"Boldog akarsz lenni? Akkor három dolgot tegyél: légy azokkal, akik megmosolyogtatnak, nevess annyiszor,ahányszor csak levegőt veszel, és szeress addig, amíg csak élsz."
Néhány éve még fiatalos hóbortnak tűnt, mára általánosan elfogadottá vált a különböző közösségi oldalak használata. Manapság bizony az idősebb korosztály tagjai is előszeretettel kutatnak rég nem látott ismerősök után a világhálón.
IWIW – Az első magyar, a magyar első
8 éve, hogy megjelent az interneten az első közösségi oldal, akkor még wiw néven. 2002 óta működik a portál, mostanra – a legutóbbi adatok szerint – 4 millió regisztrált felhasználója van.
Hogyan lehet csatlakozni? Csak meghívással lehet bekerülni a rendszerbe: a már tagok belülről meghívót küldenek az újonnan csatlakozóknak.
Lehetőségek Regisztrációkor a név és az e-mail cím feltüntetése kötelező, emellett további adatokat is meg lehet adni, mint például: születési dátum, foglalkozás, iskolai végzetség. Az új tag listázhatja a többi felhasználó nevét, s kiválaszthatja közülük ismeröseit, akiket bejelölhet. Ha az érintettek visszaigazolják az ismertséget, akkor létrejön a kapcsolat. Beállíthatjuk, hogy egyes adatainkat kik láthatják: csak ismerősök vagy mindenki.
Funkciók Csoportosíthatjuk ismerőseinket, apróhirdetéseket adhatunk fel, különböző albumokban rendezhetjük feltöltött fotóinkat. Egy belső, úgynevezett hírfolyam segítségével és nyílt fórumon, valamint üzenetekkel tarthatjuk a kapcsolatot a többi felhasználóval, nyomon követhetjük, kivel mi történik. Egyre több úgynevezett „alkalmazás”, vagyis az oldalon belüli program választható. Például véleményt, mondhatunk ismerőseinkről. Különböző csoportokhoz is csatlakozhatunk; ezek egyfajta rajongói klubként működnek a portálon.
Amire minden esetben felfigyelünk!
Jól jegyezzük meg, kiket tudunk az ismerőseink között. Kellemetlen lehet például, ha úgy panaszkodunk a munkahelyünkre, hogy közben azt a főnökünk is olvassa valamelyik közösségi oldalon. Az Egyesült Államokban megtette ezt egy próbaidőn lévő, nő akit azonnal ki is rúgtak. Ugyanígy könnyen elárulhatja egy-egy fotó vagy hozzászólás, hogy hol vagyunk és mit csinálunk, ezért mindig minden esetben gondoljuk át: kire is tartozik valójában a közlendőnk.
MYVIP – A hazai kistestvér
Az iwiw sikerén felbuzdulva jött éltre 2006-ban. Megjelenésekor nem számított újdonságnak, hiszen akkor négy éve üzemelt az iwiw. Tavaly nyáron több mint 2 és fél millió regisztrált tagot tartottak számon.
Hogyan lehet csatlakozni? Csakúgy, mint az iwiw-en itt is a meghívásos rendszer működik.
Lehetőségek Az általános alapadatok mellett képet, videók és zenék feltöltésére is van lehetőség van. A nagytestvérhez hasonlóan alapelven lehet ismerősöket keresni, üzenetet hagyni a faliújságon. Ez a szisztéma azonban azt is lehetővé teszi, hogy egy szűrő segítségével beállítsuk: kinek az üzeneteit szeretnék látni.
Funkciói Újdonságként úgynevezett klubok alapítását tették lehetővé a készítők, s rádiót is üzemeltetnek az oldalon. A klub létrehozása ingyenes, de egy hónap után a tulajdonosnak vagy valamelyik tagnak meg kell hosszabbítani a működést, egy emelt díjas SMS elküldésével lehetséges. A fejlesztők összegyűjtötték az internetes rádiókat, s kiírják az éppen játszott zeneszám adatait. A felhasználóink így saját sorrendet állíthatnak be, hogy gyorsabban elérjék kedvenc adójukat.
BARÁTIKÖR.COM – A legfiatalabb hazai
Idén kétéves a legfiatalabb hazai közösségi portálok közé tartozik. Lett nyelven már 2006 óta működik, a magyar változata viszont jelent meg.
Hogyan lehet csatlakozni? Itt is a meghívásos szisztéma működik, de a meghívok száma korlátlan, vagyis mindenki annyi embert invitál, amennyit csak akar.
Lehetőségek Az oldal regisztrálja az átkattintásokat, vagyis nem árt jól meggondolni, kinek a pofiját nézegetjük! A rendszer megmutatja a felhasználónak , hogy ki, mikor nézte az adatait. Pozitívum, hogy a baratikor.com oldalon nincs lehetőség egyszerre több címzettnek levelet küldeni, így kizárt, hogy kéretlen lánclevelet kapjunk. Fórumozásra, chatelésre van a tagoknak.
Funkciók A felhasználók csoportokat hozhatnak lére ezen belül képeket oszthatunk meg egymással, fórumokat nyithatnak. Részben vagy teljesen nyitott társaságokat lehet létrehozni. Virtuális ajándékokat is küldhetünk ismerőseinknek – ez a funkció az iwiw-en is elérhető.
FACEBOOK – A nemzetközi kedvenc
A világ pillanatnyilag legnépszerűbb közösségi oldala. Több mint 350 millió felhasználóval verhetetlennek és megelőzhetetlennek tűnik. Az óriási népszerűséget alig hát év alatt hozta össze a portál: 2004 óta működik a Facebook
Hogyan lehet csatlakozni? Nincs szükség meghívóra, egyszerű regisztrációval csatlakozhatunk.
Lehetőségek Tucatnyi nyelven elérhető. A felhasználók városok, munkahelyek felsőoktatási intézményei intézményének vagy régiók által szervezett közösséghez csatlakozhatnak. A legapróbb személyes adatokat is megadhatjuk magunkról, s azt is eldönthetjük az ismerőseinken kívül láthatja-e valaki az információkat. A rendszer lényegét egy központinak mondható üzenőfal adja, melyen ismerőseink hozzászólásait vagy az általunk közzétett infók híreit láthatjuk. Ezekhez bárki hozzáfűzhet bármit; de az érintett törölheti a kommenteket, ha úgy tartja kedve. Fotó és videó feltöltése egyaránt van lehetőség.
Funkciók Se szeri, se száma a különböző csoportoknak, oldalaknak a Facebookon belül.
Bármilyen eseményre felhívhatjuk ismerőseink figyelmét, s mi is jelezhetjük, hogy ott leszünk-e a programon, amire meghívtak bennünket.
A különböző alkalmazások kötött a virtuális akváriumtól a virtuális farmig minden megtalálható.
S ha már elfáradtunk számítógépes halaink etetésében, kitölthetünk egy tesztet például arról, melyik fimsztár lenne az ideális partner számunkra; vagy épp arról, hogy mennyit tudunk kedvenc sorozatunkról.
Emellett napi idézeteket kérhetünk a legnépszerűbb íróktól, zenekaroktól; viccet humoristáktól, s megkérhetjük a programot arra is: mondja meg, ki lesz aznap a barátunk is ki az ellenségünk.
A Facebook lehetőségeit maradéktalanul felsorolni lehetetlen – népserűsége nem véletlen: egyszerre szórakoztat és informál, anélkül, hogy egy percre is unalmassá válna.
Amit a közösségi oldalakról tudunk…
iwiw
Myvip
Barátikör.com
facebook
Felhasználók száma
Kb. 4 millió
Kb. 2,5 millió
2,2 millió
350 millió
Legfőbb jellemzői
A legismertebb magyar közösségi oldal, napi kapcsolattartásra alkalmas
Az iwiwhez hasonló felépítésű és szolgáltatásokkal bíró oldal. Az internetes rádió kedvelt lehetőség a tagok körében.
Viszonylag zárt közösség, kevés felhasználó; véges, de jól kidolgozott lehetőségek.
Alkalmazások és lehetőségek végtelen sorát kínálja, a világ minden tájáról találhatunk ismerőst.
Kinek ajánlott
Internetezésben kevésbé jártas, az idősebb korosztályhoz tartózók is bátran használhatják.
Akik elsőször itt regisztrálnak, azok hamar megszokják, általában nem mennek át más oldalra. Így kezdő netezőnek ideális lehet
Azoknak ajánlott, akik nem vágynak túl pörgős zsúfolt oldalra; de szeretnének egy helyet ahol napi kapcsolatban, lehetnek ismerőseikkel.
Ideális annak, aki egyetlen percre sem akar lemaradni a világeseményiről és a barátaival történtekről.
"Nem az a fontos,hogy meddig élünk,Hogy meddig lobog vérünk,Hogy csókot meddig kérünk és adunk,Hanem az, hogy volt egy napunk,Amiért érdemes volt élni..."