleményüket. Ha kell, vitatkozz, mondd el az érveidet, és próbálj üzletelni velük!
•Vedd elő minden üzleti érzékedet. Mondd meg, hogy kész vagy megdolgozni a pénzért, pl.: házimunka. Egyezzetek meg egy összegben. Tartsd be a szabályokat!
"Nem az a fontos,hogy meddig élünk,Hogy meddig lobog vérünk,Hogy csókot meddig kérünk és adunk,Hanem az, hogy volt egy napunk,Amiért érdemes volt élni..."